Növénytermesztés

A Magyar Termék Nagydíjas Phylazonit Talajregeneráló készítmény

Agrofórum Online

2016-ban 19. alkalommal hirdették ki a Magyar Termék Nagydíj Pályázat győzteseit, amely hazánk legrangosabb minősítő rendszerévé vált, bizonyítva, hogy a minőség hagyományt teremtett.

2016-ban 19. alkalommal hirdették ki a Magyar Termék Nagydíj Pályázat győzteseit, amely hazánk legrangosabb minősítő rendszerévé vált, bizonyítva, hogy a minőség hagyományt teremtett.

A Magyar Termék Nagydíj Pályázat kitüntetettjei azon vállalkozások és személyek, akik tevékenysége vagy megvalósított produktuma magas hozzáadott értéket képvisel kereskedelmi és társadalmi tartalmában egyaránt, hozzájárulva egy erősebb gazdaság megvalósulásához.

A Parlament Felsőházi Termében ünnepélyes keretek között vehette át a tanúsított minőség „útlevelét” cégünk ügyvezetője, Vajda Sándor a legújabb termékünk, a Phylazonit Talajregeneráló baktérium készítmény elismeréseként. Az alábbiakban bemutatjuk a Magyar Termék Nagydíjas Talajregeneráló termékünket, termőföldjeinkre gyakorolt pozitív hatásait.

Talajaink állapota az utóbbi évtizedekben fokozatosan romlott. A kemikáliák sokszor gondatlan és túlzott használata – pozitív hatásaik mellett – a talajok szerkezeti romlását, savanyodását, a hasznos mikroszervezetek mennyiségének nagyfokú csökkenését is magával hozta. Ezzel egyidejűleg felszaporodtak a termelés szempontjából káros patogén mikróbák, amelyeknek köszönhetően nőtt a növények mikotoxin fertőzöttsége.

A talajregeneráló készítmény mikroorganizmusainak hatékonyságát 20-20 hektáros mintaterületeken vizsgáltuk kukorica, borsó és búza terméshozamára és mikotoxin fertőzöttségére három éves kísérletben. A Talajregeneráló hatására kukorica növénynél két éves vizsgálatban évenként 30 %-ot meghaladó terméstöbbletet mértünk, míg a szemtermésben mért mikotoxin mennyisége 60-70 %-kal csökkent. Búza növénynél a talajregeneráló hatása a malmi minőségű termés mennyiségének növekedésében jelentkezett.

A Talajregeneráló készítmény fejlesztése azzal a több évvel ezelőtti megkereséssel indult, hogy egy mezőgazdasági termelő termőföldjének leromlott szerkezetű, gyenge termőképességű, savanyú talajára (pH: 3,84, humusz: 0,5, Arany Ka: 32, nitrogéntartalom: 9 mg/kg) keressünk olyan mikroorganizmusokat, amelyekkel javítani lehet a talajállapotot, növelni a terméshozamot, valamint visszaszorítani a talaj gombák által okozott növényfertőzöttséget. A területen a korábbi évek terméseredményei és a növények fejlődése azt bizonyították, hogy minimális termésmennyiség mellett kukoricavetés esetén a szár, valamint a talaj is nagymértékben fertőződött Fusarium genuszba tartozó fonalas gombával.

A mikrobiológiai vizsgálati eredményeket követően talajból gombák ellen hatékony mikroorganizmusok izolálása és tesztelése történt. Izoláltunk Fusarium ellen hatékony Pseudomonas fluorescens-putida törzseket, teszteltük azokat. Laboratóriumi és szabadföldi vizsgálatokat állítottunk be.

Szabadföldi vizsgálatok a gyenge minőségű és rossz talajadottságú területen 

A talaj szerkezetének javításában, tápanyag hasznosításban, holt szerves anyagok lebontásában stb. is szerepet játszanak a készítményben található mikroorganizmusok. A biológiai aktivitás a talajok egyik igen jellemző paramétere. Egészséges, jó termőképességű talajokban a gyökerek környezetében megtalálhatók azok a mikroorganizmusok, amelyek közvetlenül (másodlagos anyagcseretermékeik révén), vagy közvetve (más mikroorganizmusok élettevékenységét serkentve) a növény optimális növekedését meghatározzák. A Magyar Termék Nagydíjas Talajregeneráló készítmény mikroorganizmusai a kultúrnövény gyökérfelületét bevonva és más mikroorganizmusokat visszaszorítva kifejtik kedvező hatásukat.

A nagyobb tőtávolságú vagy nagyobb hektáronkénti tőszámú kultúráknál, valamint a készítmény mélyebb bedolgozása esetén a nagyobb dózis alkalmazását javasoljuk. A baktériumtörzsek a kultúrnövény rizoszféráját kolonizálják, és ott az élettevékenységük révén a növénynövekedést serkentik, a növekedést szabályozzák, a növény számára fontos tápanyagokat felvehetővé teszik, antibiotikumokat, hormonokat, vitaminokat és más bioaktív szerves vegyületeket termelnek és azok növénybe jutását segítik. Növénypatogén mikrobákat távol tartják, szideroforokat termelnek és ellátják a biokontroll feladatot.

Phylazonit Kft.
4400 Nyíregyháza Kossuth tér 6.
www.phylazonit.hu

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mesterséges huminsavak menthetik meg a termőföldeket?

2024. december 18. 14:40

Egy új eljárással talán a jövőben a szerves maradékokból néhány perc alatt mesterséges huminsavakat lehet előállítani.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

A La Niña ronthatja a terméskilátásokat Argentínában

2024. december 10. 11:10

Bár a kilátások kedvezőek Argentínában, a gazdálkodók aggódnak a La Niña jelenség miatt, ami szélsőséges időjárást és terméscsökkenést okozhat.

Az öntözés és hatása a talajra

2018. december 1. 05:36

A fejlett növénytermesztési termesztéstechnológiának ma már része a víz pótlása is. Az öntözést és tápoldatozást tervszerűen be kell építeni a technológiába, melynek kivitelezése során figyelembe kell venni az öntözés talajra gyakorolt hasznos és káros hatásait egyaránt.

Mire figyeljünk sziklakertünk kialakításakor?

2018. október 29. 09:07

A sziklakertek is alapos tervezést igényelnek, létrehozásuk komoly munkát jelent, erős fizikumot, és a terület méretétől függően több embert és napot kívánhat. Ám a befektetett munkát hosszú távon meghálálja egy semmihez sem fogható, természetes és üdítő látvány: egy kis hegyvidéki hangulat a közvetlen környezetünkben.

Talajunk: mire kell figyelni növényválasztásnál a díszkertben?

2023. május 2. 05:37

Mire kell odafigyelni a növényválasztásnál, ha a talajt vesszük górcső alá?

A talaj világnapja alkalmából

2024. december 5. 14:15

A talaj, mint az élet feltétele egyre nagyobb figyelmet kap hazai és nemzetközi szinten egyaránt. Egyre több a tudatosan gondolkodó gazdálkodó, akik képesek felfogni a földi élet léte és a talaj egészségének kapcsolatát.