18℃ 15℃
április 18. Andrea, Ilma, Apolló, Aladár
Terményárak

Terménypiac: több éves csúcson a búza jegyzése

Agrofórum Online

Július középső hete igazi áttörést hozott és a korábban jelzett kételyek a termés mennyiségét és minőségét illetően a búza esetében igazolódnak.

Mindig is izgalmas volt július első hete, első dekádja a búzatermelők számára, ekkor derül ki a korábbi több, mint egy éves munka eredménye – jók voltak-e a döntések, kezdve a terület kijelölésétől, a fajta-választáson át az elvégzett agrotechnológiai munkákig. Ez a nyár megint új helyzetet teremt és ennek eredményeként az árak jelentős emelkedésbe kezdtek.

Korábbi összefoglalóinktól eltérően az áralakulást mozgató tényezők számbavételénél most az európai helyzetet kell előtérbe helyeznünk – ami itt történik, az határozza meg a világpiacot.

Elsőként a francia búzatermés eredmények további csökkenése volt az indíték, a jelentések szerint a vártnál is gyengébbek a hozamok és bár a minőség kiegyenlítettebbé vált, az nem tudta ellensúlyozni a negatív hangulatot. A legutóbbi becslések alapján a termés 34,7 millió tonna körül lehet, ami az elmúlt évek 36-38 millió tonnás mennyiségéhez képest jelentős csökkenés. Ebben az alacsony hozamok mellett a csökkent vetésterület is szerepet játszik és most igazolódik az a várakozás is, hogy a tavalyi nehézkes export miatti csökkent vetési kedv halmozottan kedvezőtlen helyzetet eredményezett.

Németországban és Lengyelországban is visszaesés várható – a száraz és szokatlanul meleg időjárás miatt a búzák egy része kényszerérett lesz, illetve lett és az elmúlt két hét csapadékossá vált időjárása a megmaradt minőséget rontja. A német helyzetet súlyosbítja, hogy a parasztszövetség adatai szerint az árpa és a repce termés is 17-18 %-kal lett kisebb, mint tavaly, így a nyári betakarítású növények általános problémát jelentenek.

Ezek után nem csoda, hogy az árak meredeken emelkedni kezdtek a búzánál és azt követve a kukoricánál is. A repce kevésbé  tudott erősödni – ott a kereslet visszaesésével számolók továbbra is negatív hangulata erősebb.

A helyzetet jól tükrözi az alábbi diagramm is – mára a búza decemberi jegyzése elérte a 200,-EUR/to-s szintet, ezzel elérve a 2015. július elejei árszintet!

Az európai árak emelkedésével párhuzamosan és ismét az időjárási helyzet miatt a Fekete-tengeri piac is ugrásszerűen erősödött a héten. Már az a hír is elég volt, hogy Ukrajnában a fele termés még kint volt, amikor oda is megérkezett az eső, ez már önmagában „eltüntette” az eladókat és lényegesen csökkentette a forgalmat. Másik részről viszont ezt még kompenzálta az intenzív orosz szállítási program – jóval a tavalyi mennyiségek fölötti mennyiség került kiszállításra az elmúlt hetekben. Ez a déli régiók gyors betakarításának volt köszönhető, azonban itt is kérdésessé vált, meddig tarthat a kedvező helyzet – a középső régiókban még sok búza volt lábon.

E két országban most a mennyiség mellett a minőséggel kapcsolatos problémák is jelentkezhetnek és ez új helyzetet eredményezhet a kínálati oldalon: kevesebb lesz a jó malmi búza és emiatt az egyébként a szokásosnál jobb francia minőség ára is tovább emelkedhet, emelkedő spirált indítva el.

A keddi egyiptomi vételi tender eredménye is tükrözte ezt: a két héttel ezelőtti árakhoz képest 15,- USD/to-val magasabb árat kellett elfogadnia az egyiptomi vevőnek. A vevő további emelkedésre számíthat, mert az átlagosnál nagyobb, 420 ezer tonnás mennyiséget kötött le, amiben szerepel román áru is.

