Növényvédelem

Növényi vakcinák a növényvédelem eszköztárában

Agrofórum Online

Louis Pasteur volt az, aki megkezdte a kolera és a lépfene elleni vakcinák fejlesztését, megközelítőleg 100 évvel ezelőtt. Ugyanakkor kevesen tudnak arról, hogy erre az időszakra tehető a növényi vakcinák gondolatának megfoganása is.

,,Jóllehet a növényeké jelentősen eltér az emberi immunválasztól, a növényi injekciók ígéretes bővítési lehetőséget jelenthetnek a növényvédelem eszköztárában.” – mondta el Genevieve Marchand, az Agriculture & Agri-Food Canada munkatársa. A szakember felvázolta a növényi vakcinák lehetséges előnyeit és a technológia gyors fejlődési üteméről is beszélt – olvasható a hortidaily.com oldalon.

Végül is az emberi betegségek elleni védőoltás számos fertőző betegség felszámolásához vezetett, és a tudósok arra számítanak, hogy a növényi oltóanyagok hasonlóan kedvező hatásfokkal bírhatnak.

Hollandiában a termelők már engedélyezett készítményekkel védik állományaikat a pepinó mozaik vírussal (Pepino mosaic virus/PepMV) szemben. Ezeket a vakcinákat Franciaországban és Marokkóban is jóváhagyták a hatóságok. Az eljárás során PepMV-izolátumot juttatnak a növénybe, amely gyorsan szétterjedve a növényekben védelmet nyújt a kórokozóval szemben.

Genevieve szerint a növényi vakcinákat más meglévő betegségkezelési protokollokkal kombinálva kell alkalmazni.

,,A vírusfertőzések ellen a megelőzés, valamint a genetikai rezisztencia kombinációja a leghatékonyabb. A kórokozókkal szemben nehezebb védekezni, mivel azok idővel legyőzhetik a növények ellenálló képességét. A növényi vakcina alkalmazása egy további védelmi réteget biztosíthat a vírusokkal szembeni küzdelemben.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

EFSA: biztonságos szinten a növényvédőszer-maradékok

2025. június 16. 13:10

Az EFSA 2023-as adatai szerint az EU-ban a legtöbb élelmiszerben kimutatható maradékok szintje biztonságos.

Növényvédelmi szakmérnöki képzés a MATE Georgikon Campusán, Keszthelyen, a Balaton fővárosában

2025. május 13. 17:16

A növényvédelmi szakmérnöki szakirányú továbbképzési szak képzési helyszíne a 228 éves keszthelyi Georgikon.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

A mikrotűvel bevitt növényi vakcinák alternatívát nyújthatnak a vegyszeres permetezéssel szemben

2023. május 29. 10:48

Tudósok kifejlesztették az első olyan selyemből készült mikrotűt, amellyel gyógyszereket lehet növényekbe juttatni.

Biztató hír a tenyésztőknek: már tesztelik a madárinfluenza elleni vakcinát

2023. október 2. 07:10

A holland kormány a Wageningen University & Research, az Utrechti Egyetem és a Royal GD együttműködésével megkezdte első, valós madárinfluenza elleni vakcinázási kísérletét.

Az EU 665 ezer adag, emberi madárinfluenza elleni vakcinát vásárol

2024. június 17. 07:10

Az Európai Unió meg akarja akadályozni, hogy az erősen fertőző madárinfluenza baromfiról az emberre is átterjedjen.

Jövőre lehet vakcina afrikai sertéspestis ellen

2020. december 6. 05:37

Sikerült elkülöníteni, és az afrikai sertéspestis betegség vírusbankját létrehozni egy kutatócsoportnak Vietnámban. A kezdeti oltástesztek biztató eredményeket hoztak.