3℃ -2℃
február 3. Balázs, Oszkár, Celerina
Állattenyésztés

Hereford – az extenzíven és olcsón tartható húsmarha

Agrofórum Online

Megéri hereford húsmarhát tartani, hiszen az Egyesült Királyságban, a Herefordshire grófságban kitenyésztett fajta számos jó tulajdonsággal rendelkezik, ami rendkívül kedvező a kis- és a nagygazdaságok számára is.

A Mezőfalvai Mezőgazdasági Zrt. területén jelentős állomány található, ami nem véletlen, hiszen a hereford magyarországi tenyésztése is itt kezdődött. Előszálláson, a Róbert-völgyi telephelyen zajlik a növendék üsző, vemhes üsző és tenyészbika-értékesítés, hiszen maga a törzsállomány is ezen a területen él. De mi a legfőbb előnye a hereford fajtának a többi húsmarhával szemben? Legfrissebb videónkban erre kerestem a választ egy nagyvállalat és egy családi gazdálkodó szemszögéből.

Épületek nélkül is eredményesen tartható

„Ezt a fajtát a legextenzívebb körülmények között is eredményesen lehet tartani, nálunk a teheneknél az év 365 napjában épületek nélkül is jó a termékenységi, szaporodási eredményeket figyelhetünk meg. A fajtának nagyszerű a borjúnevelő-képessége, ami mellett nagy előny, hogy kiválóan hasznosítja a legelőket. Van összehasonlítási lehetésünk a másik telepünkön, ahol két francia húsfajtát is tartunk. Ezek után a herefordot még rá tudjuk engedni ugyanarra a legelőre, hiszen jóformán bármilyen növényen gyarapszik” – osztotta meg tapasztalatait Márokné Nagy Kitti, a Mezőfalvai Zrt. húsmarha-ágazati igazgatója. Hozzátette: állataik termékenyülése idén 90 százalék fölötti.

A költségek szempontjából szintén fajtaelőny, hogy a hereford húsmarha korán tenyésztésbe vonható, akár már 16-18 hónap után, tehát kétéves korukra leellenek. „Nyáron semmilyen plusz takarmányozás nincsen, egyedül a borjak megfelelő takarmánykiegészítése ad plusz feladatot. A tehenek a legelőn táplálkoznak, és abból állítják elő a megfelelő mennyiségű tejmennyiséget az utódaik számára” – tudtam meg az előszállási telepen.

Fotó: Gribek Dániel

Mivel a fajta extenzív körülmények között, viszonylag csekély költséggel tenyészthető, így kompenzálható, hogy a hereford több húsmarhához képest valamivel kisebb súlygyarapodással rendelkezik. Az ugyanakkor már csak részben igaz, hogy a hereford kis méretű, hiszen a szelekció jeletősen növelte a méreteket. Az előszállási állományban például egy tehén az 5-600 kilót is elérheti, ami a takarmányozás és a sok éve tartó szakjmai munka eredménye.

Kisebb beruházási költség, egyszerűbb tartás

A hereford fajta nemcsak a nagyüzemekben állja meg a helyét, a családi gazdaságok is jól járhatnak vele, hiszen a kis költség és a jó értelemben vett igénytelenség a kisebb termelők számára is kiaknázható előnyt jelent.

„Lényegében nálunk is ugyanaz a fajta előnye, ami a nagyüzemekben. Családi gazdálkodóként egyszerűen tartható, és nem igényel épületet, aminek köszönhetően jelentős beruházásoktól megmenekíti a kisebb termelőket. Nagyon hálás, könnyen kezelhető, szelíd fajta, abszolút tudom ajánlani mindenkinek, aki könnyen szeretne húsmarhát tartani” – fogalmazott kérdésemre a Tolna megyei, váraljai gazdálkodó, Magyar Gábor.

Új lendület előtt a hereford

A fajta népszerűsítése a közelmúltban új lendületet vett, a magyarországi hereford-tartók külön csoportot alakítva csatlakoztak a Brit Húsmarha Fajtákat Tenyésztők Egyesületéhez, valamint az Agrárminisztérium is elfogadta tenyésztési programjukat. A szervezeten belül hereford fajtafelelősnek pedig Magyar Gábort választották meg.

„Extra minőségű szaporítóanyagokat szeretnénk behozni akár Nagy-Britanniából is, ahonnan a fajta eredendően származik, akár a világ bármely másik részéről, ahol nagy számban tartanak herefordot. Ezzel is szeretnénk emelni a magyarországi állomány genetikai értékén. Emellett tervezzük szakmai utak szervezését, hogy ez a kis létszámú, de annál lelkesebb hereford-tartó csapat megismerhesse a környező országok tartásmódját, tenyésztését, hogy tanulhassunk tőlük” – mutatta be a legfontosabb célokat a szakember.

Mindez azonban csak csak a belső, szakmai oldal. A hereford fajta sikeréhez a marketing is szükséges, hiszen a tévhiteket cáfolni kell, az előnyöket pedig megismertetni a termelőkkel, valamint a fogyasztókkal egyaránt.

„Az a „régi kicsi hereford” már nem az a „régi kicsi hereford”. Faggyúval átszőtt, nagyon jó minőségű, márványozott húsa van, amit olcsón, extenzíven tudunk előállítani. Ráadásul ennek a fajtának az anyai tulajdonsága is nagyon előnyös, egyedül képes leelleni, és önállóan neveli a borját. Mindenkinek ajánlom, hogy ezt a fajtát válassza, ha éppen most kezdené a húsmarha-tartást” – fogalmazott az Agrofórum videójában Magyar Gábor.

A fajta jövője tehát biztosított hazánkban, sőt, várhatóan lendületet is vett, amihez még a magyar gasztronómia fejlődésére is szükség lesz.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Oroszország 2024-ben 777 millió euróval támogatta a tejtermelőit

2025. február 1. 14:10

Oroszországban a mezőgazdasági szektorok közül a legtöbb támogatást a tejtermelés kapja, ami tovább bővül az idei évben.

Skót-felföldi marhákkal virágzó magyar farm

2025. február 1. 08:10

A család 66 hektáron gazdálkodik, ez az ő esetükben leginkább legeltetéses állattartást jelent, 12 hektár az csupán, amelyen lucernát és szénát termesztenek.

Magyarországon először mutatták ki a kiskérődzők pestisét

2025. január 28. 13:10

A vírus súlyosan fertőző, a betegség bejelentési kötelezettséggel jár. Az érintett állományt felszámolják.

Kutyára macskára, görényre egyaránt veszélyes a szívférgesség

2025. január 28. 09:40

A szívférgesség (dirofilariózis) súlyos, akár halálos betegség. Minden fajnál megelőzhető, de gyógyulásra csak a kutyáknál van lehetőség.