Január harmadik hete sem volt teljes hét a kereskedelem szempontjából, hétfőn az USA-ban Martin Luther King ünnepe volt és emiatt nem volt kereskedés. A hét összességében jelentős erősödéssel telt, Chicagoban a búza és a szójabab 15 USD/to-t is meghaladó mértékben, a kukorica 7 USD/to körül erősödött.
A pénteki zárást követően az elemzésekben az is szerepelt, hogy összességében minden piaci szereplő, a fizikai áruval kereskedők és a spekulánsok nyitott vételi pozíciója is csökkent és ez jelzi, hogy a legfontosabb piacon már nem bíznak további erősödésben, inkább a lanyhulás jeleit értékelték.
Az európai piacokon ezt azonban nem érezhettük, mert itt jobban érvényesült az orosz-ukrán konfliktus hatása. Az elemzők többsége bízik, hogy a két ország között tényleges háború nem lesz, de már a fenyegetés önmagában is komoly félelmet váltott ki. A két ország gabonafélékből a világ kereskedelmének 30-35 %-át adja, napraforgóból és napraolajból viszont közel 70-75 %-át és a kivitel komoly veszélybe kerülhet egy háború esetében. A helyzet súlyosságát jelzik a legmagasabb szintű politikai egyeztetések is, még ha hivatalosan nem is volt konkrét eredmény, már az is megnyugtathatja a piacokat, hogy egyáltalán van egyeztetés. A konfliktus kiterjedtségét növeli, hogy Oroszország Belorussziával közös „terven kívüli” hadgyakorlatot tart és ez egy új, Ukrajna északi határai melletti feszültséget jelent.
Mindezek közben az export folyik és mind Oroszország, mind Ukrajna időarányosan teljesíti exportját. Oroszország a következő hétre már csökkentette az export-vámot a búzára, ez kukoricára egyelőre még emelkedett, de ha a következő napok is lanyhulást hoznak, ott is várható a csökkentés.
A politikai feszültség mellett ugyanis vannak kedvező hírek a várható termésre vonatkozóan: Első körben Ausztráliából érkezett hír, hogy a várthoz képest nagyobb lehet a termés, majd megjött a dél-amerikai területekre a várt csapadék és ez egyértelműen a piacon megkönnyebbülést hozott. A hét végén ugyan az USA-ba egy száraz hidegfront is betört, de ez nem jelentett jelentős áremelkedést.
Az olajosmagpiac érdekes híre volt, hogy Malajziában az üzemanyagba már 40 %-ban keverhetik a pálmaolajat és bár ez még csak tesztüzemmódban történt, jelzi a felhasználás újabb irányát. Az európai piacokon ugyanakkor a repcemag jegyzése ismételten közelíti a 800,- EUR/to-t, napon belüli ármozgás kedden 36 EUR/to-t ért el és bár akkor lefelé mozgott a jegyzés, a hetet mégis inkább erősödéssel lehet jellemezni, amint azt ábránkon is jelezzük. A későbbi határidős jegyzéseknél csökkent az ó- és az új-termés között különbség, a májusi jegyzés továbbra is jóval a februári ár alatt van és a későbbi határidős árak is csökkennek, az augusztus jegyzés a májusi szint alatt van kb. 90 EUR/to-val:
A következő napokat a dél-amerikai csapadék-helyzet határozhatja meg és az előrejelzés alapján, mint az alábbi térképen is látható, várható újabb 15-30 mm eső és ez kedvező mind az argentín, mind a brazíliai termésnek.
A hazai helyzetet tekintve a múlt héten már elkezdődött többnyire az élet, bár még mindig vannak, akik majd csak a jövő héten kezdenek. A kivárás szerintem, most kedvezőtlen a termelőknek, mert akár az export árakat nézem, akár a belföldi keresletet, alacsonyabb árakkal találkozhatunk, mint egy hónapja.
Volt egy évindító piacralépés búza esetében, de ez is végetért néhány nap alatt és a jelenlegi helyzetben további árcsökkenés várható a gabonafélék esetében.
Az exportárak alapján kialakult árakat mutatja táblázatunk is és alapján a búzánál 100ezer Ft/to alatti, a kukoricánál 90ezer Ft/to alatti árakat jelez. Biztos vagyok benne, hogy a nagy belföldi felhasználók is számolnak ezzel és aki vételi oldalon tud, az kivár a további vételekkel és csak azt a mennyiséget köti most le, ami feltétlenül szükséges a számára.
A kereslet a gabonafélék is és részben az olajosmagvak iránt is megélénkült, de az élénkülés ellenére sem várok áremelkedést, mert közben a HUF/EUR árfolyam az egy hónappal ezelőtti szinthez képes közel 9 HUF/EUR-val csökkent. Sok kérdés merült fel a liszt és a napraforgó olaj árának alakulását illetően a kiskereskedelmi árak plafonjának meghatározása miatt, véleményem szerint a gabonapiacon ez elsősorban az árak növekedésének ellenében (nem csökkenésének irányába) hat, ami részben a nemzetközi piaci helyzet alapján is bekövetkezik. A kiszerelt finomliszt árának meghatározása a fogyasztói piacon érzékelhető lesz, de ez a piaci szegmens a teljes liszt piac egy kis részét jelenti csak és a nagy mennyiségű felhasználás a pékségek és a sütőipari tevékenységet folytatók részéről továbbra is változatlan szinten várható. Ez egyébként is csökkent az elmúlt év folyamán az ú.n. HoReCa szektor (hotel-étterem-kávéház=vendéglátás) igényének csökkenése miatt, így a búza árának csökkenése és a malomipar kapacitása alapján sem várható a liszt árának további emelkedése.
A napraforgóolaj árának alakulását a nyers napraforgóolaj exportja határozza meg, a finomított napraforgóolaj mellett a nagy feldolgozók a nemzetközi irányadó árat követik és ez az elmúlt hetek folyamán stabilizálódott, ezért itt nem várható érdemi elmozdulás. A hazai termelési szerkezet alapján a normál és a magas olajsavas napraforgó ára „érdekesen” is alakulhat – ezt a feldolgozók pillanatnyi igénye határozza meg, lehet az alacsony olajsavas akár drágább a magas olajsavasnál is.
A kukorica árának alakulása attól függ, mennyit tudunk megvenni a szomszédos területekről. A szlovákiai belföldi árakat emeli, ha nem Olaszországba, hanem Magyarországra kell csak szállítani és az ajánlatok itt vannak. A fuvarköltségek kiszámíthatatlan emelkedése azt eredményezi, hogy a célpiac a közelebbi piac lesz, rövidebb szállítási határidővel és költséggel a korábbiakhoz képest. A magyar export is kérdéses, de a korábbi eladások alapján még megy a szállítás, a tavaszi időszakra vonatkozó kereslet azonban már inkább a nyár elejére koncentrál.
Nehéz megítélni a következő napok/hetek fejleményeit, mert ahogy az északi féltekén már tavaly nyár óta tapasztaljuk, az értékesítés az árutulajdonosok részéről nem kényszer és ez eredményezhet látszólagos hiányt, de az érdemben nincs és emiatt a későbbiekben jelentős áresés is jöhet. Úgy látom, a kínálat megjelent és visszafogottan ugyan, de folyamatosan jelen lesz, főleg, ha kapunk itthon is csapadékot – mert az már nagyon kellene, főként a termelők megnyugtatására.
Tisztelet dr. Csibor Istvánnak!