Agrárközélet

Törzsasztal az éghajlatváltozásról, és arról, csupán szépségtapasz-e a dízelek kitiltása?

Agrofórum Online

Húsbavágó kérdésekre, az éghajlatváltozással kapcsolatos dilemmákra, a katowicei klímakonferencia utáni időszakban, illetve a későbbi jövőben az emberiségre váró kihívásokra, sorskérdésekre keresett választ legutóbbi műsorában a Törzsasztal 82. adása.

A 2015 óta, a Fix Tv-ben látható műsor lényegét a Port.hu így fogalmazta meg: „Szabó Zoltán Attila író, a Nyugat Plusz alapító-főszerkesztője, a ZEM (Zöld Energetika Magazin) alapító-társszerkesztője a stúdióba olyan személyiségeket invitál, akik értékeset alkotnak, akik hivatásuknak tekintik szakmájukat. Színészek, filmesek, zenészek, írók, költők, borászok, a gasztronómiában, de akár az üzleti szférában, vagy a tudományban példaértékű munkát végző, hiteles emberek ülnek e kávéházi törzsasztalhoz, ahol a nemes nedűt „az év borásza, 2014.” cím birtokosa, a műsor fővédnöke, Dúzsi Tamás kínálja a vendégeknek.”

A január végén sugárzott műsor érdekessége, hogy egy ifjú cirkuszművész, Szoó Regina és Dr. Mika János éghajlatkutató vendégeskedett az Alexandra Pódiumon kialakított Törzsasztal-stúdióban, így adta magát a kérdés: milyen jövő várhat a pályája elején járó Reginára; egyáltalán mire számíthat az emberiség az elkövetkező hatvan esztendőben.

Az egri Eszterházy Károly Egyetem Környezettudományi és Tájökológiai tanszékének vezetője reális, de nem feltétlenül megnyugtató jövőképet vázolt fel a műsorban…

Dúzsi Tamás, Szekszárd nemzetközi hírű borásza, némiképpen meglepve Mika doktort is, az éghajlatváltozás gyakorlati oldalára utalva, egy 2017-es évjáratú Cabernet Franc rozét mutatott be, melynek létrejöttét – a maga 16 alkoholfokával – a megbolydult természet, a szélsőséges időjárás magyarázza. A borász szerint ez a kiváló nedű volt az éghajlatváltozás egyetlen pozitív hozadéka, bár ő erről az élményről szívesen lemondott volna.

A Görögszóval Cannesban vörösbor nagydíjat nyerő szakember megjegyezte: a városi emberek talán nem is észlelték, hogy az említett esztendőben, januártól áprilisig egy csepp eső sem esett Szekszárdon, majd extrém meleg jött, amit ősszel kiadós esőzések követtek. „A végeredmény az lett, hogy a szőlő beaszúsodott, betöppedt – éppúgy, mint Tokajban!” – rögzítette a műsorban Dúzsi Tamás. Arra is kitért, hogy ahogy melegszik a klíma, úgy egyre nő az igény a könnyű borokra, azonban azokat mind nehezebb előállítani!

Szabó Zoltán Attila, szerkesztő-műsorvezető arra a néhány hete közzétett adatsorra is rákérdezett az egyetemi oktatóra, amelyet Magyarországon először – az ENSZ-re hivatkozva – a Magyar Gépjárműimportőrök Egyesülete (MGE) mutatott be évindító sajtóeseményén. E szerint, a szén-dioxid szennyezés tekintetében az erőművek (25%), a mezőgazdaság, erdészet (24%) és az ipar (21%) jár az élen, s noha a szállítási mutató is jelentős (14%), azon belül pedig a gépkocsik aránya 6 százalékot tesz ki, mégis a fentieket szemlélve, a dízelautók kitiltása, „üldözése” csak szépségtapasznak tűnik.

Dr. Mika János válaszában kijelentette: „bár ott kell csökkenteni, ahol tudunk, s üdvös megoldásnak látszik a gépkocsiknál az elektromos meghajtásúra átállni, azt sem árt figyelembe venni, hogy az adott országban, ahol vagyunk, az elektromos energia miből származik. Ha ugyanis, az is alapvetően szénből ered, akkor ott vagyunk, ahol a part szakad.”

A nemzetközi hírű éghajlatkutató összegzésképpen kifejtette: „az a baj, hogy 2030-ig kb. 70 százalékkal kellene csökkenteni a kibocsátást ahhoz, hogy ne nőjenek a koncentrációk. S ez ma még elképzelhetetlennek látszik…”

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit hozhat az új KAP ciklus? + podcast

2025. július 15. 16:10

A KAP átalakítása számos kérdést vet fel, ugyanakkor nehéz konkrétumokról beszélni. A BASF és NAK olyan platformot hoztak létre, ahol a témával kapcsolatos kérdéseket vitatták meg a meghívottak.

Gödöllőn kap új otthont a Mezőgazdasági Múzeum

2025. június 11. 13:10

Gödöllőre, a MATE területére költözik a Magyar Mezőgazdasági Múzeum. Az új létesítmény 2029-re készülhet el.

Akkumulátorok új élete: elindult a BASF új üzeme

2025. június 9. 13:10

A BASF új üzeme évente 40.000 EV-akkumulátor feldolgozására képes – kulcsszerepet kap az EU nyersanyagfüggetlenségi céljaiban.

Fügepálinka, aszú, libamáj – ilyen bonbont még nem evett!

2025. június 8. 13:10

Rekordszámú nevezéssel zárult a Brillante-2025 verseny, ahol a legjobb párlatok és pálinkás bonbonok is díjazásban részesültek.

Hogy harcoljunk a klímaváltozás hatásaival? - Jó példaként Bécs Aspern-Seestadt városrészt mutatjuk

2024. április 5. 05:40

A szakemberek felismerték, hogy a klímaváltozás hatásai mérsékelhetők a megfelelő intézkedésekkel, mint a csapadékvíz-visszatartás. Aspern-Seestadt Bécs egy új városrésze, ahol nagy hangsúlyt fektetnek a klímaváltozás hatásainak mérséklésére.

Minél több zöldfelületet kell kialakítani a városokban

2023. április 2. 13:26

2021-ben indult a ”Több Zöld Várost Európának” nemzetközi kampány, melynek célja, hogy megnyerje az önkormányzatok képviselőit, várostervezőket, ingatlanfejlesztőket és a zöldfelületek kialakításáért felelős politikusokat, szakembereket minél több városi zöldfelület kialakításához és fenntartásához.

Az új támogatás célja a fenntarthatóbb mezőgazdasági termelés ösztönzése

2022. augusztus 29. 09:40

Az Agrárminisztérium a 2023-tól induló Közös Agrárpolitika (KAP) keretében a környezeti, klímavédelmi és biodiverzitás szempontjából értékes területeknél is elérhetővé teszi a mezőgazdasági területek után fizetendő alaptámogatást.

Veszélyt jelenthetnek a magyar halgazdálkodásra a betelepített díszhalak

2018. február 4. 09:39

A globális klímaváltozás és a betelepített halfajok magyar tógazdálkodásra gyakorolt várható hatásait is körüljárták az idén nyolcadik alkalommal megrendezett Gödöllői Halászati-Horgászati Szakember Találkozón.