Növénytermesztés

A fülesbaglyok jelentik a rágcsálók elleni biológiai védekezést

Agrofórum Online

Több mint 11 ezer erdei fülesbagoly telel az országban. A madarak valószínűleg komoly károktól mentesítik a mezőgazdászokat.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) január közepén a lakosság és a média segítségét kérte a Magyarországon telelő erdeifülesbagoly-csapatok országos felméréséhez. A számlálás tízéves történetében az idei volt az első, melyben Magyarország összes megyéjéből és a fővárosból is érkeztek megfigyelési adatok. A minden eddiginél több beérkező adat alapján elkészült összesítés szerint legalább 459 településén, 694 helyszínen, 11 412 példány erdei fülesbagoly telel.

Az évről évre bővülő adatsorokból sok következtetés vonható le. Az ideiekről a hazai agrárgazdaságot érintő egyik ilyen információ a baglyok által elpusztított kisrágcsálók „csillagászati” száma lehet. Figyelembe véve egy-egy erdei fülesbagoly napi átlag 2,5 egér- vagy mezeipocok-méretű zsákmányállat-igényét – a kicsivel több mint három téli hónap száznapos telelési időszakával számolva –, a 11 412 bagoly legalább 2853000 példány mezőgazdasági kárt is okozó rágcsálót pusztít el a 2017/2018-as telelési időszakban.

Ennyi mezeipocok-méretű zsákmányállat össztömege (25 grammos egyedenkénti átlag testtömeggel számolva) 71,5 tonna. A gazdálkodóknak ennyi mezőgazdasági kárt is okozó egér és pocok ellen nem kell a drága és a környezetre is veszélyes irtószerekkel védekeznie, mert ezeket a baglyok teljesen ingyen, biológiai úton, plusz környezetterhelés nélkül távolítják el a földekről.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan tervezzük a vetést, ha nem bízunk az időjárásban?

2025. január 17. 15:40

Hogyan minimalizálható a termesztési kockázat, ha kiszámíthatatlan az időjárás? Két megfontolandó felvetés, ami segíti a hozambiztonságot.

Fokozható a kapcsolat a talajmikrobák és a gyökerek között

2025. január 17. 09:40

Hogy mi ennek a jelentősége? „Csupán” annyi, hogy kevesebb műtrágyára lesz szükségük a kultúrnövényeknek, amelyek stressztűrő képessége is nő.

A növényi kommunikáció ősnyelve az epigenetika

2025. január 11. 12:10

Az epigenetikai módosulások azonosítása lehetővé teszi olyan növények szelekcióját, amelyek fokozottan képesek „érzékelni” a közeli környezetet.

Javul a termés minősége, ha a beporzók „jó úton” járnak

2025. január 11. 08:10

Minőségjavító hatású, ha a beporzók nemcsak jelen vannak, hanem bizonyos polleneket szállítanak, amit a környék tájformálásával is segíthetünk.

Ukrán ,,egyenleg" az őszről

2023. január 3. 10:42

Szeptember vége, és az egyrészről Ukrajna, Törökország valamint ENSZ, másrészről Oroszország, Törökország és az ENSZ közötti úgynevezett ,,gabonamegállapodás” kezdete között több mint két hónap telt el.

Horgos polgármestere: nagy kárt okoznak a migránsok

2015. augusztus 30. 14:44

Horgoson naponta több ezer migráns halad át, és van olyan ültetvény, ahol tavaly 35 tonna barackot szedtek le.

Heves megyében egyetlen termelő sem jogosult a kárenyhítésre

2015. január 21. 13:19

Egyetlen gazdálkodó sem kapott kárenyhítő juttatást Heves megyében a 2013/2014-es kárenyhítési évben kialakult események után.

Döbbenet! Szénhidrogén-kutatások miatt teszik tönkre a vetést

2014. december 17. 13:57

"Odafekszem a munkagépek elé, de nem engedem, hogy az én földemre is rámenjenek!"