Megújuló energia

A világ legnagyobb fából készült szélturbinája épül Svédországban

Agrofórum Online

150 méter magas, fából készült szélturbinát helyeznek üzembe Svédországban. A magassága megegyezik a kölni dóméval.

A fából készült szélturbina a kisebb súlya ellenére stabilabb, mint a hagyományos acélszerkezetű modellek. A tervek szerint sokkal stabilabb és gazdaságosabb is, mint a hagyományos szélturbinák.

105 méter magas lesz

A svéd Varberg Energi a Modvion startuppal együtt építi meg a világ legnagyobb fából készült szélturbináját. Ezt a berendezést a Göteborgtól mintegy 200 kilométerre északkeletre található területen építik fel.

A szerkezet tornya, amely a turbináig ér, 105 méter magas lesz. Teljes egészében fából fog készülni. A rotorlapátok pedig további 45 méterrel növelik a szélturbina magasságát.

A létesítmény összességében várhatóan 2 megawatt (MW) teljesítményt nyújt majd. Ez egy ugyanolyan magas acélturbina teljesítményével ér fel. Körülbelül 1000 háztartás áramellátását lesz képes biztosítani a szerkezet.

Hogyan működik a fából készült szélturbina?

A szélturbinát rétegelt furnérfaanyagból készült speciális egységekből rakják össze, amelyek mindegyike 16-24 méter hosszú. Ezek a panelek vékony farétegekből állnak. A maximális szilárdság érdekében egymáshoz ragasztják és párhuzamosan helyezik el őket.

A nedvességtől való védelem érdekében speciális bevonatot kapnak, amely 25-30 évre növeli a szélturbina élettartamát. Ez az eljárás az acél szélturbinákéhoz hasonló tartósságot fog eredményezni.

A gyártás után a modulokat az építkezés helyszínére szállítják, ahol összeszerelik őket. Így a tornyot alkotó hengerek egymásra kerülnek. Egy henger négy modulból áll, egy szélturbina akár hét hengerből – összesen 28 modulból – is állhat.

Miért fa? Az új szélturbina anyagának előnyei

A faanyag számos előnyt kínál a hagyományos acélszerkezetekkel szemben:

  • Könnyebb, mégis stabil marad. A faszerkezet könnyebb, mint az acél, ugyanakkor nagy stabilitást biztosít.
  • Fenntartható alapanyagnak számít. A fa megújuló anyag, és csökkenti az energiaigényes acél szükségességét.
  • Egyszerű szállítmányozást tesz lehetővé. A modulok különálló részekben szállíthatók, ami egyszerűsíti az engedélyeztetést, valamint időt és költségeket takarít meg.
  • Nagyobb szélállóságot biztosít. A rugalmas és stabil faszerkezet kevésbé érzékeny az erős szélterhelésre, ami meghosszabbíthatja az élettartamot.
  • Újrahasznosítható. A fatorony a használat után könnyen újrahasznosítható, és más építési projektekhez újra felhasználható.
  • Költséghatékony. Az acél anyagköltsége háromszor magasabb, mint a fáé, ami gazdaságilag is vonzóbbá teszi a fából készült szélturbinákat.

Külsőleg nem tűnik fából készültnek:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így működik a világ legnagyobb szén-dioxid-leválasztója

2024. november 20. 11:10

Évi 36 ezer tonna végleges kapacitású a már néhány hónapja működő, Mammuth nevű szén-dioxid-leválasztó létesítmény.

Látott már 50 000 tonna kukoricát egyetlen silóban?

2024. október 27. 16:10

A silókukoricát 1300 hektáros területről takarították be, és egy biogázüzemben szolgál majd alapanyagként. Nehéz elképzelni, nézze inkább meg!

Közvetlenül a talajból állít elő energiát egy újfajta rendszer

2024. október 2. 13:10

Az energiaforrás lehetővé teszi, hogy hálózattól függetlenül lehessen érzékelőket és kisebb számítógépeket működtetni.

A műemléki épületeket is elcsúfíthatják napelemekkel Németországban

2024. szeptember 29. 14:10

A műemlékvédelem csak kivételes esetekben és különleges körülmények miatt élvez elsőbbséget a megújuló energiákkal szemben.

Az agráróriás szélenergia előállítását teszteli a hajózásban

2023. augusztus 27. 08:10

A Cargill, a világ egyik legnagyobb hajóbérlő cége a szél által támogatott meghajtást, mint tisztább energiaforrást vizsgálja.