18℃ 7℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira
Növényvédelem

Kiválthatja-e a gyomirtó glifozátot egy 260 ezer eurós gép?

Agrofórum Online

Egy regeneratív mezőgazdaságot folytató gazda azt tesztelte, hogy a gyakorlatban mire képes a glifozát alternatívájaként egy különleges – és drága – gyomirtó berendezés. Hogyan működik a rendszer, melyek az erősségei és a gyengeségei?

A gyomirtásban a jelenlegi ismereteink szerint a leghatékonyabb szer a glifozát. Azonban sokan kétségbe vonják a biztonságosságát, és ezért folyamatos az igény a hatékony, de nem vegyszerekre alapuló megoldások iránt. Egy ilyen, mellékhatásoktól mentes alternatíva lehet a villamos energia. A módszert már több éve sikeresen alkalmazzák burgonya deszikkálására.

A videóban – amelyet németül itt lehet megnézni – egy gazda köztes növényeken teszteli a módszert. A területen a repce és az olajretek is virágzik már, és térdnél magasabbra érnek.

Glifozát helyett áram: így működik a rendszer

A traktor elejére egy permetezőgépet szereltek, amely hektáronként 150 liter elektrolitoldattal (magnézium-szulfát) permetezi a növényt. Ez javítja a növények vezetőképességét, és lehetővé teszi, hogy több elektromos áramot vegyenek fel. A cél az, hogy az árammal elpusztítsák a sejteket. A kezelést követően a növényeken apró, sötét foltok láthatók.

A traktor mögé szerelték fel azt az egységet, amely akár 5500 volt áramot is termel. Az áramot egy erre a célra kialakított eszközzel továbbítják a növényre és a talajra. A talajban azonban a feszültség gyorsan csökken. A crop.zone munkatársai szerint a feszültség 20 cm mélységben csupán 30 volt.

A crop.zone felvételén jól látszik a növényeket érő elektromos impulzust biztosító berendezés
A crop.zone felvételén jól látszik a növényeket érő elektromos impulzust biztosító berendezés

Előnyök és hátrányok

A gép egyik előnye a szántóföldi permetezővel szemben, hogy a munkát széltől függetlenül lehet végezni. Vannak azonban hátrányai is.

A növényvédő permetezőhöz képest a terület lefedettsége korlátozott. A gépet körülbelül 3 km/h sebességgel kell mozgatni a szántóföldön. Az üzemanyag-fogyasztása is magasabb. Az egységet mozgatni és működtetni kell, ez a kombináció körülbelül 40 liter gázolajat fogyaszt.

Elégedett volt-e a gazda hat nappal később?

Hat nappal később a gazdálkodó ellenőrizte a művelet sikerességét. A repce és a takarmányrépa még tartotta magát, de már egyértelműen elszíneződött. A finom gyökerek azonban még mindig fehérek voltak és egészségesnek tűnnek, mintha tovább tudnának fejlődni.

A szántóföldön fejlődő fűfélékre azonban egyáltalán nem hatott az 5500 voltos feszültség. A gazdálkodó számára tehát a jelenlegi formájában nem jelent megoldást az elektromos gyomirtás. Túl nagy a kockázata annak, hogy a fűfélék a vetés után tovább nőnek. Ezért úgy döntött, felszántja a területet, majd glifozátot használ, így készíti elő a talajt a kukorica közvetlen vetésére.

Fotó: Pixabay és crop.zone

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Növényvédelmi drónpilótaképzés: egyre nagyobb az érdeklődés

2025. március 23. 08:10

Egyre népszerűbb a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az ABZ Drone Kft. közös növényvédelmi drónpilótaképzése.

Hatékony posztemergens kukorica-gyomirtás változó körülményekre

2023. május 9. 06:34

A korábbi szezonok időjárásának változatossága, a herbicidhasználat és egyéb antropogén tényezők nagyban hozzájárultak a kukorica gyomosodásának megváltozásához. Az utóbbi évek hozadéka, hogy egyre több egyszikű növény gyomosít a kukoricatáblákban.

A Bayer elakadt a Roundup ügyek lezárásával

2020. augusztus 29. 11:48

A Bayer árfolyama tegnap 2,7 százalékkal a részvényenkénti 55,03 eurós szintre csökkent, ezzel a mínusszal az idei árfolyamzuhanás már 24,4 százalék.

 PANTERA 40 EC - „türelmetlen gazdák türelmes” egyszikű gyomirtója

2018. március 29. 09:46

A graminicidek között egy kiváló lehetőség a Pantera 40 EC használata, ami az elmúlt években méltán vált alapvető készítménnyé a felhasználók körében.

Őszi alapok a jövő évi sikerekhez – gyomirtás kalászosokban

2022. szeptember 1. 07:34

Hazánkban az elmúlt években egyre inkább az üzemi gyakorlat részévé válik a kalászos kultúrák őszi gyomirtása.