Agrárközélet

Szerbia Magyarország egyik legfontosabb agrárpartnere lehet

Agrofórum Online

Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter a szerb társtárca újonnan kinevezett miniszterével, Branislav Nedimoviccsal tárgyalt a Földművelésügyi Minisztériumban.

Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter a szerb társtárca újonnan kinevezett miniszterével, Branislav Nedimoviccsal a közelgő magyar-szerb együttes kormányülés előkészítéseként egyebek mellett a mezőgazdasági kárenyhítés hazai tapasztalatairól, a két ország elkötelezett GMO mentességéről és a szerbiai élelmiszeripari beruházási lehetőségekről is tárgyalt a Földművelésügyi Minisztériumban.

Fazekas Sándor Szerbiát Magyarország fontos partnereként említve kifejtette, hogy készek vagyunk átadni a mezőgazdaságban elért tapasztalatainkat. Egyúttal – mint mondta – hazánk számára kiemelten fontos a szomszédos országokkal, így Szerbiával is a gazdasági kapcsolatok erősítése, ennek megfelelően bővíteni szeretnénk a Magyarország-Szerbia közötti kereskedelmi és együttműködési lehetőségek körét.

A miniszter hangsúlyozta: Magyarország elkötelezett a Vajdaság gazdasági fejlesztésében, ezért 20 Mrd Forint vissza nem térítendő támogatást és 30 Mrd Forint kedvezményes kamatozású hitelt biztosít pályázat útján az elkövetkező 3 évben a vajdasági mezőgazdaság, turizmus, valamint a kis és közepes vállalkozások fejlesztésére. Tesszük mindezt a szerbiai magyarság helyben tartásáért, az elvándorlás megakadályozásáért is – fogalmazott Fazekas Sándor.

A szerb társminiszter érdeklődésére Fazekas Sándor tájékoztatta kollégáját az Európában is egyedülálló hazai mezőgazdasági kárenyhítési rendszerről, a mezőgazdasági, élelmiszeripari vállalkozások gépesítési tapasztalatairól, az eredetvédelem és a minőségi élelmiszertermelés fontosságáról. A kétoldalú tanácskozáson egyetértettek a tárgyalópartnerek abban, hogy Szerbia támogatása is elengedhetetlen a régió GMO-mentességének megvalósításában.

(FM Sajtóiroda)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

EU-s agrárpolitikai konfliktust okozhat a lengyel elnökség

2025. január 28. 16:10

Lengyelország az olcsó brazil hústól és cukortól félti az uniós gazdákat. További agrártémák a vetőmag-szabályozás és az állatszállítás.

GMO kérdés szójában - avagy a gőz a hajókürtre van kötve?!

2018. július 9. 18:06

A fenti címmel küldött egy figyelemre méltó írást harangozó János bátyai szójatermesztő, aki – ahogy ez az írásából is kiderül – 42 éve foglalkozik (birkózik) e jeles hüvelyes növénnyel.

GMO kilátások Európában

2023. július 17. 08:10

A globális felmelegedés fokozódásával egyes szakértők az extrém hőmérsékleti viszonyokat és a szárazságot elviselni képes új (Genetically Modified Organisms/GMO-nak minősített) növényfajták használatát szorgalmazzák a mezőgazdaság további zavartalan működtetése érdekében. Az Európai Bizottság szóvivője szerint az új géntechnológiai eljárásokkal előállított növények kulcsszerepet játszhatnak a termés kártevőkkel, betegségekkel és az éghajlatváltozás kihívásaival szemben való fenntartható védelmének kidolgozásában.

Először igazolták, hogy génszerkesztéssel módosított haszonnövény is azonosítható PCR alapú módszerekkel

2020. szeptember 18. 13:45

A GMO-mentes élelmiszerekért dolgozó civil szervezetek csoportja és egy élelmiszerkereskedelmi vállalat jelentette be a világon az első olyan molekuláris (qPCR) módszer kifejlesztését és közzétételét, amely alkalmas génszerkesztéssel létrehozott haszonnövény kimutatására.

Nagy István: esélyegyenlőséget kell biztosítani a gazdáknak a digitalizáció terén

2019. január 20. 10:08

Az agrárminiszter elmondta, hogy a digitális beruházások megtérülése egészen más a nagyüzemi méretű agrárvállalkozások és a kisgazdaságok esetében, ezért azt is meg kell vizsgálni, hogy miként lehet esélyegyenlőséget biztosítani.