Megújuló energia

Az energiafűzben bíznak a Balkánon

Agrofórum Online

A gyorsan növekvő fűzfák a balkáni táj egyes részein hamarosan megszokottá válhatnak, ha egy kísérleti projekt beválik, amelyet a boszniai és szerbiai leállított szénbányáknál indítottak.

A tuzlai erőmű műholdképen – fotó: Google Maps

A napi két centiméteres (egy hüvelyk) növekedésre képes fűzfa gyorsan eléri a betakarítható magasságot, és szénnel együtt elégethető hőerőművekben. „14 000 fűzfát ültettünk egy hektáron” – mondta Izet Cickusic, a boszniai Elektroprivreda (EPBiH) áramszolgáltató csapatának tagja, aki a Tuzla városában lévő Kreka bányában dolgozik. „Összesen 450 hektárt azonosítottunk, amely újra megművelhető ezzel a céllal”- tette hozzá.

Kreka, ahol az első fűzfákat májusban ültették, de a nyári szárazság miatt nem növekedtek megfelelően, az EPBiH legnagyobb szénbányájának ad otthont. A fákat mintegy 50 bányász ültette manuálisan egy lezárt területre, ha nem lett volna ez a munkájuk, akkor egyébként elbocsátottak volna őket. Az első betakarítás három év után várható, majd minden második évben a következő 25 évben.

Bonnie Norman, az EPBiH amerikai partnerének, a projektben részt vevő E3 International elnöke elmondta, hogy a fákat „energiafűznek” nevezték, mert hőértékük nagyobb, mint a Boszniában és a szomszédos Szerbiában jellemzően elégetett barnaszén vagy lignit.

„A meglévő szénkazánokban akár 20 százalékkal együtt is eltüzelhető és így csökkenti a szmog összetevőit” – tette hozzá. Az EPBiH a közmű hét bányája közül kettőben megfelelő területeket azonosított a fűzfák növekedésének tesztelésére. A határ túloldalán, ahol a fákat „Szerbia olajaként” ismerik, az E3 International – amelyet az Osztrák Fejlesztési Ügynökség finanszíroz – négy helyen ültette el a fűzfákat, köztük egy hulladéklerakóban és egy szénbányában. Szerbia, amely Boszniához hasonlóan csak 2050-ig tervezi, hogy felhagy a széntüzelésű erőművekkel, jelenleg villamosenergia-termelésének kétharmadát viszonylag régóta működő széntüzelésű erőművekben állítja elő – számolt be a Reuters. Az Egyesült Nemzetek Fejlesztési Programja rövid vetésforgós ültetvényekkel foglalkozó tanulmánya 1,6 millió hektár leromlott és felhagyott mezőgazdasági területet azonosított a térségben. „Ha összesen 75 000 hektárt használunk fel energiafűzre, az a szerbiai szénből előállított energia 10%-át helyettesítheti” – fűzte hozzá Bonnie Norman.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Lehetséges egy kisgazdaságban saját műtrágyát előállítani?

2025. február 3. 09:40

A válasz egyértelmű igen, bár a német gazdának jól jön a biogázüzemben keletkező fermentációs maradék. Így lesz a hulladékból értékes műtrágya.

A világ legnagyobb fából készült szélturbinája épül Svédországban

2024. december 4. 09:40

Svédország egy forradalmian új, fából készült szélturbinát helyez üzembe. Ez sokkal fenntarthatóbb, mint a hagyományos szélturbinák.

A 7 legfontosabb, bioüzemanyag előállítására használt növény

2024. november 23. 08:10

A termesztett növények izgalmas alternatívát jelentenek a bioüzemanyagok között. Felhasználásuk új távlatokat nyit az energiaiparban.

Így működik a világ legnagyobb szén-dioxid-leválasztója

2024. november 20. 11:10

Évi 36 ezer tonna végleges kapacitású a már néhány hónapja működő, Mammuth nevű szén-dioxid-leválasztó létesítmény.

Mintegy háromszáz mázsa energiafűzet termelnek ki Kenderesen

2017. január 20. 14:25

A kenderesei önkormányzat által három éve ültetett energiafűz erdőt vágják ki a napokban.

Nagyobb hozamú energiafűzet nemesítettek ki Dombóváron

2015. november 24. 09:48

A fejlesztéshez a konzorcium 378 millió forintos európai uniós támogatást nyert el.