Terményárak

Minden terméknél új árcsúcsokat jegyeztek

Agrofórum Online

A határidős tőzsdei piacokon szeptember vége új árcsúcsokat hozott és lassan már mindegy, milyenek a fundamentális tényezők.

A tőzsdei áraknál a csütörtöki amerikai készletjelentés erőteljes áremelkedést hozott és mint arra a napi beszámolóban is kitértünk ez akár a szezon egészére is hatással lehet. A 14 évre visszamenőlegesen legalacsonyabb búza készletek az USA-ban jogosan indították el az áremelkedést, de egyelőre azt is hozzá kell tenni, hogy ennek nem volt érdemi hatása a legfontosabb exportőr régió, a Fekete-tengeri export piacok áraira. Igaz, ott már hetek óta a 300,-USD/to-t meghaladó árakat jegyeznek és mivel ez tényleges fizikai piac, egyelőre még az orosz export-adó emelése sem tudta erősíteni ezt a piacot.

A kínálat ebből a térségből az USDA (az USA Mg.Min-a) adatai alapján a világ összes exportjának, 147 millió tonnának közel felét teszi ki, ha a romániai exportot is beleszámoljuk, ezért is jellemző inkább itt a tartott tendencia. Ha a vevői piacokat nézzük, az elméleti alapon számolt áraknál a világ más térségéből származó búza pl. Egyiptomba vagy Algériába még mindig 30 USD/to-val kerülne többe, mint a fekete-tengeri térség ajánlott árai. Az exportot ugyan Oroszország korlátozza az export vámokkal, de még így is 35 millió tonna eladásával lehet számolni a szezon folyamán.

A tőzsdei árak, jegyzések szárnyalásának a készlet-jelentésen kívül az EUR/USD árfolyam változása is jelentős támaszt adott, a dollár erősödése mögött inflációs félelmek és a nyersanyag piac folyamatos erősödése is jelen van. A globális agrár-felhasználásban jelentős földgáz ára az elmúlt hónapokban a háromszorosára emelkedett és ez csak egy a jelentős áremelkedést hozó tényezők közül. Ide sorolható a fuvardíjak emelkedése is és a tengeri szállítmányozásban fennakadásokat okozó, a Mexikói-Öbölben található nagy amerikai export-kikötők működését átmenetileg megakasztó hurrikán okozta károk is.

A kukorica árának alakulása még vagy nyugalmi állapotban van vagy csak a vihar-előtti-csend fázisában, de az elmúlt napokban nem mutatott olyan mértékű emelkedést, mint a búza ára. A fizikai piaci árakat feltüntető táblázatunk azt is mutatja, a szimpátia hatott és az európai jegyzéseknél 10 EUR/to-t kb. 5,5-6%-ot meghaladó áremelkedést tapasztalhattunk, míg a chicagói áraknál ez „csak” 3,5 % körül volt. Ebben már szerepe volt az európai várható kukorica-termésről szóló előrejelzéseknek is, amelyek nem a legjobb eredményeket vetítik előre.

Az olajosmagvaknál is látványos és rekordokat döntögető áremelkedés volt, a repce árának emelkedése megállíthatatlan továbbra is és mivel e mögött tényleges áruhiány is feltűnik, ez hatni fog a többi olajosmag árára is.

Diagrammunkon is látható az emelkedés és az is, hogyan alakultak a belföldi árak a búza és a kukorica esetében:

A malmi búza ára már az AKI PÁIR adatgyűjtése alapján is 79.000,-Ft/to fölé került, míg a kukorica árszintjét 74.000,-Ft/to-s szintre jelzik. Ez utóbbi adat eltér a piacon tapasztalhatótól, az elmúlt napokban az ó-kukorica ára is és az új kukorica ára is 85.000,-Ft/to körül mozgott. A Budapesti Értéktőzsde Áruszekciójában novemberre van jegyzés, de az is 86.000,-Ft/to-n áll és tényleges üzletkötés alapján a mostani, még meglévő ó-termésű kukoricáért is legalább ennyit kellett fizetni. Úgy vélem, az AKI PÁIR adatok korábbi kötések teljesítéséhez kapcsolódhatnak és nem mostani új szerződésekhez.

Kulcskérdés lesz a következő napokban a betakarítás állása. Egyelőre a napraforgóra vannak értesülések tényleges hozamokról és azok elmaradnak a legutóbbi becslésekben szereplő 2,73 to/ha-os előrejelzéstől és sajnos közelebb vannak a 2-2,4 to/ha-os értékhez. Ez továbbra is indokolja, hogy a belföldi felhasználók minden napraforgót, amit csak lehet itthon tartsanak, magyarul többet fizessenek, mint amit az exportra kerülő áruért el lehet(ne) érni.

