A tábla széléről

Hullócsillag

Agrofórum Online

Ez a múltba vesző írás a vége felé egy idézettel köszön el az Olvasótól: „Csillagnak jöttem, s eltünök majd, ha üzenetem által adtam.” Csillagnak születtünk, dolgunk van a világban, üzenet hordozói vagyunk. és még egy idézet, a nagyfeszültségű vezetékek feladatát példázva: „…nem tudjuk, honnan, nem tudjuk kinek, de rajtunk megyen át az üzenet. Az ismeretlen igét hordja vállunk, bennünket ide állítottak állunk.”

Többen is megkérdezték tőlem, hogy miről fogok írni, ha elfogynak a régi magyar hónapelnevezések. Nem tudtam válaszolni, de arra gondoltam, hogy a természetben, a mezőgazdaságban annyi szépség és annyi rejtély van, hogy bizonyára adnak új meg új témát, amelyek nyomán Önökkel is megosztható gondolatok születnek.

Augusztus. Szép ez a hónap. Még sugárzik a nyár forrósága, de a hónap vége felé, úgy Szent István után, már van valami őszi borzongás a levegőben. Elmerengünk néha az álmosító délutánokon meg a csillaghullásos estékben. A tekintetünk messze néző lesz, a gondolataink elkalandoznak a múltba is meg a jövőbe is; szépek is, meg egy kicsit szomorúak is. Szépek, mert a múltat valahogy mindig megszépíti az idő, ami tudjuk, hogy nem igaz, csak a régmúlt eseményekből valahogy a szebbek maradnak meg emlékezetünkben. Szomorúak is, mert látva a jelent, és csak sejtve a jövőt, nem táplálhatunk hiú ábrándokat.

Ilyenkor talán egy szusszanásnyi időnk is van, hogy belefeledkezzünk a gondolatainkba. Learattunk, betároltunk, eladtunk, – vagy csak akartunk? Az azért mindig megnyugtató érzés a gazdának, még ha kétségei is vannak az értékesítést illetően, hogy legalább már fedél alatt van a termény.

A kukoricák már szépen mutatják magukat. A napraforgók lassan meghajták a duzzadó magvaktól elnehezülő fejüket; hol van már a Nappal farkasszemet néző büszkeségük?!

A cukorrépa – ahol van még – egy-egy forró napon szinte belefonnyad a földbe. A burgonyák hízókúrája tart még ugyan, de parásodó héjuk lassan raktárfalat von minden egyes gumó köré. A vetésre szánt repcemagvak egyre türelmetlenebbül mocorognak a zsákban. Közeleg a hó vége, lassan szeretnének már a magágyba feküdni, hogy azután egy kiadós eső hatására újra életre fakadjanak. No de ne ragadjunk le a szántóföldi növényeknél. Most van szezonja a szabadföldi zöldségfélék némelyikének, és ilyenkor reped a dinnye kongó harsanással, amikor beléhasít a kés.

A gyümölcsök java már leérett, de az őszibarack most az igazi, mikor édes leve végigcsorog a kezünkön, hogy azután a könyökünkről egyenesen a nadrágunkra csöppenjen. A pirosló szilvák is bekékülnek lassan, és az almásokban is megindul a sürgés-forgás. A szőlősgazdák egyre gyakrabban látogatják a pincék környékét, nemcsak a termést meg a közelgő szüret idejét latolgatva, de az egyre jobban ízlő és fogyó tavalyi bor, és az egyre sokasodó seregélyek miatt is.

Elgondolkodom. Magam sem tudom igazán, hogy a múltról, vagy a jövőről ábrándozom. Beesteledett. Nézem a tejutat – micsoda csillagkavalkád, vagy inkább rend. A fekete égboltról leszalad egy-egy hullócsillag és elvész a semmibe. Azt mondják amikor lehullik egy csillag, akkor valaki elköltözik ebből az árnyékvilágból. Igaz lenne? Ki tudja. Eszembe jut egy régi vers, ami arról szól, hogy mindnyájan csillagnak születtünk, mindnyájunknak dolga van a világban és valamilyen üzenet hordozói vagyunk. Igy végződik: „csillagnak jöttem, s eltűnök majd, ha üzenetem által adtam”. Szép ez az esete és szép lesz a holnap is, mert a természet mindig nyújt valami újat, meglepőt.

Igen, a természet, amely szinte kifogyhatatlan tárháza a változékonyságnak és amely gondolatokat ébreszt, csak figyelni kell rá.

Lám-lám, ahogy most is. Lehullott egy csillag és elindult egy kéz, hogy papírra vesse ezeket a kissé kesze-kusza, de valakiről mégiscsak árulkodó gondolatokat.

A tábla széléről 2006-ban – Dr. Bódis László

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Addig adj, amíg adni tudsz!

2020. december 6. 06:36

Karácsonyra készülve az erdők-mezők is ünnepi ruhába öltöznek; legalábbis ebben reménykedünk, mert még ilyen vén fejjel is arról álmodozik az ember, hogy fehér Karácsonyunk lesz.

„Korhadt fakeresztek”…

2019. november 5. 18:02

Novemberre készülve az ember akaratlanul is belekerül abba a ködös, sáros, pocsolyás hangulatba, amelynek vége az elmúlás.

Támad a drótféreg, sok helyütt újra vetik a kukoricát

2019. június 7. 13:15

Soha nem látott drótféreg fertőzés tizedeli a kukorica és a napraforgó vetéseket egyes dunántúli megyékben (Lehet, hogy másutt is!)

Búzatermesztésünk jövőjéről

2019. április 24. 14:34

Lehet, hogy rosszul gondolom, de néhány tíz, vagy akár ötven hektáron is, önállóan, nem lehet gazdaságosan búzát termelni, mert vagy nincs hozzá elegendő eszköz, vagy túl sok van – ami nincs kihasználva.

Külföldi nyaralás és növényegészségügy II.

2023. július 23. 06:40

Növénybarátként érdemes a külföldi utazásaink előtt tájékozódni a növényegészségügyi előírásokról, hiszen a tudtunkon kívül nagy kárt okozhatunk, ha a hazahozott növénnyel együtt a növény egyik betegsége vagy kártevője is beutazik vele együtt.

Szabadföldi zöldségtermesztés a hétvégi telkünkön talajtakarással

2018. április 25. 14:40

Községeink határában elterülő, családi tulajdonban lévő kisebb telkek sok lehetőséget rejtenek magukban. Többek között megteremhet rajta számos zöldség- és gyümölcsféle is a család szükségletének kielégítésére.

Pontyleves

2018. február 23. 09:38

Halászlevet mi általában csak nyáron eszünk, nálunk nem része a karácsonyi menünek, így ilyenkor, február-március környékén már kezd kialakulni a hiányérzet.

Ismerjük fel a beporzó rovarokat a kertünkben! – Lepkék és darazsak

2023. június 16. 05:36

A beporzásban szerepet játszó darázs- és lepkefajok igen díszes társaság – szó szerint: a darázsfajok között nehéz csillogóbbat találni a fémdarazsaknál, és érdekesebb felépítésűt a kaparódarazsaknál. A nappali lepkék és a molylepkék sem szenvednek hiányt változatosságban – ismerjük meg őket!