Amerikában inkább emelkedtek, míg Európában csökkentek a főbb terményárak ezen a héten. Chicagóban a búza 2 százalékos mínuszt szedett össze, de a kukorica 0,5 százalékkal, a szójabab 1,2 százalékkal, a repce pedig 2,8 százalékkal lett drágább.
Európában a malmi búza 2,9 százalékot, a kukorica 3,3 százalékot, a repce 0,7 százalékot, a takarmánybúza pedig 2,2 százalékot vesztett értékéből.
A gabona határidős ára megugrott pénteken, miután az Amerikai Környezetvédelmi Hivatal (EPA) közzétett egy javaslatot az új bioüzemanyag-bekeverési követelményekre, amelyek magasabbak a piac által vártnál. 2026-ban 5,61 milliárd gallon, 2027-ben pedig 5,86 milliárd gallon várható. A bejelentés rendkívüli optimizmust váltott ki a megújulóenergia-ágazatból.
Erőteljes jelzés
„Ez a javaslat nagyon pozitív és erőteljes jelzést küld az amerikai megújuló üzemanyag-gyártóknak és gazdálkodóknak” – jelezte Geoff Cooper, a Renewable Fuels Association vezetője egy közleményben.
Az amerikai mezőgazdaság számára az is biztató, hogy a keresletet a behozatal helyett hazai forrásokból kell kielégíteni. A hírre a búza csak pénteken 3,3 százalékot drágult. Enélkül nem 2 százalékos, hanem 5,3 százalékos mínuszt produkált volna a hét végére ez a termény. A kukorica 1,4 százalékot drágult pénteken. Enélkül nem 0,5 százalékos plusz, hanem 0,9 százalékos mínusszal zárta volna a hetet.
Belföldi termelés
Az EPA hírei lendületet adtak a szójaolaj határidős árszintjének is. A legaktívabb szerződés ára 6,3%-kal emelkedett, így a szójaolaj ára ismét elérte havi csúcsát. A szójaolaj drágulása a szójabab árának erősödését is eredményezte.
Brian Hoops, a Midwest Market Solutions munkatársa szerint a szójababpiacnak lendületet adtak azok a jelek, amelyek arra utalnak, hogy a Trump-adminisztráció a megnövekedett növényi olajkeverési kötelezettségeinek túlnyomórészt belföldi termeléssel akarja teljesíteni.
Közel-keleti hatás
A dollárindex emelkedett az iráni nukleáris létesítmények elleni izraeli támadást követően, bár az elemzők nem biztosak benne, hogy a dollár felértékelődése péntek után is folytatódik.
„A támadások hatásai rövid életűnek bizonyulhatnak, legalábbis további eszkaláció hiányában” – emelete ki Jonas Goltermann, a Capital Economics munkatársa.
Növekvő nehézségek
Izrael Irán elleni támadása befolyásolhatja a műtrágya elérhetőségét. „Irán a világ harmadik legnagyobb karbamid-műtrágya exportőre évi 4,8 millió tonnával, és a hetedik legnagyobb vízmentes ammónia exportőre” – mondta Arlan Suderman a StoneX-től. „Számos más jelentős nitrogéntermelő is található a régióban, amelyek közül néhány a Hormuzi-szoroson keresztül szállítja a műtrágyáját.”
A közel-keleti ellátási láncok zavara globálisan felfelé hajthatja az árakat. „Valószínűleg nem fogjuk látni, hogy a piac annyira aggódik a műtrágya miatt, mint a nyersolaj miatt, de ez fontos eleme ennek a konfliktusnak” – mondta Suderman.
Jól indult a szezon
A vegetációs időszak időjárási szempontból jól indult az Egyesült Államokban. Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) szerint a síkságon található földeken a hétvégén csapadék várható, amely várhatóan tovább frissíti a száraz, egyes esetekben, pedig az aszály sújtotta területeket. A kukoricatermelő övezet keleti részein is várható csapadék. Míg a megnövekedett talajnedvesség a legtöbb gazdálkodó számára előnyös, a betakarítani kívánóknak nehézségek adódhatnak emiatt.
További termékek
A kevésbé a figyelem középpontjában lévő termékek árai vegyesen mozogtak. A zab 0,9 százalékkal, a rizs szintén 0,9 százalékkal, a szójaolaj pedig 6,6 százalékkal lett olcsóbb, ezzel szemben a kakaó 4,8 százalékkal, a kávé 2,3 százalékkal, a pálmaolaj 1,6 százalékkal, a szójaliszt 1,3 százalékkal, a cukor 2,2 százalékkal, a narancslé pedig 3,8 százalékkal drágult a kereskedési devizában számolva.
Kilátások
A technikai alapú kereskedési adatok már kirajzolódott mintázatából egyes platformok az Egyesült Államokban havi alapon a repce és a szójabab drágulását jelzik, a heti adatok alapján a rizs olcsóbb lehet. Az ilyen technikai elemzéseket többnyire az úgynevezett japán gyertyák, már kialakult mintázatai alapján készítik.
Ez az egyik legnépszerűbb technikai elemzési eszköz a tőzsdei és egyéb pénzügyi piacokon. Az árfolyammozgások vizuális megjelenítésére használják őket, és fontos jelzéseket adhatnak a trendek folytatásáról vagy megfordulásáról.
Ezek az információk semmilyen esetben sem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, árupiaci termékek vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy javaslatnak. A cikk készítéséhez több forrásból is felhasznált információk a múltbeli hozamokra, teljesítményekre, azok változására vonatkoznak. Az árak jövőbeni alakulására vonatkozóan nem lehetséges a múltbeli adatokból és információkból megbízható következtetéseket levonni. Az egyes terménypiaci eszközökkel történő kereskedés eltérő kockázatokkal jár, ezek nem minden befektető számára javasoltak vagy alkalmasak.
Az Agrofórum és a cikk szerzője nem vállal felelősséget azzal kapcsolatban, hogy a megfogalmazott előrejelzések és kockázatok, valamint a valós ármozgások a jövőben a piaci várakozásoknak megfelelően alakulnak és a valóságban is beigazolódnak. A cikkben szereplő adatok és trendek csupán tájékoztató jellegűek. Az Agrofórum és a cikk szerzője nem vállal felelősséget a cikkben szereplő információk alapján történő kereskedésből esetlegesen keletkező veszteségekért, költségekért és károkért. Javasoljuk, hogy az egyes befektetési döntések meghozatala előtt mindenki tájékozódjon részletesen és több forrásból, valamint konzultáljon személyesen egy befektetési tanácsadóval.
Kiemelt kép: Pixabay