Növénytermesztés

Parlagfű: ez a helyzet június közepén

Magyar Növényvédő Mérnöki És Növényorvosi Kamara

A május eleji a szokásosnál melegebb és szárazabb időjárás nem kedvezett a gyomok tömeges kelésének. A május közepén érkező csapadékhullám hatására kezdődött meg gyomok tömeges kelése, a hónap végére a kedvező időjárás hatására a parlagfű behozta a fejlődésbeli lemaradását.

Május 31-én Hajdú-Bihar megyében Hajdúhadház térségében parlagfű állományok 3-5%-ban az Ambrosia artemisiifolis var. artemisiifolia virágzó példányai voltak megfigyelhetők. Az Ambrosia artemisiifolia var. elatior -az általunk megszokott változat- ebben az időszakban még a vegetatív fejlődési szakaszának a végén volt a virágzat kezdeménye épp hogy csak megjelent a hajtásvégeken.

Június közepi parlagfű helyzetkép:

A Nyugat-dunántúli régióban a Medárd napját követően jelentős mennyiségű csapadék hullott, amely egyaránt kedvezett a kultúrnövények és a parlagfű fejlődésének. A kukorica és a napraforgó állományok jól fejlődtek, gyorsan záródtak ezért a parlagfű a többnyire csak a táblaszéleken tudott megerősödni. A helyenként a lehullott jelentős mennyiségű csapadék belvízfoltokban napokig állt a táblákon, minek következtében a kultúrnövény megsárgult helyenként kipusztult ezzel teret adott a gyomok fejlődésének ennek ellenére a napraforgó és a kukorica területek döntő többségében csak gyenge (˂10% felületi borítottság) parlagfű fertőzöttség volt megfigyelhető. A parlagfű növényállományokban szík-6 leveles és virágbimbók elkülönülése fejlődési stádiumba egyaránt megtalálható volt. A ruderális területeken a fejlettebb parlagfű volt a jellemző.

A parlagfű fejlettsége a gabonatábla szegélyében – fotó: Horváth Józsefné Zsuzsanna

A dél-dunántúli régióban Baranya megyében közepes (˂10-30% felületi borítottság) parlagfű fertőzést tapasztaltak napraforgóban és szójában. A kukorica területek jellemzően gyengén és kisebb mértékben közepesen voltak fertőzöttek. A parlagfű fejlettsége a kultúrnövénnyel borított területeken sziklevelestől a virágbimbók kiemelkedéséig egyaránt megfigyelhető volt. A fejlettebb fenológiai stádiumok a tábla széleken illetve a ruderális területeken voltak jellemzőek.

A közép-dunántúli régióból Veszprém megyékben is döntően gyenge parlagfű fertőzöttség volt a jellemző a kukorica és napraforgó kultúrákban. A ruderális területek is még jól álltak igaz alacsony fertőzöttségi szinten mindenütt megtalálható volt a parlagfű. A parlagfű kultúrnövénnyel borított területeken sziklevelestől a virágbimbók kiemelkedése fejlettségig egyaránt megfigyelhető volt.

Az észak-alföldi régió egyik jellemzően belvizes megyéjében Jász-Nagykun-Szolnokban a sok június eleji csapadék ellenére alacsony parlagfű fertőzöttséget tapasztaltak a kukorica és a napraforgó kultúrákban. Hajdú-Bihar megyében igaz nem hullott a Jász-Nagykun-Szolnok megyéhez hasonló mennyiségű csapadék, de itt is beindult a parlagfű a kukorica és napraforgó táblákon a belvíz nyomott foltokban és a tábla széleken. A ruderáliákon, valamint az utak mentén itt is mindenütt megtalálható a parlagfű igaz egyelőre gyenge-közepes borítottsági értékkel. A parlagfű fejlettsége ruderáliákon 30-60 cm virágbimbós, a kapás kultúrákban 8-10 levél (szík-2 levél) volt. A repce, őszi búza és az őszi árpa az érése igen előrehald a hónap közepére, az állományokban a csapadékos idő miatt egyre több helyen megtalálható volt a parlagfű szik vagy már 4-8 levél (15 cm) nagyságban.

