Agrárközélet

Tudjon meg mindent a kölcsönös megfeleltetésről! – 4. rész: A vadon élő állatok és növények védelme

Agrofórum Online

A KM-ben a JFGK (jogszabályban foglalt gazdálkodási követelmények) kitérnek a vadon élő állatok, külön a vadon élő madarak és a növények védelmére is. Amikor ezekről a követelményekről beszélünk, akkor a NATURA 2000-es területek élőhelyeinek fenntartására vonatkozó szabályokat kell megismernünk, hiszen ezek az előírások az ott gazdálkodóknak kötelezőek.

A vadon élő állatok és növények védelmét előíró követelmények közvetve a természetes élőhelyek védelmét is szolgálják. Jó tudni, hogy a védett állatfajok egyedének zavarására, károsítására, elpusztítására, szaporodásának és más élettevékenységének veszélyeztetésére vonatkozó tilalom, valamint a védett állatfajok lakó-, élő-, táplálkozó-, költő-, pihenő- vagy búvóhelyének lerombolására, károsítására vonatkozó tilalom nem csak NATURA 2000 területeken vizsgálandók, hanem a gazdaság teljes területén.

A földhasználat általános szabályai a Natura 2000 területeken:

  • A gyepterületeket legeltetéssel vagy kaszálással kell hasznosítani. (Szárzúzással a kaszálást kiváltani tilos!)
  • A gazdálkodási tevékenység során a gyepfelszín maradandó károsítása tilos! (Ide tartozik a fogasolás és a túllegeltetés tiltása is.)
  • Vadgazdálkodási létesítmények, berendezések kialakításához a vadászati hatóság engedélye szükséges.
  • A területen lévő nád irtásához hatósági engedély szükséges.
  • Az inváziós növényfajok irtása kötelező, elsősorban mechanikai módszerekkel vagy speciális növényvédő szer kijuttatással. (Ezen kívül tilos növényvédő szert kijuttatni ezeken a gyepterületeken!)
  • A belvíz elvezetése és a gyep öntözése tilos.

A legeltetés szabályai Natura 2000 gyepterületeken:

  • Ezeken a gyepeken csak szarvasmarha, juh, kecske, szamár, ló és bivaly legeltethető.
  • A terület túllegeltetése tilos!
  • Műtrágya, trágya kiszórása (a legelő állatok elhullajtott ürülékén kívül) tilos!
  • Natura 2000 területeken a téli időszakban (ebben a rendeletben: október 31. – és április 23. között) a legeltetés a természetvédelmi hatóság engedélyéhez kötött.

A kaszáláshoz kapcsolódó előírások:

  • A terület legalább 5, legfeljebb 10%-át, kaszálásonként változó helyen kaszálatlanul kell hagyni (minimum 6 méteres sávokban)
  • A kaszálás helyes technikája: belülről kifelé haladva (nem beszorítva a menekülő állatokat).
  • Vadriasztó lánc használata kötelező!
  • Napnyugtától napkeltéig a gépi munkavégzés tilos!
  • A kaszálás tervezett időpontját a munka megkezdése előtt legalább 5 nappal írásban be kell jelenteni az illetékes nemzeti park igazgatóságához.
  • A gyepterületen a szálastakarmány tárolása a kaszálást követő 30 napon túl tilos!

NATURA 2000 erdőterületekre vonatkozó szabályok:

Minden erdőrészleten be kell tartani az arra vonatkozó erdőtervben az erdészeti hatóság által meghatározott, NATURA 2000 jogosultsággal kapcsolatos követelményeket, amelyről az erdészeti hatóság tájékoztatja az erdőgazdálkodót.