A következő napokra, sőt hetekre minden negatív hír további emelkedést hozhat az európai piacokon – kérdés, hogyan tudunk ebben részt venni, milyen lesz az itthoni kínálat.

A hazai helyzetet erős kettőség jellemzi: az ország keleti része inkább a jó minőséget hozta, míg nyugaton több a gyengébb minőségű tétel, alacsony fehérjével, gyenge sütőipari mutatókkal. Most meglehetősen élénk a piac – a tartósságát illetően viszont vannak kételyeim. A belső kereslet nem tudja követni ezt az áremelkedést, az exportra kiszállítható mennyiségnek objektív korlátai vannak logisztikai okok miatt és a mostani „rally” kifulladhat emiatt. Korábbi – tavalyi  áraink – nem voltak versenyképesek a fekete-tengeri piacokon, így kérdéses készültek-e a kereskedők elegendő kapacitás-lekötéssel a szállítás és a kikötői tárolóhely esetében, mert ha a szállítási kapacitás telítődik, az már csak késő őszre tud piacot biztosítani, ami viszont ütközhet az akár rekord-közeli új termésű kukorica szállítási igényével.

Egyelőre inkább az erősödő piacnak van nagyobb valószínűsége, de ismételten úgy érzem, nem célszerű túl sokáig várni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Drágul a búza a gyengébb dollár miatt

2025. április 12. 11:10

Európában a malmi búza, a kukorica és a repce ára gyakorlatilag stagnált. A takarmánybúza kurzusa azonban 0,3 százalékkal emelkedett.

A kínai vámtarifák miatt zuhant a szójabab ára

2025. április 5. 11:10

Chicagóban a búza 0,1, a kukorica 1,5, a repce 1,4 százalékkal drágult, ám a szójabab 4,5 százalékkal került kevesebbe, mint a múlt héten.

A kukorica ára több hónapos mélypontról pattant vissza

2025. március 29. 11:10

Piaci elemzők szerint a kukorica ára Chicagóban pénteken az elmúlt több mint három hónap legalacsonyabb árszintjére zuhant.

Bizonytalan jövőre készülnek a terménykereskedők

2025. március 22. 11:10

A búzának sikerült a felszínen maradnia, míg többi termény ára csökkent a hét végére, igaz a heti teljesítmény így is plusz mindenhol.

Valutaleértékelés zavarhatja meg a terménypiacokat

2023. december 8. 08:10

Amerikában inkább drágultak a terményárak, míg Európában vegyesebb összképet és több eladót lehetett látni.

Az élénkülő kereslet húzza magával a búza árát

2023. november 2. 10:10

Amerikában maradt a vegyes összkép, Európában azonban optimistább lett a hangulat a szerdai napon a keddihez képest. Chicagóban a búza ára 0,1 százalékkal, a szójababé pedig 0,5 százalékkal emelkedett, azonban a kukorica 0,5 százalékkal, a repce pedig 1,4 százalékkal olcsóbb lett. Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, ám a repce kereskedése veszteséget hozott.

Még mindig az időjárási helyzet diktálja a tempót a terménypiacon

2023. november 16. 09:40

A korrekciók napja volt a szerdai a terménypiacokon mind a tengerentúlon, mind Európában. Chicagóban a búza 1,8 százalékkal, a kukorica 1,2 százalékkal, a szójabab pedig 0,2 százalékkal lett olcsóbb. A repce 2,3 százalékos drágulása kivételt jelentett. Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

Lehúzza a szójabab árát a javuló brazil időjárás

2024. január 5. 08:10

Amerikában vegyes volt az összkép a csütörtöki terménypiaci kereskedés során, míg Európában inkább a vevők voltak túlsúlyban. Chicagóban a búza 1,9 százalékkal, a kukorica pedig 0,4 százalékkal drágult, miközben a szójabab 0,4 százalékkal, a repce pedig 0,7 százalékkal lett olcsóbb. Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, ám a repce olcsóbb lett.