A negyedmilliomodik tonna gramix műtrágya legyártása alkalmából az első, illetve a kétszázötvenezredik tonna műtrágya vásárlóját Simon Péter, a cég ügyvezetője a Fertilia Kft. különdíjával jutalmazta.
A Gramix NPK műtrágyákat gyártó Fertilia Kft. 2014 november 13-án Enyingen, a társaság telephelyén szakmai tanácskozásra invitálta partnereit abból az alkalomból, hogy legyártották a negyedmilliomodik (250.000) tonna Gramix NPK műtrágyát. A tanácskozás egyben jó alkalmat kínált arra, hogy díjjal köszöntsék az első és a negyedmilliomodik tonna műtrágya vásárlóját.
A tanácskozást Simon Péter, a Fertilia Kft. ügyvezetője nyitotta meg. A rendezvényt jelenlétével megtisztelte Czerván György, a Földművelési Minisztérium agrárgazdaságért felelős államtitkára, aki az agrárgazdaság aktuális feladatait helyezte előadásának fókuszába.
A mezőgazdaság nemzetgazdaságban betöltött szerepének bemutatása, illetve főbb szántóföldi kultúrák idei legfrissebb országos termésátlagainak ismertetése után – a tanácskozás témájához kapcsolódóan szólt a műtrágya felhasználás hazai alakulásáról. A talajok tápanyagmérlege szerint a 90-es évek óta – sajnos – több tápanyagot veszünk ki a termőföldből, mint amennyit pótolunk. Ezt sajnos az sem ellensúlyozza, hogy a felhasználás azóta, ha mérsékelten is, de emelkedik (összes hatóanyag-felhasználás 2009 évi 60 kg/ha-ról 2013-ra 93 kg/ha-ra nőtt!). A továbbiakban a közvetlen támogatások jelenlegi hazai rendszerét mutatta be.
Dr. Pálmai Ottó a Fejér Megyei Kormányhivatal Növény és Talajvédelmi Igazgatóságának igazgatója a tápanyag gazdálkodás hazai és külföldi helyzetét tekintette át. Magyarországon a műtrágya felhasználása nemcsak a fejlett nyugati, de még szomszédos (pl. Lengyelország, Románia stb.) országokhoz képest is elmarad. A nehézségeket fokozza, hogy a hazai termőföld területe évente 2.000-2.500 hektárral csökken, több mint 2 millió hektárt tesznek ki az eróziónak kitett területek, miközben a talajaink termőképessége több mint két évtizede csökken, a műtrágya és szerves trágya használat aránya pedig jóval elmarad a kívánatostól (az EU országokban az ásványi/szerves trágya aránya 1/1).
Dr. Potori Norbert a 2014/2015 évek terménypiaci kilátásait elemezte búza, kukorica, napraforgó, repce és a szója esetén. Felhívta a figyelmet a szója világpiacon betöltött növekvő jelentőségére. A világ szójatermelésének (~308 millió tonna) negyedét Kína vásárolja meg, ami folyó gazdasági évben 73 millió tonnát jelent, és ami 2 évvel ezelőtt még csak 60 millió tonna volt, 2020-ra pedig az igény pedig meghaladja a 100 millió tonnát. Mi indokolja ezt a nagyarányú növekedést? Az, hogy a világ minden második sertését Kínában nevelik, ami óriási igényt indukál a különféle takarmányok iránt (1 kg hús előállításához 4 kg takarmányra van szükség!). Ez pedig a szóját, mint takarmánynövényt a kukorica mellett a világpiacon a legkeresettebb termény közé emeli. A fogyasztói jövedelmek emelkedése és az egyre növekvő népesség élelmiszerrel való ellátása okán, középtávon a főbb növényi és állati eredetű termékek globális felhasználásának jelentős (12-34%) növekedésére lehet számítani.
Várszegi Erika, a Fertilia cégvezetője a cég fejlődését mutatta be. A kezdeti műtrágya forgalmazásra alapozott céget a tárolókapacitások bővítése, a logisztikai háttér (csomagolásfejlesztés, kamion park kialakítás, stb.) megteremtése regionális kereskedőből a műtrágyapiac országosan meghatározó szereplőjévé tette. Az igazi sikert azonban az ún. ömlesztett műtrágyák mechanikai keverésével előállított, az amerikai „bulk bending” mintájára kifejlesztett ún. keverék műtrágyák gyártása és piacra hozatala hozta meg, amely hamarosan „gramix” név alatt vált ismerté. Ez a legkülönfélébb, a talajigényekhez rugalmasan igazítható N-P-K összetételű kevert műtrágya – köszönhetően a mikroelemmel, illetve Rizodyne talajaktívátorral történő kiegészítésének napjainkra a cég prémium minőségű műtrágyájává nőtte ki magát.
A negyedmilliomodik tonna gramix műtrágya legyártása alkalmából az első, illetve a kétszázötvenezredik tonna műtrágya vásárlóját Simon Péter, a cég ügyvezetője a Fertilia Kft. különdíjával jutalmazta. Az alkalomra készített ünnepi tortát pedig Czerván György, a Földművelési Minisztérium agrárgazdaságért felelős államtitkára szelte fel.
KÉPEK HAMAROSAN!
(Demes Gabriella – Agrofórum Online)