27℃ 19℃
július 7. Apollónia, Vilibald, Bene
Terményárak

Továbbra sincs vége az áremelkedésnek

Agrofórum Online

Újabb hét telt el áremelkedéssel, a végén némi korrekcióval. Ismételten olyan hírek érkeztek, amelyek alátámasztották az áremelkedés folytatódását, a kereslet csökkenése még mindig nem érezhető.

A terménypiacokon általános maradt a kínálat hiánya illetve csökkenése és ez hozta a további áremelkedést. Szinte minden terménynél a kereslet továbbra is fölényben van a kínálattal szemben és ezt a termelői oldal várakozása támogatja is. Nem csak itthon, hanem világszerte jellemző, hogy az elsődleges termelői értékesítés különböző okok miatt, de visszafogott, visszatartott és ez okozza főként a mostani hiány-érzetet.

A búza piacán erre még rátett egy lapáttal, hogy Algéria enyhítette vételeinél a bogárszúrt szemekre vonatkozó előírásait és ezzel utat nyitott az orosz, ukrán, román vagyis a fekete-tengeri eladásoknak is. Rögtön az első körben 600 ezer tonna orosz búzát kötött le, amivel növelte a keresletet ebben a régióban. Az üzletkötésnél nem volt érzékelhető hatása a várható orosz korlátozásoknak, ha lesz mennyiségi korlátozás, az valószínűleg a már megkötött ügyleteket figyelembe fogja venni. Egyiptom ugyanakkor heti tenderén az eddig gyakorlattal szemben csak egy hajónyi tételt, 60 ezer tonna búzát kötött le, azt is román származású áruból.

A heti áralakulásnál fontos változás, hogy a héten a későbbi – a 2022. első illetve második negyedévére vonatkozó búza jegyzések nagyobb mértékben emelkedtek, mind a közeli határidőre szólók. Táblázatunkban is látható, hogy a 12,5% fehérjetartalmú búza ára jobban emelkedett a későbbi szállításra, mint az azonnali szállításra. A mostani jegyzések évtizedes csúcsokat döntenek meg, a párizsi tőzsdén, a MATIF-on is a 300,-EUR/to-s szintet megint átlépte a decemberi búza jegyzése, még ha a zárásban nem is maradt e fölött.

A kukorica ára is követte ezt a mozgást, s bár Chicagóban a pénteki nap csökkenéssel indult, a nyitást követően érkezett brazíliai helyzetre vonatkozó hírt követően ismételten erősödött a jegyzés. Az ottani vetések a hét végén nem kapnak várhatóan esőt és ez az argentin helyzettel együttesen negatív hatással volt. A nap végén azonban a jegyzés az október közepétől indult emelkedő trend végét is hozhatta, a jegyzés ismételten csökkent, átlépve egy olyan vonalat, ami az elmúlt hét tartottként jellemezhető tendenciáját lefelé indíthatja el. A pénzügyi alapok is folyamatosan növelték vételeiket, nem lenne meglepetés, ha a következő napokban ezen vételeken elért profit realizálására kerülne sor és az eladások kerülnének túlsúlyba. Mindezt az USA-beli felhasználás és exportjukra vonatkozó kedvező hírek megakadályozhatják, de technikai elemzés alapján kétesélyes a következő héten az árak mozgása.

Az európai piacon és itthon is erősödés volt jellemző, szinte minden terméknél egyöntetű volt a mozgás. A hazai árakat is mutató ábránkon alacsonynak tartom a búza és a kukorica árát, amit az AKI-PÁIR adatközlése alapján számolok át EUR/to-ra, mert a napi gyakorlat alapján a búza kínálati árszintje stabilan 100 ezer Ft/to fölött van, ha van egyáltalán eladói szándék. A kukorica ára ismételten 90 ezer Ft/to fölé ment, elsősorban a forint gyengülésének eredményeként. Az exportárakban nem volt jelentős emelkedés, de az árfolyam változása mintegy 1500,-Ft/to-s emelkedést hozott.

Az olajosmagvaknál elcsendesülni látszik a piac, megint csak igazolódni látszik, hogy november vége környékén a terménypiac itthon téli álomba szenderül és a forgalom jelentősen csökken. Ez a budapesti értéktőzsdén is tetten érhető, az üzletkötések csökkentek, a héten a márciusi kukorica ára a vételi ajánlatok alapján erősödött, míg májusra volt üzletkötés, ami szintén emelte az elszámolóárat.

A héten változatlanul azt várom, hogy tovább emelkednek az árak itthon is, az exporton elérhető árak, amiket táblázatunk is tartalmaz, lehet eltérnek a fizikai piacon hallható ajánlatoktól, mert az export fuvarok költsége nehezen számolható, főleg a jövő évi szállításokra vonatkozóan. A kilátások azonban azt mutatják egyre nehezebb lesz az itthoni felhasználói lánc -u.m. takarmánygyártók-állattenyésztők vagy malmok-pékségek- helyzete, a további áremelkedés az export szívása miatt várhatóan nem lesz kivédhető.

Reméljük az őszi vetések állapota jó, megfelelő lesz és talán elegendő csapadék is érkezik a napokban és így a jövő évi termés helyzete biztos lesz.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Jó időjárást áraztak be a chicagói piacon

2025. július 5. 11:10

Európában a malmi búza ára 0,1 százalékkal, a repce kurzusa 1,8 százalékkal csökkent, a kukorica 2,9 százalékkal drágult, a takarmánybúza ára stagnált.

Mélybe lökték az árakat az enyhülő geopolitikai feszültségek

2025. június 28. 11:10

Európában a malmi búza 5,8 százalékot, a kukorica 1,3 százalékot, a repce 6,2 százalékot drágult, a takarmánybúza kurzusa pedig 5 százalékkal zuhant a héten.

Hat százalékkal drágult a kukorica Európában

2025. június 21. 11:10

Európában a malmi búza 2,6 százalékot, a kukorica 5,9 százalékot, a repce pedig 2,1 százalékot drágult, míg a takarmánybúza kurzusa 7,6 százalékkal zuhant ezen a héten.

Alaposan megmozgatta a piacot a bioüzemanyag-bekeverési javaslat

2025. június 14. 11:10

Amerikában inkább emelkedtek, míg Európában csökkentek a főbb terményárak ezen a héten. A gabona határidős ára megugrott pénteken.

Terményárak: elmúlt az élénk kereslet

2020. november 17. 08:49

November első felét a piacok túlnyomórészt a korrekció utáni tartott, közel változatlan árakkal zárták.

Terményárak: betakarítás előtt itthon is javultak a kilátások

2020. június 16. 09:10

Június második hete továbbra sem hozott áttörést, a piac hezitál a COVID-19 hatása és az időjárás befolyása között.

Kedvezőtlen időjárás miatt aggódnak a termelők

2021. április 19. 06:57

Az északi féltekén az átlagosnál hűvösebb időjárás áremelkedést eredményezett az elmúlt héten.

Black Friday volt – a fizikai piacon nem estek a jegyzések

2021. december 7. 10:21

Kettévált a piac az elmúlt héten – a tőzsdei jegyzések nagyot zuhantak, míg a fizikai piacokon, ahol a tényleges üzletkötések történtek, maradtak az árak a korábbi szinteken.