Amerikában kiegyenlített volt a piac a szerdai kereskedési napon, Európában inkább a vevők kerültek fölénybe a terménypiacokon.
Chicagóban a búza 0,8 százalékkal, a szójabab pedig 0,5 százalékkal drágult, a kukorica viszont 1,2 százalékkal, a repce pedig 2,7 százalékkal került kevesebbe, mint előző nap. Európában a malmi búza, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, a kukorica olcsóbb lett.
Az Egyesült Államokban a kukoricatermelő övezet nagy részén a gazdálkodók az előrejelzések szerint nedves és enyhe időre számítanak augusztus első felében. Ez változás a korábbi előrejelzésekhez képest, amelyek szerint a hónap első hetére meleg és száraz időt jósoltak.
„Az időjárás 99%-ban változik, és a hónap végéig kedvezőnek tűnik” – mondta Brian Hoops, a Midwest Market Solutions munkatársa. Ennek eredményeként az Egyesült Államok nagy kukoricatermésére számíthat, ami jó a gazdálkodóknak, de rossz az áraknak.
Kínai érdeklődés
Elemzők és kereskedők arra számítanak, hogy a Kína újra szójababot vásárol majd.
„A készpénzes források biztosak abban, hogy Kína jelentős mennyiségű amerikai szójababot fog beszerezni – minden az időzítésen múlik” – áll az AgResource közleményében. A cég hozzáteszi, hogy a Kínába irányuló kukoricaszállítmányok növekedése nagyrészt annak köszönhető, hogy az amerikai kukoricát jelenleg olcsóbban lehet beszerezni, mint a brazilt.
Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) be is jelentett „ismeretlen helyekre” történtó szállítást, ami többnyire kínai vevőket jelent.
Új etanolrekord
Az Egyesült Államok átlagos napi etanoltermelése minden idők új rekordját döntötte meg az e heti jelentés szerint.
Az ügynökség tájékoztatása szerint a július 26-án végződő héten az átlagos etanoltermelés napi 1,109 millió hordó volt, ami az Energiainformációs Hivatal (EIA) által valaha közölt legmagasabb etanoltermelés, ami meghaladja a 2017 decemberében felállított minden idők 1,108 millió hordós napi átlagrekordját. A rekordmagas termelés miatt augusztusra megnövekedett amerikai kukoricafogyasztást várnak.
Kemény piac
Az alacsony nyersanyagárak erősen érintették a gazdálkodók és a nagy mezőgazdasági vállalatok jövedelmezőségét. A Bunge szerint például a nagyobb dél-amerikai betakarításokból származó alacsony gabonaárak és az Észak-Amerikában várható ugrásszerű termés befolyásolja az eredményüket.
Főleg drágulás
Európában a malmi búza 5 eurós plusz után 220,25 euróba, a kukorica 0,75 eurós árcsökkenést követően 214,25 euróba, a repce 11 eurós megugrás hatására 462 euróba, a takarmánybúza pedig 2,7 angol fontos plusz után 191,75 angol fontba került tonnánként a következő határidőre.
(Kép: Pixabay)