A földtulajdonos új erdő telepítését csak erdészeti szakértő által készített telepítési-kivitelezési terv alapján kezdeményezheti, melyet az erdészeti hatósághoz kell benyújtani. Ez azonban még nem jogosítja fel a gazdálkodót a telepítés megkezdésére, ahhoz mind a telepítési-kivitelezési, mind az erdőgazdálkodási tervet jóváhagyó határozattal kell rendelkeznie. Az erdőgazdálkodási tervet szintén az erdészeti hatósághoz kell benyújtani, amely az adott évre kell, hogy vonatkozzon. Az erdőtelepítéssel érintett földrészleteket, a munkák elvégzése után 30 napon belül erdőművelési ágúvá kell nyilváníttatni. Az erdőtelepítést az erdészeti hatóság nyilváníthatja befejezetté, ha a telepítési-kivitelezési tervben meghatározott fafaj egyedei megfelelő számban, arányban és minőségben vannak jelen, és a faállomány további pótlást nem igényel.

Mit ellenőriz a hatóság?

A hatóság azt vizsgálja, hogy a helyszíni ellenőrzés időpontjában van-e egyértelmű jele annak, hogy a gazdálkodó megszegte a számára előírt követelményt. Vizsgálja még az engedélyköteles tevékenységek megfelelő megvalósítását, azaz rendelkezik-e a gazdálkodó a megfelelő engedélyekkel (pl. a kaszálást az előírás szerint bejelentette írásban; a gyepfeltöréshez van érvényes engedélye stb.). Ezen kívül a KM ellenőrzés során nézik meg a gazdálkodó által kötelezően vezetendő nyilvántartásokat (a gazdálkodási napló megfelelő vezetését).

KM sorozat 1. rész: https://agroforum.hu/agrarhirek/agrarkozelet/tudjon-meg-mindent-a-kolcsonos-megfeleltetesrol-1-resz-mi-fan-terem-a-km/

KM sorozat 2. rész: https://agroforum.hu/agrarhirek/agrarkozelet/tudjon-meg-mindent-a-kolcsonos-megfeleltetesrol-2-resz-a-km-altalanos-alapszabalyai/

KM sorozat 3. rész: https://agroforum.hu/szakcikkek/novenytermesztes-szakcikkek/tudjon-meg-mindent-a-kolcsonos-megfeleltetesrol-a-vizek-nitratszennyezes-elleni-vedelme/

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megalakult a Nemzeti Éghajlat- és Tájkutatási Központ Karcagon

2025. május 14. 11:10

Megalakult a Nemzeti Éghajlat- és Tájkutatási Központ, amely a hazai mezőgazdaság klímaváltozáshoz való alkalmazkodását támogatja.

Crister Stark kiemelkedő munkájáért érdemrendet kapott

2025. május 6. 14:10

Crister Starkot, a svéd ipar és a mezőgazdaság érdekében tett kiemelkedő munkájáért, Svédország egyik legrangosabb kitüntetésével díjazták.

Új szintre lép az agrárszakmai tudásátadás

2025. április 26. 16:10

A Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. az Agrárminisztérium támogatásával új, digitális alapú tananyagokat jelentetett meg az agrárszakoktatás korszerűsítésére.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

A Pilisi Parkerdő génmegőrzéssel is biztosítja erdeink jövőjét

2019. július 13. 10:49

A klímaváltozás negatív hatásaival szemben ellenálló, sokféle állat és növényfaj számára élőhelyet nyújtó, egészséges erdők megléte az élhető, fenntartható jövő feltétele. Ilyen erdők kialakításán dolgoznak a Pilisi Parkerdő szakemberei az erdészeti génmegőrző program megvalósításával is.

Megakadályozhatják-e a gombák a megatüzeket?

2023. augusztus 25. 09:10

A gombák különleges átalakítási képességgel rendelkeznek. Ha szemetet, vagy akár tetemeket adnak nekik, mindet átalakítják.

Legyünk óvatosak az erdőben tavasszal!

2025. március 16. 05:40

Mindenekelőtt el kell sajátítanunk néhány alapvető ismeretet a vaddisznókról ahhoz, hogy az élőhelyükön is a kellő elővigyázatossággal kiránduljunk.

Így „lélegzik” az erdő

2024. május 30. 12:10

Horrorfilmbe illő jelenetnek lehetünk tanúi, hiszen a TikTok növényes videói között felbukkanó, az erdő „légzését” bemutató képsorokban úgy tűnhet, az erdő, akárcsak egy ent, életre kelt.