Növényvédelem

A köztes növények is bevethetők a parlagi ecsetpázsit ellen

Agrofórum Online

A parlagi ecsetpázsit (Alopecurus myosuroides) az üde gyomtársulások növénye. Kedveli a kötött, meszes, agyagos talajokat, akárcsak a nedvesebb területeket és a hűvösebb éghajlatot. Terjedőfélben lévő, tipikus gabonagyom, amely más kultúrákban, így repcében, pillangósokban is előfordulhat.

Erős fertőzésénél jelentős mértékben csökkenti a termés mennyiségét és minőségét, sőt a betakarítást is akadályozza. A gyom által kedvelt területek tavasszal nehezebben, később válnak kezelhetővé, hiszen a növény éppen az agyagosabb, nedvesebb részeket, foltokat részesíti előnyben. Emiatt a fertőzött területeken az őszi gyomirtást ajánlják a szakemberek, különösen azt figyelembe véve, hogy a túlfejlett, bokrosodáson már túljutott gyomok kevésbé érzékenyek a gyomirtó hatóanyagokra.

Azokban a régiókban, ahol a parlagi ecsetpázsittal küzdenek, elengedhetetlen, hogy a vegyszeres gyomirtás mellett más lehetséges stratégiákat is alkalmazzanak a gyomnövény visszaszorítására. Az egyik hatékony módszer a köztes növények közvetlen vetése. Ez a módszer, amelyet „no-till cover crop”-nak is neveznek, azt jelenti, hogy egy napon belül elvetik a köztes növényeket, a talaj lehető legkisebb mértékű mozgatása mellett. Ez a módszer a talajfelszínen tartja a parlagi ecsetpázsit magjait, megakadályozva, hogy azok nyugalmi állapotba kerüljenek.

A minimális talajbolygatást igénylő vetéshez speciális direktvető gépek vagy mulcsozó- és vetőgépek kombinációi használhatók. Németországban nagyobb területeken folytatott tesztekben megállapították, hogy ez a módszer a következő tavasszal a parlagi ecsetpázsit jelenlétének jelentős visszaszorulását eredményezi a hagyományos köztes vetési módszerekhez képest.

A köztes növénykultúrák kiválasztásához 7 kg/ha facélia és 7 kg/ha alexandriai here keveréke ajánlott. A talajművelés nélküli módszernek vannak hátrányai, mint például hogy elmarad a talaj egyengetése, és a csigapeték nagyobb arányban élnek túl. A mész vagy a szerves trágya kijuttatása is nehezebbé válik, mivel ezeket nem lehet egyenletesen bedolgozni a talajba. Mégis érdemes a gazdáknak megfontolniuk ezt a módszert, különösen az erősen fertőzött területeken.

A kihívások ellenére a köztes vetés tehát ígéretes lehetőség a parlagi ecsetpázsittal küzdő gazdaságok számára. Olyan környezetbarát megoldást kínál, amely hatékonyan visszaszorítja a gyomokat, miközben védi a talajt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédő szerek: két hatóanyagot betilthat az Európai Unió

2024. december 12. 09:10

Az Európai Bizottság visszavonhatja két hatóanyag, a flufenacet és a flutolanil növényvédelmi engedélyét. Egyelőre javaslattervezetekről van szó.

Ha enyhe lesz a tél, megint küzdhetünk a mezei pockokkal

2024. november 26. 13:10

Most érdemes körülnézni a szántóföldön és környékén és felmérni, hogy milyen a pocokhelyzet. A legjobb védekezés ebben az esetben is a megelőzés.

Szappanszerű anyagokat tartalmazó növényeket tesztelnek kártevőirtásra

2024. november 25. 14:40

A bionövényvédelemben, de más területeken is kiválóan felhasználhatóak a szántóföldön megtermelt fehérjenövényekből kivont szaponinok.

Az éghajlatváltozás csökkenti a gyomirtó szerek hatékonyságát

2024. november 22. 16:10

A gyomirtó szerek maximális hatékonyságához optimális körülmények a klímaváltozás miatt egyre ritkábbak. Mire kell felkészülnünk?

Súlyos termésveszteségek okozója a parlagi ecsetpázsit

2018. április 4. 13:55

A szántóföldi monitoring vizsgálatok eredménye arra utal, hogy a rezisztencia szintje szoros korrelációt mutat a populációsűrűséggel.