Emelkedtek vagy stagnáltak a terményárak a héten. Chicagóban a búza 4,8 százalékkal, a kukorica 6,4 százalékkal, a szójabab 6,8 százalékkal, a repce pedig 6,1 százalékkal drágult a héten.
Európában is hasonló volt a hangulat, a malmi búza, a kukorica és a repce gyakorlatilag stagnált. A takarmánybúza kurzusa azonban 0,3 százalékkal emelkedett.
A gyengébb amerikai dollár pénteken támogatta a határidős gabonapiacot Chicagóban. A dollár gyengülése vonzóbbá teszi az amerikai gabonaexportot a világpiacon, így a külföldi valutákból több terméket tudnak vásárolni.
Olcsóbb és vonzóbb
„Hirtelen a gabona- és olajosmag-ágazat vonzónak tűnik a befektetők számára” – mondta Arlan Suderman, a StoneX-től. Azt is megjegyezte, hogy a gabonafélék támogatást kaptak a végfelhasználók körében, akik alacsonyabb árakon akarnak beszerezni, mivel az Egyesült Államok kínálati kilátásai egyre szűkülhetnek.
Orosz jégeső
Az orosz búzatermesztőket jégeső sújtotta ezen a héten. Ez súlyosbította az aszályos problémákat az ottani területeken, és csökkenti az orosz búza elérhetőségét az exportpiacon.
Tempósan vetnek
Az Egyesült Államokban meleg és száraz az idő, a gazdálkodók sietnek, hogy idejében tudjanak vetni. Ez jobban segítette a búza határidős jegyzésárát, mint a kukorica vagy a szójabab esetében.
Alternatív termény
Az amerikai gyapottermelők fontolóra vehetik más növények ültetését, miután az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) áprilisi globális mezőgazdasági kínálati és keresleti becslése, a WASDE-jelentés 100.000 tonnával számolt a gyapot exportértékesítésénél, valamint a készletek 100.000 tonnával történő növekedésével.
Kölcsönös vámok
A WASDE az Egyesült Államok által a kínai árukra kivetett vámokat, valamint Kína által az amerikai árukra kivetett megtorló vámokat vette figyelembe. Ez nagy hatással van az amerikai gyapotra, mivel a gyapot nagyobb mértékben függ a kínai kereslettől, mint más mezőgazdasági termékek, például a szójabab. A gyapot 3,9 százalékkal drágult a héten.
Nem jó az üzletnek
A kibontakozó amerikai-kínai kereskedelmi háború tartós gazdasági károkkal fenyegeti az amerikai gazdálkodókat, és sokakat kikényszeríthet a termelésből – mondta Scott Metzger, az Amerikai Szójabab Szövetség munkatársa. Metzger a CNN-nek nyilatkozta, hogy a gazdálkodókat megviselte Donald Trump első elnöksége alatt a Kínával vívott kereskedelmi háború 2018-ban, és egy újabb konfliktus többeket is kiszoríthat végleg a termelésből.
„Ha ez ősszel vagy akár jövőre is folytatódik ez, akkor attól tartunk, hogy bizonyos gazdaságok megszűnnek” – mondta Metzger. „Elképzelhető, hogy a következő generáció nem akar visszatérni a termelésbe, vagy nem tud visszajönni csak a gazdaság vagy általában a mezőgazdasági helyzet miatt.”
Titkos vevő
Az USDA új exportértékesítésről számolt be a szójabab piacán a 2024-2025-ös és a 2025-26-os gazdasági évekre is, 55.000 tonnával 2024-25-ben és 66 000 tonnával 2025-26-ban, mindkettőt ismeretlen helyre. Az „ismeretlen célállomások” a kínai vásárlók által gyakran használt elnevezés. Ezért a gabonapiac hajlamos azt feltételezni, hogy Kína a termék valódi vásárlója, amikor ez szerepel az adatokban, bár ez nem garantált.
Ami ezt a vásárlást érdekessé teszi, az az, hogy a kínai árukra vonatkozó vámok megemelkednek, és Kína ellenvámokat alkalmaz az amerikai szállítmányokra.
További termékek
A kevésbé a figyelem középpontjában lévő termékek ára vegyesen mozgott. A rizs 3,2 százalékkal, a szójaliszt 5,6 százalékkal, a szójaolaj 3,1 százalékkal, a narancslé pedig látványosan 23,1 százalékkal drágult. A zab 0,4 százalékkal, a cukor 4,5 százalékkal, a kakaó 0,4 százalékkal, a kávé pedig 1,6 százalékkal lett olcsóbb.
Kilátások
A technikai alapú kereskedési adatok mintázatából egyes platformok az Egyesült Államokban havi alapon a kukorica és a repce drágulását jelzik. Heti alapon a narancslé, a kávé, a szójabab és a zab drágulhat, míg a kakaó olcsóbb lehet. Az ilyen technikai elemzéseket többnyire az úgynevezett japán gyertyák mintázatai alapján készítik.
Ez az egyik legnépszerűbb technikai elemzési eszköz a tőzsdei és egyéb pénzügyi piacokon. Az árfolyammozgások vizuális megjelenítésére használják őket, és fontos jelzéseket adhatnak a trendek folytatásáról vagy megfordulásáról.
Ezek az információk semmilyen esetben sem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, árupiaci termékek vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy javaslatnak. A cikk készítéséhez több forrásból is felhasznált információk a múltbeli hozamokra, teljesítményekre, azok változására vonatkoznak. Az árak jövőbeni alakulására vonatkozóan nem lehetséges a múltbeli adatokból és információkból megbízható következtetéseket levonni. Az egyes terménypiaci eszközökkel történő kereskedés eltérő kockázatokkal jár, ezek nem minden befektető számára javasoltak vagy alkalmasak.
Az Agrofórum és a cikk szerzője nem vállal felelősséget azzal kapcsolatban, hogy a megfogalmazott előrejelzések és kockázatok, valamint a valós ármozgások a jövőben a piaci várakozásoknak megfelelően alakulnak és a valóságban is beigazolódnak. A cikkben szereplő adatok és trendek csupán tájékoztató jellegűek. Az Agrofórum és a cikk szerzője nem vállal felelősséget a cikkben szereplő információk alapján történő kereskedésből esetlegesen keletkező veszteségekért, költségekért és károkért. Javasoljuk, hogy az egyes befektetési döntések.