Agrárhírek

Cirok – tanuljuk együtt: megéri!

Agrofórum Online

A cirok egy olyan ősi haszonnövény, amely egyre nagyobb jelentőséggel bír hazánkban, és Európa további országaiban. Az idei aszályos év nagymértékben felértékeli a régi-új gabonanövény jelentőségét, nemcsak mint állati takarmányét, hanem mint értékes humánélelmezési forrásét is. A növény hazai helyzetével kapcsolatban szakértői véleményeket hallhattunk.

Dr. Feldman Zsolt, mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár szerint minden gazdálkodónak érdemes fontolóra vennie a több lábon állást: a növénytermesztésben eddig megszokott tevékenységek változtatásra szorulnak – nemcsak agrotechnikai és növényvédelmi, hanem a művelt kultúrák tekintetében is. A szemescirok szárazságtűrése, takarmányozási valamint beltartalmi értéke révén olyan alternatívát képezhet, amelyeket szükségszerűen számba kell venni az elkövetkezendő időszakban.

Miért a cirok?

Az elmúlt évek aszályba nyúló időszakai a hagyományos szántóföldi kultúrák szinten aluli hozamát eredményezte… elérkezett hát az a pont, amikor feltesszük a kérdést: nem érdemes-e jobb termési adottságokkal bíró kultúrát bevenni a vetési szerkezetbe, amely gazdasági értelemben kifizetődőbb?

A statisztikák értelmében mára megötszöröződött a cirok vetésterülete hazánkban: jelenleg 23.000 ha-t tesz ki. És a termőterület növekedése kapcsán bizakodóak lehetünk (100.000 ha potenciális).

A biztonságos értékesíthetőség egy kritikus terménytömeg után jelenik meg. A cirok részben, mint a kukorica alternatívája tölthet be sikeres szerepet a piacon. A takarmányozási célú felhasználhatóságát illetően nagy lehetőség rejlik benne. Miután a kritikus volument már átlépte a ciroktermesztés, olyan növény lehet, amelyre biztonsággal lehet építeni.

A franciák és olaszok termelése kiemelkedő Európában, de összeurópai viszonylatban megközelítőleg 140-150.000 ha az állomány kiterjedése.

Vajon lehetünk cirokügyben az európai élmezőnyben? Igen, úgy tűnik, hogy megfelelő fajtákkal, a genetikában rejlő potenciált kiaknázva, a cirokkal hozzá tudunk járulni az élelmezésbiztonság stabilizálásához.

A cirok már betakarításra érett: megközelítőleg térdmagasságban zajlik az aratás

Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke szerint a jövő útja egyértelműen az, hogy olyan fajtákat kell választanunk, amelyek alkalmasak az ilyen környezeti feltételek átvészelésére. Az idei év hatására gyakran senyvedő kukorica mellett akár 10 t/ha termést adó cirok igen hívogató lehetőséget jelnthet.

A ciroktermesztés nem egyszerű dolog, de megtanulható, és a vetésforgóba illeszthető. Az afrikai géncentrumú növény kapcsán bizakodnak, hogy a mostani vetésterület 3-5*-ösét is eléri majd. A szárazságkrízis, háború mind arra mutatnak, hogy az állattenyésztésünk számára toxinmentes, minőségi takarmánybázist kell biztosítanunk.

Cirok – ,,tanuljuk meg” együtt a növényt, hiszen a piac még nem ismeri, a termelői és társadalmi reakciók kívánnivalót hagynak maguk után.

Petőházi Tamás (bal) és Feldman Zsolt (jobb) szemlét tartanak a zagyvaszántó közelében elterülő szemescirok állományban

Balogh László a Lidea Hungary Kft. termékmenedzsere szerint már a 2012-es aszályos időszak óta helyettesítő növényeket kutatnak fel a gyengébb adottságú, aszályra hajlamos területekre. Mindenkinek az az érdeke, hogy ezt a növényt megtanuljuk beilleszteni a termelési rendszereinkbe. A régi-új növény kapcsán a gazdák rendelkezésére kell bocsátani a termesztéstechnológiai ismereteket. Termesztéstechnológiai, növényvédelmi kísérletek zajlanak, amelyek folyamatos információt szolgáltatnak, de a legfontosabb, a kiindulási pont kétségtelenül a termelő, akit meg kell győzni arról, hogy a végtermék iránt van kereslet. A kereskedők számára szintén új növény: esetükben is meg kellett mutatni azokat a csatornákat, amelyeken keresztül értékesítető.

A kukoricával összevetve hasonló, azonban számos tulajdonságában kedvezőbb növényt a toxinmentesség, fehérjetartalmi tulajdonságok jellemzik. A külföldi etetési kísérletek eredményei alapján látszik, hogy sokkal kedvezőbbek a takarmányozási mutatók, mint a kukorica esetében.

Feczák Gábor, az Agroszemek Kft. ügyvezetője és vállalata a vetőmagelőállítással, piaci lehetőségek felkutatásával termékfejlesztéssel foglalkoznak.

