Növényvédelem

Slimers a meztelencsigák elleni küzdelemhez

Fruitnet

Egy 2,6 millió GBP értékű, Defra-finanszírozott projekt indult, hogy forradalmasítsa a mezőgazdasági termelők meztelencsigák elleni védekezését.

Egy 2,6 millió GBP értékű, Defra-finanszírozott projekt indult, hogy forradalmasítsa a mezőgazdasági termelők meztelencsigák elleni védekezését.

A június 28-án indult projekt célja, hogy precíziós megoldásokat biztosítson a gazdáknak a csigák megfékezésére.

A Slimers (mozaikszó, melynek jelentése a jobb gazdálkodáshoz és a csigák elleni fokozott ellenálló képességhez vezető stratégiák gyűjtőneve) egy hároméves kutatási projekt, több mint 100 egyesült királyságbeli gazdaság és hat iparági partner bevonásával, amelyet a Defra mezőgazdasági innovációs programja finanszíroz, és az Innovate UK szállít.

A brit cégekből, kutatóintézetekből és gazdálkodói hálózatokból álló konzorcium, amelyet a British On-Farm Innovation Network (BOFIN) vezet, két konkrét szolgáltatást kíván nyújtani a meztelencsigák elleni fenntarthatóbb védekezés érdekében.

„A metaldehid betiltása óta a csigák elleni kémiai védekezésnek egyetlen formája létezik – a vas-foszfát pellet –, így annak érdekében, hogy ezt hosszú távon lehessen majd használni, stratégiai és precíziós megközelítésekre van szükség a meztelencsigák kezelésében. Ezek a szántóföldi gazdálkodás egyik legnagyobb problémát jelentő kártevői, amelyek a becslések szerint évente körülbelül 43,5 millió fontba kerülnek az Egyesült Királyság iparának. A kártevők fenntartható leküzdésére szolgáló megoldások kidolgozása az egész iparág és a tágabb ellátási lánc számára változást jelenthet”

– mondja a projekt vezetője és a BOFIN alapítója, Tom Allen-Stevens.

A projekt céljai

A cél az, hogy csökkentsék a csigapellet használatától való függőséget a kezelések precíziós alkalmazásával a csigák gócpontjain, továbbá cél az alternatív biológiai védekezés előmozdítása, mindkettő egy gazdaságilag életképes megközelítés révén.

Dr. Jenna Ross OBE, az Egyesült Királyság Agrártechnológiai Innovációs Központja Crop Health and Protection (CHAP) részlegétől a projekt műszaki vezetője:

„2018-ban a Nuffield Farming tudósaként körbeutaztam a világot, és észrevettem, hogy hiányos a piac a csigakontroll területén. A gazdálkodóknak sürgősen alternatív védekezési intézkedésekre van szükségük, amelyek hatékonyak, fenntarthatóak, környezeti és társadalmi szempontból elfogadhatóak és gazdaságilag is életképesek. Ez az ipari fókuszú kutatási projekt a konzorcium egyedülálló szakértelmét és képességeit használja fel költséghatékony digitális autonóm meztelencsiga-megfigyelő, -előrejelző és precíziós kezelési eszközök kifejlesztésére, így az egyes gazdaságokon belüli, a gazdálkodók javát szolgáló megoldásokat kínál.”

„Csiganyomozók”

A projekt első szakaszában 30 „csiganyomozót”, egy olyan gazdálkodó csoportot toboroznak, akik elhatározták, hogy leküzdik a meztelen csigákat. A kiválasztottak pénzt kapnak azért, hogy a saját gazdaságukban állítsanak be kísérleteket. Ezek a gazdálkodók tesztelni fogják a fejlődő technológiát és az újszerű előrejelzést, hogy segítsenek a kutatóknak többet megtudni a meztelencsigák viselkedéséről egy hosszú távú megoldás kidolgozása érdekében.