„Életre” kelt árpatarló – fotó: Nagy László

Az észak-magyarországi régióból Borsod-Abaúj-Zemplén megyében a napraforgó területek döntő többsége gyengén (˂10% felületi borítottság) fertőzött volt. A ruderlis területek fertőzöttsége pedig jellemzően közepes (˂10-30% felületi borítottság) mértékű volt. A sziklevelestől a 9 leveles fejlettségi állapotú parlagfűig minden fejlettségű megtalálható volt. Nógrád megyében is hasonlóan alakult a parlagfű helyzet a napraforgó és kukorica gyenge fertőzöttsége volt jellemző. A parlagfű fejlettségére szintén a szík- 9 leveles állapot volt a jellemző de a virágbimbós növények is előfordultak.

A Tiszántúli megyékben a gyengébb fejlettségű gabonákban szinte mindenütt megtalálható volt a szik-4-6 (8) leveles fejlettségű parlagfű. A gabonák parlagfű fertőzöttsége a betakarítást követően figyelmet követel, mivel nem megfelelő tarlóápolás esetén jelentős felületet ad.

A parlagfű szezon „jogszabályi kezdetéig” a szántóföldi kultúrákban már a kultúrnövény fejlettségéből fakadóan a védekezések befejeződtek. A védekezés már csak a ruderáliákon, útszegélyeken, lakott területeken lehetséges. Mindenképp figyelmet követel a tarlók megfelelő kezelése a gabonák „látens” fertőzöttsége miatt. Az idei évben is a kaszálások szakszerű elvégzése lesz az egyik legfontosabb feladat, mivel ha továbbra is csapadékos marad az időjárás a parlagfű gyors regenerálódása, újrahajtása várható.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A mikroműanyagok a talajtulajdonságokra is hatással vannak

2024. november 21. 06:40

Honnan jut a legtöbb mikroműanyag a talajba? Nem, nem az eldobált szemét a fő forrás. Érdekes kutatási eredmények a mikroműanyagokról.

Beszéljünk az ureázinhibitorokról úgy, hogy mindenki értse!

2024. november 20. 13:40

Bár sokat hallunk róluk, mégsem teljesen világos, hogyan „tartósítják” az ureázinhibitorok a nitrogént. Ebből a videóból Ön is meg fogja érteni.

Megnövekedett kukorica-vetésterület, kisebb termés az EU-ban

2024. november 18. 11:10

Az Európai Bizottság arra számít, hogy 2024-re jelentősen visszaesik a kukoricatermés az Európai Unióban, különösen a keleti tagállamokban.

Elkeserítő: 3,3 tonnás kukoricák is születtek idén Magyarországon

2024. november 15. 16:10

Az idei aszály a kukorica esetében is okozott terméskiesést, a hektáronkénti hozamok csökkentek a korábbi évekkel összevetve.

Továbbra sem pihennek a permetezőgépek

2024. július 1. 12:10

Továbbra sem pihenhetnek a permetezőgépek. Elszoktunk a kórokozóknak kedvező párás, nedves nyaraktól. A vadgesztenyelevél-aknázómoly, guignardia gomba, a parlagfű mind problémát okoznak. A közterületeken aktuális növényvédelmi teendőkről olvashatnak.

A klímaváltozás és az özönnövények II.

2023. február 24. 06:38

Mi a titka azoknak az idegenhonos fajoknak, amelyek özönnövényként képesek megbolygatni nemcsak a szántóföldi és kertészeti mezőgazdasági tevékenységet, de gondot okozhatnak a kertben és a természetes vegetáció egyensúlyában is? Miért olyan sikeres a parlagfű, a szerbtövis-fajok és a különböző kölesfajok hazai terjedése?

Arankát is irtani kell

2019. július 10. 11:07

Az aratási munkálatokat jó ütemben lehet végezni, kivéve az olyan területeket, ahol nyári záporok, zivatarok, helyenként pedig felhőszakadás szakította félbe a betakarítást.

Reménységünk: a parlagfű-olajosbogár

2021. szeptember 27. 09:36

Bár a parlagfű már hosszú évtizedek óta megtelepedett Európában, azonban természetes ellenségei Magyarországon ez idáig még nem jelentek meg. Érthető hát az öröm, hogy immár hazánkban is megtalálható a parlagfű-olajosbogár.