Egy nagy homokakkumulátorral csökkentik a szén-dioxid-kibocsátást egy finn városban. Célja, hogy 100 MWh, nap- és szélenergiából származó hőenergiát tároljon, és így helyettesítse az olajat a távfűtési hálózatok ellátásában. Vannak azonban jelentős hátrányai is.
A zöld energiával kapcsolatos legnagyobb probléma mindig is az volt, hogy hogyan tároljuk az energiát az egész éves ellátás érdekében. A dél-finnországi Pornainenben egy év múlva üzembe helyezik a világ legnagyobb homokakkumulátorát. A homokelemek lehetővé tennék a szélből és a napból származó energia hosszú távú tárolását.
A homokban jól tárolható az energia
A tárolótartály fő alkotóeleme az építőipari vállalatok által használt, gyengébb minőségű homok. A finn kutatók szerint a homok különösen alkalmas az energia tárolására, mivel hatékonyan veszi fel a hőenergiát, és az idő múlásával csak kismértékben veszíti el azt.
Ez azt jelenti, hogy a homokakkumulátorban a hőenergia akár több hónapig is tárolható. A tudósok szerint az akkumulátorban a homokot 500 °C-on képesek tárolni.
Az első, sikeresen üzembe helyezett homokakkumulátor
Az új, 1 MW-os homokakkumulátor már nem az első, hiszen egyet már üzembe helyeztek. A Polar Night Energy 2022 májusában egy kisebb változatot telepített a Kankaanpää városában található erőműbe.
Az ukrajnai háború következtében Finnországban is prioritássá vált a zöld energia. Moszkva leállította a gáz- és az áramszolgáltatást, miután a finnek 2023. április 4-én úgy döntöttek, hogy csatlakoznak a NATO-hoz.
Költséghatékony, de a villamos energia visszanyerése kérdéses
A finn fejlesztők szerint a homokakkumulátor egyik fontos tulajdonsága, hogy az előállítása az alacsony költséggel jár. Ez sok ország számára kiemelt szempontot jelent, különösen a jelenlegi gázhiány és a magas villamosenergia-költségek miatt.
Persze az élet ebben az esetben sem fenékig tejfel, hiszen az akkumulátornak még mindig vannak problémái. Például nem világos, hogy alkalmas-e nagyobb mennyiségű energia tárolására és ennek köszönhetően nagyobb területek vagy akár egész országok hőellátására.
Az sem világos még, hogy lehet-e belőle hőt és villamos energiát is előállítani. A homokakkumulátor hatékonysága ugyanis csökken, amikor a homok közvetítésével kell áramot betáplálni a hálózatba. Ez azt jelenti, hogy a tároláshoz, majd szükség esetén villamos energia későbbi visszanyerésének biztosításához lényegesen több energiára lenne szükség, mint a hő esetében.
További információk a gyártó oldalán: https://polarnightenergy.fi/sand-battery
Fotó: Pixabay