15℃ 7℃
március 31. Árpád, Benjámin, Benő
Agrárközélet

Sajnálatos, de ez az élelmiszeripar jövője

Agrofórum Online

Az „ipari alapokon működő mezőgazdaság” kifejezés sokak számára negatív töltetű, kényelmetlen képzetet ébreszt. A vegyszerekkel kezelt monokultúrák, az állattartó telepek zsúfoltsága és a kis családi gazdaságok eltűnése mind-mind a modern mezőgazdaság szimbólumai lettek.

Aktivisták, állatvédők, spirituális vezetők és politikusok egyaránt bírálják ezt a rendszert. Még vállaltan konzervatív véleményvezérek is az értéklánc egyes elemeinek betiltását követelik.

Kihívások

Nem vitás, hogy a mezőgazdaság számos környezeti problémáért felelős. Ez az ágazat az édesvízkészlet legnagyobb felhasználója, és jelentős része felelős az erdőirtásért és a biológiai sokféleség csökkenéséért. Az ágazat az üvegházhatású gázok kibocsátásának egynegyedérét felelős, mivel a szántóföldek és legelők létesítése jelentős mennyiségű szén-dioxid-kibocsátással jár.

Az ipari mezőgazdaság érdemei

Bár az ipari alapú mezőgazdaságot gyakran kritizálják, egy kétségkívül fontos érdemét el kell ismerni: az, hogy képes hatalmas mennyiségű élelmiszert előállítani viszonylag kis területen.

A világnak 2050-re közel 10 milliárd embert kell majd ellátnia élelmiszerrel, ami 50%-kal több kalóriát igényel, mint ma. Az ipari mezőgazdaság hatékonysága lehetővé teszi, hogy ennek az igénynek a nagy részét meg tudjuk oldani anélkül, hogy további erdőterületeket kelljen mezőgazdasági területekké alakítani.

A „regeneratív mezőgazdaság” álma és a valóság

Sokan várják, hogy az „ősi gazdálkodás” modern változatai választ adhatnak a problémákra. A „regeneratív mezőgazdaság” ígérete szerint a gazdálkodás nemcsak kevésbé árt a környezetnek, hanem helyreállítja a talaj szén-dioxid-megkötő képességét is. Az ilyen típusú gazdálkodás azonban szinte mindig több területet igényel, mint az intenzív, ipari módszerek – írt esszéjében a New York Times szerzője.

Srí Lanka tapasztalata figyelmeztető példa lehet, ott az organikus gazdálkodás bevezetése éhezést okozott és élelmiszerimportra volt szükség.

A jövő útja

A jövő élelmiszer-termelésének kulcsa a technológia és az innováció lehet. Az olyan új technológiák, mint a génszerkesztés, lehetőséget teremtenek nagyobb hozamú, a kártevőknek ellenállóbb növények előállítására. Az adatalapú mezőgazdaság lehetővé teheti a termelés optimalizálását és a környezeti terhek csökkentését.

Az ipari mezőgazdaság kétségtelenül összetett kérdéskör. Sokak szerint rossz, de valójában megkerülhetetlen. A megoldás nem az ipari mezőgazdaság felszámolása, hanem annak átalakítása lehet.

Kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

EU-s agrárpolitikai konfliktust okozhat a lengyel elnökség

2025. január 28. 16:10

Lengyelország az olcsó brazil hústól és cukortól félti az uniós gazdákat. További agrártémák a vetőmag-szabályozás és az állatszállítás.

Termelői, feldolgozói szervezetek is az árstop kivezetését javasolják

2023. február 1. 13:01

Az ágazat meghatározó szereplői szerint a felborult európai uniós piaci környezetben az ársapkák kivezetése segítené a hazai agrárium, élelmiszeripar versenyképességének megőrzését, stabilizálva hazánk élelmiszer-önellátását.

Hazai élelmiszer megfizethető áron?

2023. március 3. 12:12

Kiemelt cél, hogy a hazai friss és magas minőségű élelmiszerek megfizethető áron legyenek elérhetők mindenki számára – jelentette ki dr. Nobilis Márton, az Agrárminisztérium élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkára a Zsendülés VIII. Kertészeti Konferencián tartott előadásában Szegeden.

Teaüzlet a láthatáron

2020. június 29. 08:03

A vállalat teljes bevételének mindegy 2,4 százaléka származott teák értékesítéséből a 2019-es pénzügyi évben.

35 milliárd forint értékű program indul az élelmiszeripariban

2020. december 16. 06:52

A beszállító mikro- és kisvállalkozások 50 és 500 millió forint közötti támogatási összegre pályázhatnak, a beszállító középvállalkozások és nagyvállalatok pedig 50 millió és 2 milliárd forint közötti támogatásra.