25℃ 14℃
április 18. Andrea, Ilma, Apolló, Aladár
Növénytermesztés

Határidők az egyes kötelezettségek esetén a növénytermesztésben

Agrofórum Online

Sokféle gazdálkodó sokféle program szerint végzi a munkáját és még többféle kötelezettségnek kell megfelelnie mindeközben. Többen kérik már az adminisztrációhoz és a határidős figyelmeztetésekhez is szaktanácsadók segítségét, hiszen nagyon könnyű elveszni ebben az információ-tengerben. Így összefoglaltam a legfontosabb határidőket az egyes kötelezettségvállalások tekintetében.

Zöldítéshez kötődő határidők:

A parlagon hagyott terület: pihentetési időtartama legalább a tárgyév január 1-jétől augusztus 31-éig tart, és a pihentetés időtartama alatt a terület teljes egészén tilos növényvédő szert használni!

A nitrogénmegkötő növényfajok termesztési időszaka:

– az évelő növények esetében: május 1.- szeptember 30.

– az egynyári növények esetében (idén változott!): április 1.- június 20.

– szója esetében: május 15.- július 15.

– zöldborsó esetében (idén változott!): április 15.- június 10.

– lóbab esetében (idén változott!): április 15.- június 30.

– közönséges vagy veteménybab esetében: május 10.- július 20.

A növénynek a teljes időszakban a területen kell lennie!

 Másodvetéssel kapcsolatos határidők:

Az ökológiai jelentőségű másodvetések esetén a vetési határidő továbbra is október 1-e!

A hagyományos másodvetés és zöldtrágya támogatási célra nem vehető figyelembe, amennyiben október 31. és február 15. között kerül elvetésre.

A másodvetésnek 60 napig a területen kell lenni, és a vetés, valamint a betakarítás lejelentésére is 15 nap áll rendelkezésre.

Szálas fehérjenövény:

Az igénylés évét megelőző évben ősszel, vagy a tárgyévben tavasszal telepített vagy felülvetett kultúra esetében az első évben: augusztus 1-jéig egyszeri,

további években: július 1-ig legalább kétszeri kaszálást kell végezni!

Szálas fehérjenövény termesztés támogatás esetén a 80%-os fedettség is előírás!

AKG/ÖKO:

A 2015-ös pályázóknak a kötelezettségvállalásuk 5. éve: 2020. január1-től 2020. december31-ig tart, erről webGN-t kell beküldeniük 2021 január 1-31. között.

AKG 2016 esetén a 4. év van folyamatban, ebben az esetben a kötelezettség vállalás átadására az 5. évre vonatkozóan 2020. december 31.-ig küldhető be kérelem.

ÖKO 2018 programban résztvevők 2. gazdálkodási éve van folyamatban, ebben az esetben a kötelezettség vállalás átadására a 3. évre vonatkozóan 2020. december 31.-ig küldhető be kérelem.

WebGN- t a fenti két esetben is erre az évre vonatkozóan jövő év januárjában kell beküldeni.

AKG és ÖKO esetén a tápanyag-gazdálkodási tervek elkészítési határideje: szeptember 30., AKG-s ültetvények esetén a levélminták leadási határideje: augusztus 31.

HMKÁ alapján:

Fakivágási tilalom: a magányosan álló fát tilos kivágni, míg az egyéb fára, bokorra és sövényre a március 1. és augusztus 31. között- költési és fiókanevelési időszakban – fakivágási tilalom érvényes.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Segítség a mikotoxinok elleni védekezéshez - új kiadvány

2025. április 9. 16:10

A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című kötet bemutatja azokat az agronómiai és tárolási gyakorlatokat, amelyekkel mérsékelhető a mikotoxinszint a terményben.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Csökkenő kereslet, feketepiac: megoldások a dohányágazat kihívásaira

2025. február 12. 09:40

Az évente megrendezett dohánytermelői nyílt nap lehetőséget biztosít a termelőknek a szakmai ismeretek bővítésére és az iparági párbeszédre.

Őstermelői igazolvány: március 20. a határidő

2018. február 22. 09:08

Az őstermelők 2018. március 20-ig érvényesíthetik igazolványukat annak érdekében, hogy őstermelői jogviszonyuk folyamatos legyen és az őstermelőként történő értékesítési tevékenységüket idén is jogszerűen folytathassák.

Közeleg a határidő!

2020. december 12. 08:45

Az Agrárminisztérium nyomatékosan felhívja az érintett gazdálkodók figyelmét, hogy a fenti határidők jogvesztőek, hiánypótlásra nincs lehetőség!

Mesterségem címere: őstermelő

2020. március 9. 11:25

A hírekből és a Gazdainfó rovatból már tudhatják, hogy pár nap maradt érvényesíteni az őstermelői betétlapokat, de ki is az az őstermelő és milyen szabályok vonatkoznak rá?

A zöld és fehér könyvek érvényességi ideje 2022. június 30-án jár le

2022. január 13. 05:36

A Nébih felhívja az érintettek figyelmét, hogy a hosszabbításhoz szükséges továbbképzések szervezése jellemzően a téli hónapokra esik.