Az elmúlt napok ismételten vegyes hangulatban teltek, összességében a hét végére már a jegyzések csökkenése vált jellemzővé.
Az USA-ban a jegyzések a kukoricánál 8 – 10 USD/to-val, a szójababnál 20 – 27 USD/to-val, a szójadaránál is 14 -15 USD/to-val kerültek lejjebb. Az őszi búza ára kevésbé csökkent, inkább tartott volt, míg a tavaszbúza szintén mintegy 15 USD/to-val csökkent. Valamennyi tavaszi vetésű termény jegyzésének csökkenése mögött a kedvezőbbé vált időjárás – konkrétan a megérkező csapadék állt. A hét elején még a pénzügyi alapok is inkább eladási oldalon voltak, összességében a nyitott pozícióik csökkentek annak ellenére, hogy az utolsó napokban vételi oldalon is aktívabbakká váltak.
A korábban sokat emlegetett dél-amerikai helyzet is igazolódni látszik, heti jelentésében már az USDA (az USA Mg-i Min-a) is 98,5 millió tonna kukoricatermést vár – februárban ez még 109 millió tonna volt, ami a következő 3-5 hónapra a korábban vártnál kisebb exportot tesz majd lehetővé. A jelenlegi brazil export volumen 33 millió tonna lehet és ezzel Argentína lehet a világ második legnagyobb kukorica eladója az USA után. A váltás egyik érdekes jele, hogy az egyik gabonakereskedelemben piacvezető világcég szokatlan módon Argentínából importál kb. 60.000 tonna kukoricát Európába a következő hetekben történő szállítással.
A déli félteke kínálatának alakulását már tartalmazzák a mostani árak, ezért nem volt számottevő hatása ezeknek a híreknek, de az északi félteke esetleges időjárási gondja még hozhat akár emelkedést is a nyár második felében, bár a hosszú szállítási idő miatt már jórészt leköthették igényeiket az importőrök. Kína esetében is ez valószínűsíthető, amit jelez az is, hogy az USDA már nem emelte havi becslésében a szezonra vonatkozó korábbi, 26 millió tonnás kukoricaimport előrejelzését.
Szűkebb régiónkban is kedvező hírek érkeztek, Oroszországban is befejeződött a tavaszi vetés és így 1,2 millió hektárral nagyobb területet vetettek be mindösszesen és ez a 2 %-os növekedés tovább erősödő export-kínálatot is hozhat. A nyugat-európai területeken is jól alakultak a körülmények és bizakodóak a termelők. Minden területen előjön a megjegyzés a minőségre vonatkozóan – főleg a Fekete-tenger térségében hallatszanak erre utaló észrevételek és az a várakozás, hogy több lesz a takarmány-búza a vártnál. A fizikai piaci jegyzések alakulásában is látszik, hogy a várakozás a múlt héten inkább az erősödést hozta, a tőzsdei jegyzések megint gyorsabban reagáltak, mint a hetenkénti piaci jegyzések, amiket táblázatunkban láthatunk.
Az új-termésre vonatkozó jegyzéseknél is volt némi fordulat, a már említett USA-beli jegyzéseken túl az európai piaci, de még az itthoni árak is csökkentek. A kukorica júniusi határidős jegyzése rekord-áron 270,-EUR/to-n futott ki, ami 2007-ben volt utoljára, még 2012-ben sem volt a jegyzés ezen a szinten. Az új termés már ennél lényegesen alacsonyabb áron van, 210,- EUR/to körül alakult, csökkenő tendenciát követve.
A hazai piacon ó-termésű kukoricára várják még többen az újabb keresletet, aminek alapot ad, hogy a kukorica növények nagyon kicsik még, sok helyen láttam az elmúlt napokban 5-15 cm-es állományokat, a betakarítás is csúszhat. Várhatóan kevés lesz a korai kukorica, így a feldolgozók, felhasználók számára a fedezendő időszak elhúzódhat akár október közepéig is. Az, aki most keres még kukoricát a diagramon feltüntetett AKI-PÁIR adattal (78.000 – 80.000,-Ft/to) szemben legalább 5000 – 7000 Ft/to-val magasabban kaphat csak eladói ajánlatokat. Nagyobb tételek nem is nagyon vannak a piacon, akinél van, ők továbbra is 90.000,-Ft/to-s ár fölött kívánnak eladni. Az is igaz, kisebb tételek a korábbinál olcsóbban is vannak, a Budapesti Értéktőzsde áruszekciójában – ami most már „hivatalosan” is megnyílt…- most pénteken 83500,-Ft/to-s áron cserélt gazdát 10 kontraktusnyi kukorica.
Az olajosmagvaknál tartott maradt az ár -a budapesti tőzsdén is és a fizikai piacon is. A repcemagnál a MATIF-hoz (a párizsi tőzsdéhez) kötött ár nagy esést hozott, a hét elején még 540,-EUR/to fölött volt az augusztusi jegyzés, ami péntekre 516,-EUR/to-ra ment le és ez a csökkenés önmaga jelenthet a vételi árazásnál 8000,- – 8500,-Ft/to-s csökkenést. Az elmúlt hetekben, hónapokban az itthoni árak a MATIF jegyzések körül voltak, így adódik most, hogy az új repce ára továbbra is legalább 180.000,-Ft/to-s szint fölött állhat.
Az új árpa, búza ára csökkent 3.000,- – 5.000,-Ft/to közötti értékkel, az árpára már 56.000,- és 58.000,-Ft/to körüli árat hallani. A búza árszintje is egyre közelít a 60.000,-Ft/to-s árszinthez, a sáv 61.000,- és 65.000,-Ft/to között van minőségtől és szállítási határidőtől függően. A nemzetközi részben írtak is azt sugallják, ne várjunk a berobbanó export-keresletre, nem ad az sem magasabb árat.
Az új-kukorica helyzete még bizonytalanabb, a határidős jegyzések alapján a búza árához hasonló szintek alakulhatnak ki, 60.000,- és 65.000,-Ft/to között telephelyi árakkal és megint versenyezni fog az ármeghatározó szerepért a belföldi és az export-kereslet.
A legfontosabb most a növényvédelem és hogy maradjon az eddigi kedvező időjárás.