Madárijesztő a levegőből: Németországban az egyik legnagyobb áfonya-ültetvényt újabban egy sas alakú drónnal védik a falánk seregélyektől.
A ragadozó madár formájú drón a 100-300 egyedből álló madárrajokra nagy hatással van. A seregélyek a drónt nem tudják megkülönböztetni egy sastól – mondta a drónért felelős, agrártudományokat hallgató Martin Hörhold. A 29 éves fiatalember a kereken 1000 euró értékű készüléket általában egyszer reggel és egyszer délután vagy este repteti meg a 21 hektáros ültetvény felett, ha nem esik az eső.
A francia gyártmányú pilóta nélküli repülőgép maximum 80 km/h sebességgel tud 45 percen keresztül folyamatosan körözni. A hangosan zúgó drónt Hörhold leginkább a seregélyrajok fölé irányítja. A madarak kikerülik a drónt és a rajok feloszlanak; ez kb. úgy néz ki, mint amikor a nagy halrajok kitérnek a cápák elől – mondja a szakember. Végül a seregélyek a környező erdőkbe menekülnek.
A módszer az ültetvények tulajdonosának sok pénzt takarít meg. – Szeptemberben 50-60 tonna áfonyát takarítunk be. Egy jobb évben akár 100 tonna is lehet a termés, de a seregélyek eddig kb. 15 tonna áfonyát csipkedtek le – nyilatkozta Toni Jaschinski üzletágvezető. A korábbi éves veszteséget kb. 75.000 -100.000 euróra becsüli.
Marti Hörhold a seregélyeket először csak hangos futkározással ijesztette el, majd sárkánnyal, a madárijesztők áthelyezésével, végül hangos ágyúdörrenésekkel. Ez segített úgy egy hétig, aztán a madarak hozzászoktak, ugyanakkor a szomszédok mérgelődtek a robbanások miatt. A drón ezzel szemben jó hatásfokkal működik a seregélyeknél.
(Agrofórum Online – DPA)