A 2019. évi AGROmashEXPO, AgrárgépShow kiállítás termékfejlesztési díj pályázatára rekordszámú, 41 db pályamű érkezett be. A különdíjasok bemutatásának végére értünk.
A pályázatról részletesen ebben a cikkünkben olvashat, a nagydíjasokat ebben a cikkben mutattuk be.
Különdíjban részesült
GKN Walterscheid GmbH – Walterscheid lengéscsillapítóval ellátott hidraulikus harmadik pont kar
A 2019-ben 100 éves fennállását ünneplő német Walterscheid GmbH – aki a mezőgazdasági kardántengelyek mellett a traktorgyártók munkagép három pont felfüggesztéseinek és vonószerkezeteinek is első számú specialistája – egy lengéscsillapító rendszerrel ellátott harmadik pont hidraulikus felső karral jelent meg a piacon.
Az egyenetlen talajon történő haladáskor, egy nagy tömegű munkagépet szállítva gyakori probléma, hogy nagyobb haladási sebességnél a traktor-munkagép egység tömegközéppontjának a szerelvény hátsó része felé történő elmozdulása miatt, a traktor első tengelye ismétlődően felemelkedik a talajtól és így nem biztosít megfelelő tapadóerőt a meghajtás folyamatos és biztos talajra történő átadására, illetve megfelelő kormányozhatóságot sem a szükséges iránykövetési igények kielégítésére, a traktor első tengelye elpattog a talajtól, a haladási biztonság jelentősen romlik.
Továbbá a haladás közben fellépő káros lengések jelentős élettartam befolyásoló hatással bírnak a traktor hajtáselemeire (váltó, differenciálmű, gumik…), illetve a munkagéppel közvetlen fizikai kapcsolatban álló kapcsolóelemekre (a három pontos felfüggesztés) is.
Az új Walterscheid lengéscsillapítóval ellátott hidraulikus felsőkar lényege, hogy a munkahenger dugattyút körbeölelő első és hátsó olajtereken kívül, egy a hátsó olajtérrel közvetlen kapcsolatban álló, másodlagos gáztér is beépítésre került a hidraulikus munkahenger dugattyúszárába, melynek hatására a munkahengerre szerelt visszacsapó szelep zárt állapota ellenére (az első és hátsó olajterekbe zárt fix olajmennyiség mellett) az összenyomható gáztöltetnek köszönhetően, egy rövid dugattyúúton működő kiegészítő lengéscsillapítást tudunk a rendszernek biztosítani.
A 2018-ban, többek között Machine of the Year díjjal is kitüntetett lengéscsillapított hidraulikus kar nem igényel plusz építőelemeket vagy helyigényt a traktor hátulján, így a már meglevő hidraulikus felsőkar csillapított típusra történő lecserélése egyszerűen elvégezhető.
Starcz Agrotechnik Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. – Damman trac DT2400H Highlander S4 DTPA 5030DAS önjáró permetezőgép
2007-ben, a Dammann permetezőgyár akkori DT2000H önjáró permetezőgép szériáját átdolgozták a magyarországi igényeket meghallgatva, miszerint közúti közlekedésnél a gép 2,25 m nyomtávolsággal, illetve 3,75m magassággal könnyedén tud közlekedni, ezáltal nincs szükség útvonalengedélyre, valamint felvezető járműre.
Azonban a területre kiérve képes 3,05 m nyomtávolsággal, illetve 1,9 méteres szabad hasmagasággal repce, kukorica, napraforgó állományban dolgozni nyáron is. Ez a gép szintén a DT2000H széria elnevezést kapta, amely ki lett egészítve a „Highlander” fantázianévvel, megkülönböztetve a gép alapjait szolgáló önjáró permetezőtől.
A közel tíz év alatt ez a széria folyamatos fejlesztéseken esett át, aminek az lett a következménye, hogy a „Highlander” a Dammann cégnél, a gyáron belül egy teljesen külön szériává, a piacon pedig egy új növényvédő gép kategóriává, irányzattá nőtte ki magát.
2018-ben debütált a nagyközönség előtt a DT2400H S4 „Highlander”, amely az alapelgondolást tekintve követte a már DT2000H S4-nek elkeresztelt szériát, azonban azt teljesen átdolgozták a felhasználók észrevételei, igényei alapján. Ezek alapján került kifejlesztésre a most bemutatott gép.
Vaderstad Kft. – Väderstad Tempo L 12/18 szemenkénti vetőgép
A Väderstad Tempo a szemenkénti vetőgépek új generációja, mely páratlan precizitásra képes a hagyományos vetőgépekre jellemző vetési sebesség kétszerese esetén is. A Tempo a hagyományos és a csökkentett menetszámú talajművelési technológia esetén éppúgy kiválóan teljesít, mint akár direktvetésben.
Az eredmény a növényállomány kivételesen egyenletes kelésében nyilvánul meg, hiszen minden egyes növény számára azonos feltételek állnak rendelkezésre.