3℃ -1℃
február 23. Alfréd, Polikárp, Mirtill
Agrárközélet

Tudjon meg mindent a kölcsönös megfeleltetésről! – 4. rész: A vadon élő állatok és növények védelme

Agrofórum Online

A KM-ben a JFGK (jogszabályban foglalt gazdálkodási követelmények) kitérnek a vadon élő állatok, külön a vadon élő madarak és a növények védelmére is. Amikor ezekről a követelményekről beszélünk, akkor a NATURA 2000-es területek élőhelyeinek fenntartására vonatkozó szabályokat kell megismernünk, hiszen ezek az előírások az ott gazdálkodóknak kötelezőek.

A vadon élő állatok és növények védelmét előíró követelmények közvetve a természetes élőhelyek védelmét is szolgálják. Jó tudni, hogy a védett állatfajok egyedének zavarására, károsítására, elpusztítására, szaporodásának és más élettevékenységének veszélyeztetésére vonatkozó tilalom, valamint a védett állatfajok lakó-, élő-, táplálkozó-, költő-, pihenő- vagy búvóhelyének lerombolására, károsítására vonatkozó tilalom nem csak NATURA 2000 területeken vizsgálandók, hanem a gazdaság teljes területén.

A földhasználat általános szabályai a Natura 2000 területeken:

  • A gyepterületeket legeltetéssel vagy kaszálással kell hasznosítani. (Szárzúzással a kaszálást kiváltani tilos!)
  • A gazdálkodási tevékenység során a gyepfelszín maradandó károsítása tilos! (Ide tartozik a fogasolás és a túllegeltetés tiltása is.)
  • Vadgazdálkodási létesítmények, berendezések kialakításához a vadászati hatóság engedélye szükséges.
  • A területen lévő nád irtásához hatósági engedély szükséges.
  • Az inváziós növényfajok irtása kötelező, elsősorban mechanikai módszerekkel vagy speciális növényvédő szer kijuttatással. (Ezen kívül tilos növényvédő szert kijuttatni ezeken a gyepterületeken!)
  • A belvíz elvezetése és a gyep öntözése tilos.

A legeltetés szabályai Natura 2000 gyepterületeken:

  • Ezeken a gyepeken csak szarvasmarha, juh, kecske, szamár, ló és bivaly legeltethető.
  • A terület túllegeltetése tilos!
  • Műtrágya, trágya kiszórása (a legelő állatok elhullajtott ürülékén kívül) tilos!
  • Natura 2000 területeken a téli időszakban (ebben a rendeletben: október 31. – és április 23. között) a legeltetés a természetvédelmi hatóság engedélyéhez kötött.

A kaszáláshoz kapcsolódó előírások:

  • A terület legalább 5, legfeljebb 10%-át, kaszálásonként változó helyen kaszálatlanul kell hagyni (minimum 6 méteres sávokban)
  • A kaszálás helyes technikája: belülről kifelé haladva (nem beszorítva a menekülő állatokat).
  • Vadriasztó lánc használata kötelező!
  • Napnyugtától napkeltéig a gépi munkavégzés tilos!
  • A kaszálás tervezett időpontját a munka megkezdése előtt legalább 5 nappal írásban be kell jelenteni az illetékes nemzeti park igazgatóságához.
  • A gyepterületen a szálastakarmány tárolása a kaszálást követő 30 napon túl tilos!

NATURA 2000 erdőterületekre vonatkozó szabályok:

Minden erdőrészleten be kell tartani az arra vonatkozó erdőtervben az erdészeti hatóság által meghatározott, NATURA 2000 jogosultsággal kapcsolatos követelményeket, amelyről az erdészeti hatóság tájékoztatja az erdőgazdálkodót.