Ezt követően a robotok telepítése történik a területen, és bevezetik a legmodernebb meztelencsiga-azonosítási és helyszíni kezelési technológiát a SlugBot projektre építve, amelyet a Small Robot Company és a Crop Health & Protection (CHAP) valósított meg az Innovate UK finanszírozásával. A „csiganyomozók” az autonóm robotokkal együtt dolgoznak majd az AI modellek és a pelletmentes biológiai megoldások továbbfejlesztésén.

Míg ezt a technológiát a mezőgazdasági termelők a helyszínen tesztelik majd, vezető tudósok irányításával laboratóriumokban finomítják, ami magában foglalja a csigafoltok helyének előrejelzését és a precíziós vezérlés autonóm megoldásait.

Hogyan lehet részt venni a projektben?

A tudáscsere a gazdálkodók alapcsoportjain túlra való kiterjesztésére törekszik, ezért a projekt elindítja a Slug Circle-t is, vagyis egy platformot és tudáscsere-központot, amelynek célja, hogy megkönnyítse a megbeszéléseket, az ötletek megosztását, valamint tippeket adjon a legjobb gyakorlatokhoz a meztelencsigák ellen.

A projektcsapat arra kéri a részvétel iránt érdeklődő gazdálkodókat – vagy azokat, akik egyszerűen csak az alternatív, precíziós ellenőrzési technikák iránt érdeklődnek –, hogy most jelentkezzenek.

A projektet hivatalosan június 28-án, szerdán 13 órakor mutatták be a nagyközönség számára a Small Robot Company standján (DF E27) az idei Groundswell rendezvényen, de egy további webináriumot is tartanak augusztus 15-én 8:30 órakor, hogy az érdeklődők többet megtudjanak a projektről, és arról, hogy mit kínálnak a gazdálkodók számára.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédő szerek: két hatóanyagot betilthat az Európai Unió

2024. december 12. 09:10

Az Európai Bizottság visszavonhatja két hatóanyag, a flufenacet és a flutolanil növényvédelmi engedélyét. Egyelőre javaslattervezetekről van szó.

Ha enyhe lesz a tél, megint küzdhetünk a mezei pockokkal

2024. november 26. 13:10

Most érdemes körülnézni a szántóföldön és környékén és felmérni, hogy milyen a pocokhelyzet. A legjobb védekezés ebben az esetben is a megelőzés.

Szappanszerű anyagokat tartalmazó növényeket tesztelnek kártevőirtásra

2024. november 25. 14:40

A bionövényvédelemben, de más területeken is kiválóan felhasználhatóak a szántóföldön megtermelt fehérjenövényekből kivont szaponinok.

Az éghajlatváltozás csökkenti a gyomirtó szerek hatékonyságát

2024. november 22. 16:10

A gyomirtó szerek maximális hatékonyságához optimális körülmények a klímaváltozás miatt egyre ritkábbak. Mire kell felkészülnünk?

A hamis banán lehet az új szuperélelmiszer

2022. január 23. 07:38

Az Environmental Research Letters című folyóiratban megjelent új tanulmány szerint a banánhoz hasonló növény akár százmilliónál is több embert lenne képes táplálni a globális felmelegedés korában.

Új tudományos hátország a dísznövénykutatásban

2018. október 11. 07:02

A Gyümölcs-és Dísznövénytermesztő Kutatóintézet azon fog dolgozni, hogy a jövőben a térség legjelentősebb dísznövénytermesztő központja legyen Magyarország.

Jelentősen csökkent a pókállomány a mezőgazdasági területeken

2023. április 20. 13:34

A hasznos pókok mezőgazdasági területeken tapasztalható jelentős visszaszorulására hívják fel a figyelmet az ELKH Agrártudományi Kutatóközpont (ATK) és Ökológiai Kutatóközpont (ÖK) kutatói legújabb vizsgálatuk alapján.

AgroFIELD Akadémia Konferencia – Dr. Robert L. Nielsen, a “Corn Guy” Magyarországon! – Videó

2019. január 17. 12:06

Dr. Robert L. Nielsen a konferencián a kukorica termesztésével, agronómiájával kapcsolatos kutatási eredményeit, precíziós technológiákkal kapcsolatos tapasztalatait osztja meg velünk.