Ház, táj

A lepkebarát kert növényei II.

Agrofórum Online

A lepkék kora tavasztól egészen ősz végéig a vendégeink lehetnek a kertben, ha minden hónapra jut nekik tetsző, gyönyörűen virágzó növény a házunk táján.

A legtöbb lepkecsalogató dísznövény, amely hazánkban egynyáriként vagy évelőként nevelhető, egyben a méhbarát kertnek is oszlopos tagja lehet. Ezek a növények általában nagyméretű és/vagy telt, látványos virágaikkal csalogatják a kertbe a rovarokat.

Az előző cikkben megismerkedhettünk a kerti kankalinnal, a keleti mákkal, a rézvirággal, a kerti körömvirággal, a bársonyvirággal és a kék búzavirággal, most pedig a dísznapraforgóval, a kerti pillangóvirággal, az ánizsillatú izsópfűvel, a pompás ligetszépével és a kerti szegfűvel ismerkedünk meg.

Dísznapraforgó

Nemcsak a szántóföldeken találkozhatunk napraforgóval, hanem a hagyományosabb virágokat kedvelő, rusztikus kertekben is előszeretettel nevelik 1-1,5 méter magasra növő egynyári növényként. Nagyméretű fészekvirágzatának csöves virágai feltűnő sárga színűek, és magas pollentartalma miatt a méhek, és más beporzó rovarok kedvenc virága.

A napraforgó nagyméretű fészekvirágzata messziről feltűnik a rovaroknak

Júniustól októberig virágozhat, attól függően, mikor vetettük. Napfény- és melegigényes növény, és tápanyagban gazdag, jó vízáteresztő képességű talajban fejlődik a legszebben.

Kerti pillangóvirág

Beszédes neve mutatja, hogy a lepkék egyik legkedveltebb növényébe botlottunk. Ez a kevés gondozást igénylő, szárazságtűrő növény viszonylag magasra, akár 100-150 cm magasra is megnőhet. Csoportosan ültetve mutat igazán jól. Június és szeptember között hozza laza szirmú virágait, amelyek lehetnek rózsaszínűek, lilásak, fehérek vagy bordók.

A kerti pillangóvirág viszonylag magasra, akár 100-150 cm magasra is megnőhet

Remekül tűri a szárazságot és kedveli a napsütötte helyeket, a tápanyagban szegényebb talajokon is megél. Bokros növekedése miatt ültessük egymástól nagyobb távolságra, vagy ha magról neveljük, még fiatalabb korában ritkítsuk meg.

Ánizsillatú izsópfű

Az izsópra emlékeztető, gyönyörű virágfüzéreket nevelő ánizsillatú izsópfű Észak-Amerikából származik, sokoldalú gyógy- és fűszernövény – levelei és virágai is fogyaszthatók. Kb. 90-120 cm magasra növő, rizómás évelő, mely kedveli a napos és félárnyékos helyeket a kertben. Egész jól bírja a szárazságot, de a rendszeres öntözést meghálálja. Fagytűrő, de a fiatal, páréves növényeket még nem árt betakarni.

Az ánizsillatú izsópfű júliustól szeptemberig hozza fehér vagy levendulakék virágait

Júliustól szeptemberig hozza fehér vagy levendulakék virágait, melyek nemcsak a lepkéket, de a méheket is vonzzák.

Pompás ligetszépe

A ligetszépe-fajok remek sziklakerti növények, de előszeretettel ültetik őket lejtős helyre, vagy évelőágyások szegélynövényeként. Az Észak-Amerika déli részén őshonos, 20-30 cm magasra növő pompás ligetszépe májustól júniusig hozza rózsaszín vagy fehér virágait.

A 20-30 cm magasra növő pompás ligetszépe májustól júniusig hozza rózsaszín vagy fehér virágait

A napsütötte sziklakertekben a lepkék kedvelt napozóhelyei ezek a bokros növekedésű, kistermetű évelők, amelyek nem igényelnek tápanyagban gazdag talajt és sok vizet.

