Növénytermesztés

További két génmódosított növény termesztését hagyja jóvá az EU

Agrofórum Online

Két újabb génmódosított növényfajtát hagy jóvá az Európai Unió. Brüsszelben bejelentették, hogy bizonyos kukorica- és gyapotnövényeket a jövőben élelmiszerként és takarmányként engedélyeznek. Emellett két, már engedélyezett kukoricafajta engedélyezését is meghosszabbították.

Ezzel a lépéssel az Európai Bizottság csak ezeknek a géntechnológiával módosított kukorica- és gyapotnövényeknek az EU-ba történő behozatalát engedélyezi – az Unióban történő termesztés kizárt.

Tíz évig érvényes

A géntechnológiával módosított növényekre vonatkozó engedélyek és meghosszabbított engedélyek tíz évig érvényesek. Az ebből a termesztésből nyert termékekre szigorú EU-szabályok vonatkoznak a címkézésre és a nyomon követhetőségre vonatkozóan.

Ugyanolyan biztonságosak

A szóban forgó termények kiterjedt értékelési folyamaton mentek keresztül, amely az emberi és állati egészség, valamint a környezet magas szintű védelmét biztosította – közölte a Bizottság.

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) pozitív tudományos értékelésében kijelentette, hogy a géntechnológiával módosított növények ugyanolyan biztonságosak, mint a hagyományos termékek.

Szakértők szerint azonban továbbra is ellentmondásos a géntechnológia engedélyezése és használata az EU-ban.

Kevesebb növényvédő szer

Miután sem a tagállamok, sem az állandó fellebbviteli bizottság nem tudott dönteni a géntechnológiával módosított növények engedélyezése mellett vagy ellen, a Bizottság közölte, hogy immár jogilag köteles döntést hozni. A génmódosított növények célja, hogy a gazdálkodók rugalmasabb, kevesebb növényvédő szert igénylő növényekhez jussanak.

Jobban bírják a szárazságot

Az élelmiszerbiztonságot is lehetne javítani ezekkel a növényekkel. Például a géntechnológiával módosított növények jobban bírják a szárazságot – írta a német proplanta mezőgazdasági híroldal. A kritikus környezetvédelmi szervezetek és az egészséges élelmiszereket kínáló boltok képviselői azonban egyelőre ismeretlen veszélyek lehetőségére figyelmeztetnek.

(Kép: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Szója, ami „beszél”: érzékelők figyelik az egészségét

2025. június 15. 13:10

Szenzorokkal „megszólal” a szója: amerikai kutatók olyan eszközöket fejlesztettek, melyek a növények állapotát közvetlenül mérik.

Burgonya fókuszban – jövőépítés nemzetközi szemlélettel

2025. június 4. 16:10

A burgonya világnapjához kapcsolódó szakmai konferencián hazai és európai szakértők vitatták meg a termesztés, kereskedelem és fogyasztás aktuális kihívásait és lehetőségeit.

Az orosz támadások hírére szárnyalt a búza ára

2023. július 25. 08:10

Az ukrajnai exportútvonalakat ért támadások felerősítették a kereskedők figyelmét a globális gabonaellátást és az élelmezésbiztonságot fenyegető hosszú távú fenyegetésekkel kapcsolatban.

A repce 6,5 százalékkal drágult egy hét alatt Párizsban

2021. március 1. 08:42

Az elmúlt hét kereskedése jellemzően pluszokat hozott az agrárpiacokon. Párizsban a repce csaknem hét százalékos drágulása emelkedik ki.

Meddig esnek még? – Újabb hároméves mélyponton a kukorica és a szójabab

2024. február 15. 08:40

A szerdai nap korrekcióval telt a terménypiacokon a tengerentúlon és Európában is.

Tízéves mélypontra zuhanhatnak a globális gabonakészletek

2025. január 24. 11:10

A kínálat 6 millió tonnával csökkenhet, miközben a fogyasztás rekordot dönt. Ez a készletek további visszaesését okozza.