Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Üzemmérettől független komplex precíziós szaktanácsadási rendszer kialakítása

Agrofórum Online

Befejeződött a KITE Mezőgazdasági Szolgáltató és Kereskedelmi Zrt. konzorciumi vezető, a Debreceni Egyetem és a Balogh-Farm Tépe Kft. konzorciumi tagok kutatás-fejlesztési projektje. A beruházás összköltsége 2,151 milliárd Ft, melyből a projekt 1,202 milliárd Ft vissza nem térítendő európai uniós támogatást a Széchenyi 2020 program „GINOP-2.2.1-15 – K+F versenyképességi és kiválósági együttműködések” tárgyú pályázati felhívása keretében nyert el.

A projekt keretében felállításra került informatikai rendszer a KITE Zrt. precíziós szaktanácsadási tevékenysége során kezelt adatokat (saját fejlesztésű meteorológiai állomások szenzor adatai, különféle gépek fedélzeti számítógépeinek dokumentált adata, talajvizsgálati eredmények stb.) gyűjti össze és rendszerezi adatbázisba.

A többszintű adattisztítási és hibajavítási folyamatok után az adatok könnyen és hatékonyabban elemezhetők, támogatva ezzel a szaktanácsadási rendszer tanácsadóinak tevékenységét. Az elemzések által alátámasztott döntések és inputanyag kijuttatási tervek meghatározzák a növények szükségleteinek megfelelő mennyiségű műtrágyák és növényvédő szerek kijuttatását, ezáltal csökkentik a környezetterhelést és támogatják a KITE Zrt. környezettudatos tevékenységét.

A munkaműveletek elvégzése után a rendszer a jövedelemelemzés segítségével a tábla minden részére meghatározza a profitot, ezzel, valamint az okszerű inputanyag-használattal és a gyors információáramlással növeli mind a KITE Zrt., mind partnerei versenyképességét.

A pályázat lehetővé tette egy használati mintaoltalom megszületését is, aminek a hasznosítási joga a KITE Zrt. tulajdona. A talajszkenner rögzíti a talaj és a növényállomány gyökérzetének paramétereit, a gyűjtött adatokat automatikusan továbbítja az adattárházba, ahonnan az elkészült kiértékelő szoftver segítségével az adatok egyből elemezhetők.

A projekt során alkalmazott algoritmusok és megoldások tesztelése és kísérletekkel történő validálása a Balogh-Farm Tépe Kft. területein a Debreceni Egyetem szakértőinek segítségével történt. A különféle vizsgálatokból (termesztéstechnológiai rendszerek értékelése talaj- és növényvizsgálatokkal, klorofillkoncentráció-mérések, proximális talaj- és növényszenzor-mérések, elektromos-vezetőképesség-vizsgálatok, talajellenállás-mérések stb.) felhalmozott ismeret- és eredményanyag a további fejlesztések, valamint felsőoktatási tananyagok fontos bázisát képezi.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Segítség a mikotoxinok elleni védekezéshez - új kiadvány

2025. április 9. 16:10

A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című kötet bemutatja azokat az agronómiai és tárolási gyakorlatokat, amelyekkel mérsékelhető a mikotoxinszint a terményben.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Csökkenő kereslet, feketepiac: megoldások a dohányágazat kihívásaira

2025. február 12. 09:40

Az évente megrendezett dohánytermelői nyílt nap lehetőséget biztosít a termelőknek a szakmai ismeretek bővítésére és az iparági párbeszédre.

Gyerekekre támadnak a varjak Debrecenben

2018. június 5. 08:21

Másfélszeresére nőtt a Debrecenben fészkelő dolmányos varjak száma az elmúlt öt év alatt – állapította meg a Debreceni Egyetem MÉK Természetvédelmi Állattani és Vadgazdálkodási Tanszéke. Az urbanizálódott madárfaj egyre több problémát okoz a városban.

A jövő ételeinek alapanyagai

2018. szeptember 21. 06:20

Az élelmiszer-szerkezet kutatása a rengeteg új termék megjelenése miatt egyre inkább előtérbe kerül világszerte.

KG Nagykun az új, államilag elismert árpafajta

2018. január 26. 17:14

A KG Nagykun a Debreceni Egyetem AKIT Karcagi Kutatóintézetének már a 36-ik saját nemesítésű, államilag elismert növényfajtája, őszi árpából pedig az ötödik.

Zeolit a talaj termékenységének megőrzésére

2020. május 5. 12:07

Jól tapasztalhatóan reneszánszát éli a zeolit felhasználása, ez jól érzékelhető, hiszen lépten-nyomon bele botlunk azokba a hirdetésekébe, amelyek a gazdálkodók figyelmébe ajánlják ezt az ásványt. Milyen tulajdonsága az, amely alkalmassá teszi erre a sokoldalú funkcióra? Milyen kutatások támasztják alá hatékonyságát a növénytermesztés során?