Növénytermesztés

11 tipp a meszezéshez és a talaj-pH javításához

Agrofórum Online

A szakszerű meszezés a talajerő-gazdálkodás része. A műveletet rendszeresen el kell végezni, mert a talaj pH-értéke enélkül folyamatosan csökken. A lekerülő terméssel, a kimosódással csökken ugyanis a kalcium mennyisége, a talaj kémhatását pedig mi magunk is csökkentjük a nitrogéntartalmú mű- és szerves trágyák használatával.

1. Fenntartó meszezéssel kell pótolni a termesztéssel lekerülő mennyiséget

Hogy valójában mennyi mészpótlásra van szükség, azt csak rendszeres talajvizsgálatokkal lehet meghatározni. Ezeket általában a vetésforgónak megfelelően vagy négyévente kell elvégezni.

Fenntartó meszezés esetén, amikor csak az eltávolított mennyiséget pótoljuk, nagy vonalakban háromévente a következő mennyiségekre van szükség:

  • Laza talajokon 1-1,2 t/ha CaO,
  • Kötött talajokon 1,3-1,5 t/ha CaO

2. A pótlást rendszeresen el kell végezni

A betakarítással a talaj tápanyagtartalma csökken. A talaj termékenységének fenntartásához és a jó minőségű terméshez ezeket rendszeresen pótolni kell, mivel a talajban nem áll korlátlan mennyiségű tartalék rendelkezésre.

A mésznek sokszor nem tulajdonítanak elég nagy jelentőséget. Ez talajsavanyodást és a terméshozam csökkenését okozhatja.

3. A talaj termékenységének fenntartása

A mész ellensúlyozza a talaj folyamatos elsavanyodását és ezáltal javítja, de legalábbis fenntartja a talajszerkezetet és a talajéletet. A kalcium-oxid (CaO) segíti a talajszerkezet stabilitását.

Hogy a talaj egészséges maradjon, az csak megfelelően elvégzett mésztrágyázással érhető el. Ez minden szántóföldi gazdálkodás során a helyes szakmai gyakorlat részét képezi.

4. Célzottan pótoljuk, amit kivontunk a talajból

Ahogy a terméshozamok folyamatosan nőnek, a gabonafélék esetében évente 27-75 kg CaO/ha, a cukorrépa, a gyep és a takarmánynövények esetében pedig több mint 100 kg CaO/ha kerül ki a talajból, a növénykultúrától és a terméshozamtól függően. Ezeket a veszteségeket pótolni kell.

5. A kimosódással is nagymértékű a veszteség

A csapadék ugyan a legtöbb esetben áldás, de kétségtelen, hogy a talaj tápanyagtartalmát csökkenti: évente 100-1000 kg/ha CaO mosódik ki. A veszteségek a csapadék mennyiségétől, a talaj áteresztőképességétől, a vízmegtartó képességétől, a termőhelytől és a mésztartalomtól függnek.

A csapadék, de főleg a savas esők a talaj-pH-t csökkentik. Ennek kompenzálásához legalább 85-100 kg CaO/ha szükséges.

6. A műtrágyázás savas irányba tolja a pH-értéket

A talaj pH-értékét a savas kémhatású műtrágyák, főleg nagy mennyiségben kijuttatva közvetlenül is csökkentik. Különösen a nitrogéntartalmú műtrágyákra kell odafigyelni.

7. A savanyító hatás ellensúlyozása

Ha a műtrágyákat túl mélyen dolgozzák be, a talajban az oxigénhiány miatt olyan folyamatok indulnak el, amelyek kedveznek a savasodásnak. Ennek semlegesítéséhez 20-280 kg CaO-ra van szükség hektáronként.

Szerves trágya használata esetén is szükség van a kémhatás semlegesítésére. Éves szinten 300-600 kg CaO/ha mennyiségre van szükség ennek kompenzálásához.

8. Mikor végezzük el a mészpótlást?

Ha az időjárás megfelelő, nem esik az eső és a talaj nem túl nedves, a mész egész évben kijuttatható. A legjobb hatás érdekében a meszet a talajjal össze kell keverni.

A legkedvezőbb időszak röviddel a korai kultúrák betakarítása után van. Ez az időpont munkaszervezési szempontból (a munkaerő és a gépek rendelkezésre állása) is előnyös.

9 A valós kalciumtartalom kiszámítása

Mivel a kijuttatandó mész mennyiségét oxid formában, CaO-ként adják meg, a CaCO3 mennyiségét tudni kell átszámítani CaO-ra:

  • CaCO3-tartalom x 0,56 = CaO
  • CaO-tartalom x 1,785 = CaCO3
  • CaO-tartalom x 0,715 = Ca

Ez vonatkozik a magnéziumtartalomra is:

  • MgO-tartalom x 1,391 = CaO,
  • MgCO3-tartalom x 0,667 = CaO,
  • MgCO3-tartalom x 0,478 = MgO,
  • MgCO3-tartalom x 0,288 = Mg

10. Hasonlítsuk össze az árakat!

A mész minden formája használható meszezésre, ezért érdemes az olcsóbb megoldásokban gondolkodni. Ehhez számoljuk ki a műtrágyában található kalcium mennyiségét (lásd 9. pont).

11. Tartsuk be az előírásokat!

A biogazdaságoknak sem szabad megfeledkezniük földjeik rendszeres meszezéséről. Azonban csak az előírt mésztartalmú műtrágyákat szabad kijuttatniuk.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Segítség a mikotoxinok elleni védekezéshez - új kiadvány

2025. április 9. 16:10

A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című kötet bemutatja azokat az agronómiai és tárolási gyakorlatokat, amelyekkel mérsékelhető a mikotoxinszint a terményben.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Csökkenő kereslet, feketepiac: megoldások a dohányágazat kihívásaira

2025. február 12. 09:40

Az évente megrendezett dohánytermelői nyílt nap lehetőséget biztosít a termelőknek a szakmai ismeretek bővítésére és az iparági párbeszédre.

Támogassuk a kukoricát megfelelő tápanyag utánpótlással

2021. április 7. 12:13

Az optimális tápanyag ellátás nélkülözhetetlen a növények stressztűrő képességének növeléséhez, és így a magas hozamok eléréséhez. A jó tápanyag ellátottságú talajokon termesztett növények jobban tűrik a szárazságot, ezért például a kukorica esetében – ahol a vegetációs periódus nagy része nyárra esik – a megfelelő NPK komplex műtrágyázás elengedhetetlen.

Nagyobb figyelmet kell fordítani az okszerű műtrágyázásra - Yara Nap konferencia, 2019

2019. január 29. 09:14

A konferencia egyik témája volt a digitális megoldások kérdése a mezőgazdaságban, különös tekintettel a tápanyagellátási technológiákra, továbbá az előadások a takarmánynövények – fókuszban a kukorica és a szója – tápanyag-gazdálkodási kérdéseit érintették, de szó volt az aktuális műtrágyapiaci trendekről is.

Nem jut szóhoz a tél: fesd át zöldre, Picasso!

2023. február 28. 06:34

Nincs tartós hideg, nincs hótakaró, nincs mélynyugalom. Az enyhe idő hozza magával a növényvédelmi problémákkal együtt a növekvő, folyamatos éhséget.

Oroszország a műtrágya árának rögzítését fontolgatja

2021. március 13. 03:46

Oroszország felkérheti a műtrágya-gyártókat, hogy rögzítsék áraikat a tavaszi gabonavetési kampány idejére.