Agrárközélet

Újraindulnak az USA és az EU kereskedelmi kapcsolatai?

MTI

Újraindíthatók Washington és az Európai Unió kereskedelmi kapcsolatai - jelentette ki Phil Hogan, az Európai Unió (EU) kereskedelmi biztosa csütörtökön Washingtonban újságíróknak.

Phil Hogan – aki kereskedelmi biztosként először tárgyalt az Egyesült Államokban – sajtókonferenciáján kifejtette, hogy jó hangulatú és gyümölcsöző megbeszéléseket folytatott az amerikai kongresszus és a kormányzat tagjaival, köztük Steve Mnuchin pénzügy- és Wilbur Ross kereskedelmi miniszterrel, valamint Robert Lighthizerrel, az Egyesült Államok kereskedelmi főtárgyalójával.

„Ez jó kezdet volt kereskedelmi kapcsolataink újraindításához” – fogalmazott az európai uniós politikus. Leszögezte ugyanakkor, hogy a kapcsolatok lényeges javításához „még sok a teendő”.

Az uniós biztos kiemelte, hogy Brüsszel szeretne megvitatni Washingtonnal egy sor nyitott kérdést, és szeretné elkerülni a „szemet szemért” elv alapján hozott vámokat. Kiemelte azt is, hogy az Európai Unió mezőgazdasági kérdésekről jelenleg nem akar szélesebb körű tárgyalásokat folytatni, de az agráriumra érvényes egészségügyi szabványok terén kész engedményekre annak érdekében, hogy – mint fogalmazott – kijuthassanak a zsákutcából.

Elemzők ezzel kapcsolatban emlékeztettek arra, hogy a Trump-kormányzat és az Európai Unió közötti kereskedelmi vita egyik sarkalatos kérdése az, hogy az unió nem kívánja megnyitni piacát a nagy arányú amerikai agrárimport előtt.

Hogan elmondta, hogy amerikai tárgyalópartnereinek felvetette a 2018-ban Washington által az Európai Unió acél- és alumíniumtermékeire kivetett vámok ügyét is. Az amerikai válaszról nem adott tájékoztatást. Viszont leszögezte, hogy amennyiben Washington – korábbi ígéretéhez híven – megadóztatna egyes francia árucikkeket, az Európai Unió Franciaország mellé áll, és válaszlépéseket tesz.

Wilbur Ross, az amerikai kereskedelmi tárca irányítója csütörtökön a Fox televíziónak adott interjújában a többi között azt hangoztatta, hogy az észak-amerikai kereskedelmi egyezmény és a Kínával aláírt részleges kereskedelmi egyezmény után Washingtonnak a korábbiaknál jóval erősebbek a tárgyalási pozíciói Európával.

Elemzők szerint Hogan éppen akkor látogatott az amerikai fővárosba, amikor Washingtonban többen is arra számítanak, hogy a NAFTA-t felváltó észak-amerikai kereskedelmi egyezmény (USMCA) megkötése, illetve a szerdán a Fehér Házban aláírt amerikai-kínai részleges kereskedelmi megállapodás után az amerikai kormányzat figyelme Brüsszel felé fordul.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

EU-s agrárpolitikai konfliktust okozhat a lengyel elnökség

2025. január 28. 16:10

Lengyelország az olcsó brazil hústól és cukortól félti az uniós gazdákat. További agrártémák a vetőmag-szabályozás és az állatszállítás.

Gondolatok a DDT-ről

2022. augusztus 18. 11:12

A téma apropója Elena Conis, How to sell a poison (,,Hogyan adj el mérget”) című könyve.

Az Egyesült Államok 130 ezer tonna avokádót importált a Super Bowlra

2023. február 14. 08:03

Mexikó mintegy 130 000 tonna avokádót szállított az Egyesült Államokba az idei amerikaifutball-döntőre, amelyet vasárnap tartottak.

Miért növekedhet a poloskák száma olyan helyeken, ahol soha nem voltak korábban?

2023. július 14. 09:10

A poloskák Kelet-Ázsiában őshonosak, majd első ízben körülbelül 20 évvel ezelőtt Pennsylvania területén észlelték őket. Azóta az egész USA-ban elterjedtek, de leginkább az ország közép-atlanti részén, a középnyugati részeken és a nyugati parton koncentrálódnak – és itt is okozzák a legtöbb problémát.

Sok a bizonytalanság a Peking és Washington közti konfliktus miatt

2020. június 2. 08:02

Párizsban vegyesen alakult a kereskedés a gabonapiacokon. A repce és a kukorica drágult a következő határidőre, ám a malmi búza és a takarmánybúza kurzusa csökkent.