Gépinfo

Drón védi a levegőből az áfonyaültetvényt

Agrofórum Online

Madárijesztő a levegőből: Németországban az egyik legnagyobb áfonya-ültetvényt újabban egy sas alakú drónnal védik a falánk seregélyektől.

A ragadozó madár formájú drón a 100-300 egyedből álló madárrajokra nagy hatással van. A seregélyek a drónt nem tudják megkülönböztetni egy sastól – mondta a drónért felelős, agrártudományokat hallgató Martin Hörhold. A 29 éves fiatalember a kereken 1000 euró értékű készüléket általában egyszer reggel és egyszer délután vagy este repteti meg a 21 hektáros ültetvény felett, ha nem esik az eső.

A francia gyártmányú pilóta nélküli repülőgép maximum 80 km/h sebességgel tud 45 percen keresztül folyamatosan körözni. A hangosan zúgó drónt Hörhold leginkább a seregélyrajok fölé irányítja. A madarak kikerülik a drónt és a rajok feloszlanak; ez kb. úgy néz ki, mint amikor a nagy halrajok kitérnek a cápák elől – mondja a szakember. Végül a seregélyek a környező erdőkbe menekülnek.

A módszer az ültetvények tulajdonosának sok pénzt takarít meg. – Szeptemberben 50-60 tonna áfonyát takarítunk be. Egy jobb évben akár 100 tonna is lehet a termés, de a seregélyek eddig kb. 15 tonna áfonyát csipkedtek le – nyilatkozta Toni Jaschinski üzletágvezető. A korábbi éves veszteséget kb. 75.000 -100.000 euróra becsüli.

Marti Hörhold a seregélyeket először csak hangos futkározással ijesztette el, majd sárkánnyal, a madárijesztők áthelyezésével, végül hangos ágyúdörrenésekkel. Ez segített úgy egy hétig, aztán a madarak hozzászoktak, ugyanakkor a szomszédok mérgelődtek a robbanások miatt. A drón ezzel szemben jó hatásfokkal működik a seregélyeknél.

(Agrofórum Online – DPA)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Elmarad a NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow-Mezőfalva

2025. április 15. 15:29

Ragadós száj- és körömfájás miatt elmarad a 2025-ös NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow mezőfalvi rendezvénye.

Sekély művelés 12 méteren: AMAZONE TopCut 12000-2T

2025. április 12. 16:10

Az AMAZONE TopCut 12000-2T, egy 12,1 m munkaszélességű kombinált aprítóhenger, rugalmasan alkalmazkodik a különböző növénykultúrákhoz.

AMAZONE Venterra VR 4: maximális precizitás a gyomirtásban

2025. április 5. 16:10

Az AMAZONE legújabb fejlesztése, a Venterra VR 4 kultivátor hatékony, precíziós megoldás a mechanikus gyomirtás terén.

Integrált növénytermesztés: technológia és jövő

2025. március 29. 13:10

Az idei Agritechnica szakkiállításon az integrált növénytermesztés új lendületet kap a modern technológiák és a precíziós megoldások révén.

Drónos növényvédelem – a jövő, vagy forrófejűek szakmaiatlan technikai sportja? – Kérdések és válaszok a dróntechnológiával kapcsolatban

2019. január 7. 08:11

Az elmúlt időszakban rengeteg kétség és kérdés merül fel a dróntechnológiával kapcsolatban, mind szakmai, mind gazdálkodói oldalról. Morva Tamás az Agrárközösség növényorvosa és növényvédelmi üzletág vezetője az alábbi írásban összegezte a leggyakoribb kérdéseket és a válaszokat.

Egyre nagyobb az igény a precíziós eszközök iránt

2020. május 16. 08:37

Egy tanulmány rámutat: precíziós irányítási technológiákat 2019-ben Észak-Amerikában a főbb növények esetében a termőterület már több mint 80 százalékánál alkalmazták.

A hónap végén indul a növényvédelmi drónpilóta képzés Szarvason

2023. január 18. 08:03

A szakképesítés megszerzésével lehetőség nyílik növényvédelmi monitorozás és növényvédelmi kezelések drónnal történő elvégzésére.

Önvezető és dróntechnológia járult hozzá az agrárium fejlődéséhez az egyetemi projektben

2024. július 7. 16:10

A gyümölcstermesztésben felmerülő veszélyek – például a fagykár és a jégverés – mérséklésére is sikeres megoldások születtek.