Jellemzően korrigáltak az agrárpiaci árjegyzések a rövidebb hét utolsó kereskedési napján. Chicagóban a búza 1,6 százalékkal, a kukorica 0,7 százalékkal, a szójabab pedig 2,4 százalékkal lett olcsóbb, igaz a repce árszintje 4,1 százalékkal lőtt ki. Európában egyértelmű volt a korrekciós trend, a malmi búza, a repce, a kukorica és a takarmánybúza ára is csökkent.
Az Egyesült Államokban a kukorica határidős ára növekedett, az árszint 2013 óta a legmagasabbra emelkedett, amit az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának (USDA) jelentése okozott a vártnál kisebb vetésterülettel kapcsolatosan. Így a globális gabonaellátás miatt újjáéledtek az aggodalmak. A szójabab határidős ára profitrealizálás után csökkent az egy nappal korábbi rali után. A kukorica és a szójabab piacán a 2021-es betakarításra helyeződött át a hangsúly.
„A szerdai áremelkedés valódi okozója a tervezett vetésterület csökkenése volt. Ez okozta a profitrealizálási hullámot ” – írta Arlan Suderman, a StoneX áruközgazdásza ügyfeleknek szóló feljegyzésében.
Európában is eladói fölény alakult ki. A szerdai áremelkedések után a malmi búza ára 6,25 euróval a 209,25 euró/tonnás szintre csökkent májusra. Elég nagy volt az érdeklődés, összesen 34 759 üzletet kötöttek, szeptemberre is 20 903 kontraktus jött létre. Utóbbi határidőre 2,5 eurós mínusz után 196,5 eurós árszint alakult ki. A kukorica 214,25 euró/tonnás értéke 2,5 eurós tonnánkénti árcsökkenést jelentett. A repce jegyzésára nem kevesebb, mint 20 euróval csökkent és 494 euróba került ezután egy tonna. Ilyen alacsonyan, az 500 eurós lélektani határ alatt utoljára egy hónapja járt a kurzus. Londonban a takarmánybúza 3,65 angol fontos csökkenés után 190,35 angol fontba került tonnánként.
Pénteken az Egyesült Államokban, Franciaországban és az Egyesült Királyságban sem nyitnak ki a tőzsdék. Hétfőn a chicagói parkett már kinyit, de Franciaországban és az Egyesült Királyságban, így az európai agrárpiacokon ekkor sem lesz kereskedés.