A termelő szervezetek szerint a cirok kiváló takarmány-alapanyag. A történet szerint a szemes termény értékesíthetősége problémás volt, kevés volt az elérhető hazai volumen, amely alapján be tudták volna illeszteni a takarmányösszetételbe. Napjainkban komolyabban É-K-Magyarországon indult el a szemescirok felhasználása víziszárnyas-előállító telepen– és a növény bizonyított. Hála a komoly nemesítői munkának a kiváló minőségű vetőmag már elérhető, a hazai piacon már egy keresett takarmánynövényként jelenik meg.

A vállalat új célkitűzése a szemescirok étkezésben való megjelentetése: gluténmentes liszt alternatívájaként. És újdonságként megemlíthető a gluténmentes ciroksör is (vörös, és szemescirokból állítják elő).

Feczák Gábor a cirok termesztéstechnológia fogásairól

Technikai információk a cirok vetése kapcsán

A rendezvényen lehetőség nyílt egy közeli ciroktábla megtekintésére is. A termelői információk szerint a búza elővetemény aratása után tarlóhántás következett. Az őszt 35 cm-es mélylazítással zárták. A tavaszt műtrágya-kijuttatással kezdték, forgóboronás bedolgozással, május első hetében vetették a cirkot 280.000 mag/ha sűrűségben, 37,5 cm sortávra. A vetés után hengerezés következett. 1-3 leveles állapotban kétszikű, illetve napraforgó-árvekelés ellen is alkalmaztak gyomirtási műveletet. A munkaműveletek, a megvásárolt termékekkel együtt összesen 240.000 Ft/ha költségen álltak meg. A terméshozamok tekintetében (a gyengébb termőképességű területekre fókuszálva) a kitettebb területek növényeként, optimális tápanyagutánpótlással 5-7 t/ha hozam célozható meg. Aszályos körülmények között is biztonsággal termeszthető: ahol intenzívebb tápanyagutánpótlás valósul meg, ott akár a 10 t/ha hozam is elérhető.

A cirok sarjadásra hajlamos: a betakarítási időpontra képződő nyers bugák kedvezőtlenül befolyásolják a fő bugák nedvességtartalmát. ,,Normál” esetben egy főhajtás, és két oldalhajtás képződik, de mivel a cirok nagy túlélő, az őszi esőkkel egyből megindul a nyers bugák képződése. A betakarítás során az átlagos bugaszint alá 8-10 cm-rel helyezik a vágóasztalt (térdmagasság). Magas mikroelem-tartalmú növény. Kint hagyva a területen, és zöld lábon érés esetén a térd magasságú tarlót zúzzák, beforgatják. A következő kultúra számára jelentős utóvetemény-hatással bír.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ezért kerül 1200 forintba egy liter narancslé a boltokban

2025. február 5. 16:10

A KSH adatai szerint 2024 decemberében 900 Ft-ért vehettünk egy kiló narancsot, a 100%-os gyümölcslé literje pedig 1170 Ft-ba került.

Károsak lehetnek a fekete műanyag konyhai eszközök

2025. február 5. 11:10

Ezeket a vegyi anyagokat azért építik be a konyhai eszközökbe, hogy csökkentsék a túlmelegedésből eredő tűzveszélyt.

Mik azok a fototoxikus növények?

2025. február 5. 09:40

A fototoxikus növények olyan kémiai vegyületeket tartalmaznak, amelyek a bőrrel érintkezve és UV-sugárzásnak kitéve bőrirritációt okoznak.

Megjelent a külterületi utak fejlesztését segítő pályázat

2025. február 4. 14:40

A felhívásra kizárólag a pályázati felhívás 3. mellékletében szereplő vidéki térségekben működő települési önkormányzatok vagy azok konzorciumai nyújthatnak be támogatási kérelmet.

Legyen sikeres ez a szezon!

2022. február 15. 09:05

A jókívánságok mellett mindannyian érezzük, hogy egy újabb nehéz, kiszámíthatatlan év vár ránk. Ezen belül a tápanyag-utánpótlás kérdése sem lesz egyszerű. Nézzük, mi az, ami biztos, és mi az, ami bizonytalan. A szokásos technológia javaslatok mellett a termékek beszerezhetősége, elérhetősége is fontos szempont lett, ezért azokról is próbálunk információt adni.

Harmadával emelkedett Ukrajna búzatermése

2021. szeptember 19. 05:47

Az ukrán gazdaságok befejezték a 2021-es búza betakarítását, 33 millió tonnás aratással, hektáronként 4,65 tonna hozammal.

Élettani problémák a repcében

2023. április 20. 05:38

Érdemes a szántóföldi szemlézések alkalmával nemcsak a kártevők jelenlétét és mennyiségét figyelemmel kísérni, hanem a növények mindenkori élettani állapotát is figyeljük meg!

Gondban vannak a svájci növénytermesztők

2021. október 8. 05:04

A svájci mezőgazdasági termelés idén várhatóan 6,6%-kal csökken a rossz időjárási körülmények miatt.