A földtulajdonos új erdő telepítését csak erdészeti szakértő által készített telepítési-kivitelezési terv alapján kezdeményezheti, melyet az erdészeti hatósághoz kell benyújtani. Ez azonban még nem jogosítja fel a gazdálkodót a telepítés megkezdésére, ahhoz mind a telepítési-kivitelezési, mind az erdőgazdálkodási tervet jóváhagyó határozattal kell rendelkeznie. Az erdőgazdálkodási tervet szintén az erdészeti hatósághoz kell benyújtani, amely az adott évre kell, hogy vonatkozzon. Az erdőtelepítéssel érintett földrészleteket, a munkák elvégzése után 30 napon belül erdőművelési ágúvá kell nyilváníttatni. Az erdőtelepítést az erdészeti hatóság nyilváníthatja befejezetté, ha a telepítési-kivitelezési tervben meghatározott fafaj egyedei megfelelő számban, arányban és minőségben vannak jelen, és a faállomány további pótlást nem igényel.

Mit ellenőriz a hatóság?

A hatóság azt vizsgálja, hogy a helyszíni ellenőrzés időpontjában van-e egyértelmű jele annak, hogy a gazdálkodó megszegte a számára előírt követelményt. Vizsgálja még az engedélyköteles tevékenységek megfelelő megvalósítását, azaz rendelkezik-e a gazdálkodó a megfelelő engedélyekkel (pl. a kaszálást az előírás szerint bejelentette írásban; a gyepfeltöréshez van érvényes engedélye stb.). Ezen kívül a KM ellenőrzés során nézik meg a gazdálkodó által kötelezően vezetendő nyilvántartásokat (a gazdálkodási napló megfelelő vezetését).

KM sorozat 1. rész: https://agroforum.hu/agrarhirek/agrarkozelet/tudjon-meg-mindent-a-kolcsonos-megfeleltetesrol-1-resz-mi-fan-terem-a-km/

KM sorozat 2. rész: https://agroforum.hu/agrarhirek/agrarkozelet/tudjon-meg-mindent-a-kolcsonos-megfeleltetesrol-2-resz-a-km-altalanos-alapszabalyai/

KM sorozat 3. rész: https://agroforum.hu/szakcikkek/novenytermesztes-szakcikkek/tudjon-meg-mindent-a-kolcsonos-megfeleltetesrol-a-vizek-nitratszennyezes-elleni-vedelme/

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

EU-s agrárpolitikai konfliktust okozhat a lengyel elnökség

2025. január 28. 16:10

Lengyelország az olcsó brazil hústól és cukortól félti az uniós gazdákat. További agrártémák a vetőmag-szabályozás és az állatszállítás.

Több ezer állami ösztöndíjas hely vár a MATE-n!

2025. január 22. 15:10

A MATE minden hallgatónak magas szintű tudást biztosít. Az egyik legjobb agráregyetemen ösztöndíjas helyek várják a jelentkezőket.

Változás az AXIÁL Kft. vezetőségében

2025. január 16. 12:33

Az újonnan létesített részleg a vállalat vezetőségének munkáját segíti tanácsadással, döntéstámogatással a digitalizációs projektekre fókuszálva.

„Food forest”: táplálékerdő, avagy a jövő haszonkertje

2022. november 18. 05:37

A táplálékerdő egy természetes ökoszisztémát, pontosabban egy erdőszegélyt utánzó többszintes növénytársulás, amelynek elemei ehető növények.

Származási igazolványhoz kötött az erdőtelepítési támogatás

2021. március 28. 08:39

Az erdészeti szaporítóanyag megvásárlójának a facsemeték beszerzése során arra kell figyelmet fordítania, hogy a megvásárolni kívánt erdészeti csemetét engedélyes csemetekertben állították-e elő, és hogy a vásárláskor szállítói származási igazolványt kapjon a termelőtől.

Módosult az erdővédelmi bírság mértéke

2018. október 2. 09:05

A jogszabályi változások az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló 2009. évi XXXVII. törvény (továbbiakban: Evt.) 2017. évi módosításával állnak összefüggésben.

Mire van szüksége egy egészséges erdőnek? II. rész – az odvas fák szerepe

2022. február 25. 04:36

Az odvas fák a holtfákhoz hasonlóan egy egészséges erdő szerves részei. Minél idősebb egy erdőállomány, annál több és változatosabb odú található benne, így különböző állatfajok számára nyújthat táplálékot, menedéket, vagy helyet az utódok felnevelésére. De hogyan alakulnak ki ezek az odvak a fán? Miért fontosak olyan sok állatfajnak?