Terményárak

Az USDA becslése új irányt jelenthet 2021/22-re

Agrofórum Online

A szokásos rend szerint a májusi becslésében közli először az USDA a következő szezon várható adatait. Az elmúlt hetekben több komoly kérdőjel is felmerült még az ó termésű árualapokra vonatkozón is, most ezekre inkább a megnyugtatás lett az eredmény.

Az adatok alapján a legfőbb kérdés a várható brazil kukoricatermés volt, múlt heti összefoglalásunkban jelzett 100 millió tonna alatti termés nem igazolódott – ez volt a legrosszabb lehetőség -, a mostani szám 102 millió tonna, ami a korábban jelzettnél 7 millió tonnával kisebb. Ez is már megnyugtató volt, a másik, keresleti oldalon a kínai vétel növekedése is a vártnál alacsonyabb lett, „csak” 2 millió tonnával emelték meg a várt mennyiséget.

Mindezek eredményeként nem csökkent tovább a zárókészlet várható mennyisége és ez megállította az áremelkedést.

A többi terméknél is hasonló, inkább a kiegyensúlyozottságra utaló előrejelzések jelentek meg, így az egész piac fordulatot vett csütörtökön. Pénteken némi korrekció volt Európában, a fő kérdés most az USA-ban várható időjárás lett, ha megint kedvezőbb körülmények jönnek, az a chicagói tőzsdén további eladásokat hozhat. A pénzügyi befektetők is elkezdték csökkenteni nyitott vételi pozicíóikat, a két utolsó napon 10-15 %-kal csökkent a nyitott kötésállomány és ennek folytatódását várják az elemzők.

Az árak alakulása Európában is érdekes volt, ritkán látott nagy, akár 8-10 EUR/to-s napon belüli és napok közötti változásokat is láthattunk:

Különösen is látványos a júniusi kukorica árának száguldása, a tetőpont 265,-EUR/to volt és innen fordította vissza a becslés az árat. Az sem szokványos, hogy a malmi búza olcsóbb, mint a takarmánykukorica, de lassan ehhez is hozzá kell szoknunk.

A hosszabb távú kilátásokat illetően kettős hatás érvényesülhet, és ezek eredőjeként várhatóan maradnak a magas árszintek. Az egyik fontos jelzőszám, a készletfelhasználás aránya és ebben van egy kis javulás, de továbbra is alacsonyak a készletek. Ezt is az USDA számai alapján láthatjuk, és ami még a háttérben van, a 2021/22-es szezonra most még kukorica termelési többletet várnak, az elmúlt évek deficitje után. Ezért is tudott stabilizálódni a piac:

A piaci árakat illetően vegyes a kép, ahol még az ó termés tölti be a legközelebbi határidős szállítási lehetőséget, ott zöldek a változást jelző számok, de a hét végére az új termésre már az egy héttel korábbinál alacsonyabbak lettek a heti záróárak.

Táblázatunkban nem tüntetjük fel az egzotikus növényi olajok árát – pl. pálmaolaj árát -, de a heti összefoglalásba beletartozik, hogy a hét második felében a növényi olajok piacán a maláj munkaszünet miatt nem volt meg a szokásos forgalom. Ez hozhat még most a hét elején mozgást az árakban, az azonban már most is látszik, hogy a napraforgóolaj európai fő piaci jegyzése már kicsit lefelé kanyarodott.

A hazai helyzetnél a csapadék és a meleg idő jelenti most a fő kérdést, kivárás van, miközben az ó kukorica rallija tovább tart, a budapesti tőzsdén 87.000,-Ft/to-s jegyzést ért el júliusra. (A grafikonon az új termésre vonatkozó 73.000,-Ft/to-s árat tüntettem fel.)

Úgy látom, a nemzetközi piaci helyzet stabilizálódása itthon is érvényesülni fog – az időjárás ilyenkor mindig meghatározó, de a májusi esők eddig megérkeztek és a búzatáblák sem mutatnak már gyenge képet. A repce virágzása egyenletes, szépek láttam az állományokat, amerre jártam és ez bizakodásra adhat okot. Az befolyásolhatja a továbbiakat, hogy mennyire telítődtek a talajok nedvességgel, az előrejelzések alapján még várható eső és aztán jöhet júniusban az érlelő meleg, jó hozamokat eredményezve.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A szójabab drágult a brazil időjárás miatt

2024. szeptember 19. 07:10

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is csökkent, ám a repce pluszban zárt.

Olcsóbb a búza az orosz kockázati prémium kiárazásával

2024. szeptember 18. 07:10

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is csökkent, ám a repce pluszban zárt.

Kihátráltak a kereskedők és bezuhant a búza ára

2024. szeptember 17. 07:10

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt, a repce viszont drágult.

A búza drágult az európai bizonytalanságok miatt

2024. szeptember 14. 07:10

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, de a repce olcsóbb lett.

Lassuló gazdaság, lassuló forgalom és folyamatos bizonytalanság

2020. április 7. 15:40

A címben megfogalmazott három állítás körül forog most a világ. Az események eredője az elmúlt két hétben azonban mégis az árak emelkedése volt, köszönhetően annak, hogy a kínálati oldal lassulása, leállása hiányhelyzetet teremtett.

Betakarítás előtt: 10 eurót esett a repce jegyzése

2018. június 13. 11:25

Hullámoznak a jegyzések, június első napjai most megint a csökkenő tendenciát erősítették.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.

Terményárak: korrekció az árakban, de nem fundamentális okok miatt

2019. március 19. 07:15

Végre megállt az árcsökkenés a terménypiacokon és némi erősödés volt megfigyelhető az árakban, de ez azonban inkább korrekció, mint trendforduló.