15℃ 6℃
május 9. Gergely, Katinka, Alberta, Édua
Terményárak

Oroszország korlátozhatja a hajdina exportját

Agrofórum Online

Oroszország a hajdina exportjának időszakos korlátozását fontolgatja a belföldi árak stabilan tartása érdekében – közölte a moszkvai mezőgazdasági minisztérium.

Sok orosz a hajdinát nemzeti alapélelmiszernek tekinti, amelyet felhalmozott, ahogy történelmében korábban is többször és ez segített több válságot is átvészelni. A belföldi árak minden egyes alkalommal történő emelkedése felhívja a lakosság és a társadalmi stabilitás miatt aggódó tisztviselők figyelmét. A hajdina exportja Oroszországból jelentősen megnövekedett november óta – közölte a minisztérium.

Oroszország hajdinát exportál Kínába és szomszédos országaiba, például Lettországba és Litvániába. Ukrajna ebben a hónapban júliusig felfüggesztette hajdinaexportját, hogy megvédje a hazai piacot.

Az oroszok évente mintegy 440 000 tonna hajdinát fogyasztanak, és bizonytalanság idején ez az árucikk vezeti a pánikvásárlási listákat.

Ugyanígy sok a hajdinát vásároltak az oroszok, amikor a koronavírus-járvány egy évvel ezelőtt megkezdődött, és 2014-ben is kiürítették a polcokat, amikor a károsodott termésről szóló pletykákat súlyosbították az ellátást, plusz az olajárcsökkenés a rubel árfolyamának csökkenését okozta, illetve a nyugati szankciók is nehezítették az oroszországi helyzetet.

A közelmúltban azonban nem volt nagyobb pánikvásárlási hullám. De az emelkedő globális élelmiszerárak többek között Oroszországot is érintik: az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) által készített referenciaindex márciusban, egymást követő 10. havi plusz után a legmagasabb szintre emelkedett 2014 júniusa óta.

Moszkva korábban a gabonafélékre és más mezőgazdasági termékekre kivetette az exportkorlátokat, hogy féken tartsa a hazai élelmiszer-inflációt, de a hajdina ára a közelmúltig nem változott – számolt be a brit Thomson Reuters hírügynökség. Egyes sajtótermékek múlt héten arról számoltak be, hogy az orosz kiskereskedelmi láncok a fogyasztásra kész hajdina magasabb árairól tárgyaltak a beszállítókkal.

Azóta számos találkozót tartottak tisztviselők, és Andrej Belousov miniszterelnök-helyettes azt mondta több minisztériumnak is, hogy javasolni fogják a hajdinaexport lassításának megfontolását az illetékes szerveknek.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Drágult a búza a kereskedelmi megállapodások esélyére

2025. május 3. 11:10

Európában a malmi búza 3,1 százalékkal, a kukorica 1,7 százalékkal, a repce 5,4 százalékkal, a takarmánybúza pedig 3 százalékkal került kevesebbe a héten.

Egyre óvatosabbak a terménypiaci kereskedők

2025. április 26. 14:10

Európában a malmi búza 0,8 százalékkal, a kukorica 1,2 százalékkal, a repce 3,1 százalékkal, a takarmánybúza pedig 5,7 százalékkal került kevesebbe a héten.

Esőzést várnak egyes európai búzatermelő vidékeken

2025. április 19. 11:10

Európában a malmi búza 3,5 százalékkal, a kukorica 1,6 százalékkal került kevesebbe, és a repce 5,8 százalékkal, a takarmánybúza kurzusa 0,7 százalékkal emelkedett a héten.

Drágul a búza a gyengébb dollár miatt

2025. április 12. 11:10

Európában a malmi búza, a kukorica és a repce ára gyakorlatilag stagnált. A takarmánybúza kurzusa azonban 0,3 százalékkal emelkedett.

Csaknem 60 ezer hektár erdő és ültetvény pusztult el a háborúban Ukrajnában

2023. január 18. 11:42

Az orosz invázió következtében több mint 59 ezer hektár erdőt és egyéb ültetvényt semmisítettek meg rakéták és lövedékek.

Oroszország megfenyegette a Nyugatot

2023. április 11. 10:41

Oroszország pénteken azzal fenyegetőzött, hogy megkerüli az ENSZ-közvetítéssel létrejött gabonával kapcsolatos megállapodást, hacsak nem szüntetik meg a mezőgazdasági exportjának akadályait.

Szaúdi-orosz gigaüzlet a búzapiacon

2023. december 19. 09:10

Amerikában inkább mínuszokat, Európában pedig pluszokat lehetett látni a hétfői kereskedés során. Chicagóban a búza 1,8 százalékkal, a kukorica 1,2 százalékkal, a repce pedig 1 százalékkal lett olcsóbb. A szójabab közben 0,9 drágult. Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.