A kukorica eddigi hozamai is jóval gyengébbek, mint amit vártak – az 5,0-5,5 to/ha-os hozamokról lehet hallani és csak elvétve jelennek meg ennél jobb eredmények. A piacra erősen nyugtató hatással lenne, ha a heti betakarítási jelentések széles körben publikusak lennének, de egyelőre nem érhető el a múlt heti információ. Ez azt sugallja, hogy rosszabbak az eredmények a vártnál és akár el is tűnhet az export árualap a kínálatból. Erre enged következtetni a kialakult belföldi ár, ami -mint az táblázatunkból is látható-, megközelíti azt az árszintet, mint amit az importból származó áruért lenne fizetendő. A romániai exportárak alapján a kelet-magyarországi raktárakba vagy dunai kikötőbe történő leszállítás esetén a kukorica ára 90.000,-Ft/to körülre adódik. Igaz ezt még a hazai feldolgozók nem kell megfizessék, de figyelmeztető, hogy a budapesti tőzsdei ár novemberre már 86.000,-Ft/to illetve jövő márciusra 88.000,-Ft/to.

Ahogy az a napraforgó és a repce esetében is igaz volt, most az látszik, hogy minden terményre áll, a belföldi eladási árak jóval magasabbak lettek, mint amit az export-piacok megengednének és ez alól csak az olasz kukorica jegyzésekből számolható hazai ár a kivétel – de azon meg nincs üzlet…

Összességében úgy látszik, a belföldi kínálat még mindig visszafogott, az árak emelkedésére számítanak a potenciális eladók és talán kevésbé észrevehető, hogy a felhasználók számára az vált az eldöntendő kérdéssé: meddig tudják finanszírozni a termékeikben érvényesíthetőnél nagyobb alapanyag-áremelkedést.
Vannak alapvető élelmiszeripari termékek és az állatoknak is enni kell, de egyre több helyről hallani, a jelenlegi állatállomány után nem biztos, hogy a termelési ciklust újra tudják kezdeni a gazdák.

Mindezzel egyidőben haladnak az őszi munkák, a vetések a héten kaphatnak egy kis csapadékot és remélhetőleg lesz még további éltető eső, így a következő év jobb termést hoz majd. A területekre vonatkozó számok, adatok alapján lehetünk majd optimistábbak a jövőt illetően.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Nagyobb lehet a vártnál az amerikai búzatermés

2025. július 12. 11:10

Amerikában inkább csökkentek, míg Európában inkább emelkedtek a főbb terményárak a héten.

Jó időjárást áraztak be a chicagói piacon

2025. július 5. 11:10

Európában a malmi búza ára 0,1 százalékkal, a repce kurzusa 1,8 százalékkal csökkent, a kukorica 2,9 százalékkal drágult, a takarmánybúza ára stagnált.

Mélybe lökték az árakat az enyhülő geopolitikai feszültségek

2025. június 28. 11:10

Európában a malmi búza 5,8 százalékot, a kukorica 1,3 százalékot, a repce 6,2 százalékot drágult, a takarmánybúza kurzusa pedig 5 százalékkal zuhant a héten.

Hat százalékkal drágult a kukorica Európában

2025. június 21. 11:10

Európában a malmi búza 2,6 százalékot, a kukorica 5,9 százalékot, a repce pedig 2,1 százalékot drágult, míg a takarmánybúza kurzusa 7,6 százalékkal zuhant ezen a héten.

Továbbra is a gyengülés a jellemző

2021. május 25. 06:26

Az elmúlt napok hírei továbbra is kedvezőek voltak és ez valamennyi piacon a korábbi vételi pozíciók lezárását, az eladások többségbe kerülését eredményezte.

A megbékélés elhalasztva: szója fel, de meddig?

2018. december 12. 11:54

December első hete még pozitív hozzáállásban telt, így az amerikai tőzsdei jegyzések emelkedni tudtak, de ez nem terjedt át Európára és itt csak minimális elmozdulás következett be.

Év végi elcsendesülés előtt

2020. december 14. 07:02

A nemzetközi piaci árak alapján az itthoni árak még mindig gyakran túlértékeltek, a korábbi árfelfutások korrekciója még nem következett be.

Terménypiac: Felrobbant a napraforgó ára, de miért?

2019. november 27. 13:21

November közepéhez képest némileg váratlan az ukrán és az orosz gabona-export ütemének lassulása, emiatt erősödhetnek tovább a jegyzések.