Kerti szegfű

A szegfűfélék az egész világon elterjedt, kedvelt kerti dísznövények, közülük is az évelő szegfű az egyik legelterjedtebb. Bokros növekedésű, általában 20-30 cm magasra növő évelő. Júliustól szeptemberig hozza lepkevonzó virágait, amelyek – hála a nemesítők munkájának – fehér, sárga, rózsaszín, sötét rózsaszín, piros, bordó és cirmos színekben is pompázhatnak.

A kerti szegfű júliustól szeptemberig hozza lepkevonzó virágait

Kedveli a napos fekvésű helyeket és a jó vízáteresztő képességű, semleges vagy enyhén lúgos (meszes) talajt, emellett a rendszeres öntözést is meghálálja. A túlöntözésre azonban vigyáznunk kell, mert a pangóvizet nem viseli jól. Magvetéssel szaporíthatjuk februárban és márciusban.

Kapcsolódó cikkek:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tökfélék mindenhol – a lopótök, a laskatök és a luffatök

2024. november 12. 05:40

A tökfélék között is nagy térigényűnek számít a lopótök, a laskatök és a luffatök. De nem ez az egyetlen különlegességük: mi mindent lehet készíteni a lopótökből, mi a különbség a laskatök és a fügelevelű tök között, és hogyan készíthető a luffatökből szivacs?

Mit jelent a hideg és a meleg komposztálás?

2024. november 5. 05:40

A komposztálás egy olyan eljárás, amely természetes biológiai folyamatokon alapul, és amelynek eredményeképpen humuszképző anyagok és szervetlen ásványi sók keletkeznek. Ezen belül megkülönböztetünk hideg és meleg komposztálást.

Őszi termések a lakás díszeire – díszítsünk a természet ajándékaival!

2024. október 29. 05:40

Csodálatos kirándulásokat lehet tenni az őszbe burkolózó erdőkben, mezőkön és az utak mentén számos kincsre bukkanhatunk. Ha tehetjük, gyűjtsünk mi magunk bogyókat, terméseket az asztali- és ajtódíszeinkre!

Körültekintésre int a Nébih: jelentősen megnövekedett a gombamérgezések száma!

2024. október 27. 05:40

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal ismételten felhívja a gombagyűjtők figyelmét, hogy minden esetben mutassák be gombaszakértőnek a begyűjtött gombafajokat!

Hagymás, gumós, hagymagumós és gyöktörzses dísznövények

2019. november 10. 05:36

Hajlamosak vagyunk egy kalap alatt emlegetni azokat a dísznövényeket, amelyek különböző módosult föld alatti szárral rendelkeznek. A dísznövények esetében a leggyakoribb módosult formák a hagyma, a hagymagumó, a gumó és a gyöktörzs.

Fogyasszunk szezonális zöldségeket és gyümölcsöket! - Szeptember

2023. szeptember 17. 06:40

Beköszöntött a színes és napsütötte ősz, ami szeptember havában még gazdagon ontja a szezonális zöldségeket, gyümölcsöket és fűszernövényeket is.

Metszés tavasztól télig IV. rész – mit metsszünk ősszel?

2019. október 2. 04:38

Naptárunkhoz tökéletesen igazodva érkezett meg idén az ősz. Szeptember első napjaiban jobban lehűltek az éjszakák, és a nyári tűző nap heve is egyszerre alábbhagyott. Mostanra már megcsípte az első dér a csipkebogyót, a színes falevelek pedig hűvös szellőn vitorláznak. Növényeink elkezdték felkészülésüket a nyugalmas téli hónapokra. Mi pedig az őszi metszési időszakra készítjük a metszőollókat.

Ismerjük fel a gyomnövényeket már pár leveles korukban IV. rész – T4-es életformájú egyszikű gyomnövények

2018. szeptember 26. 13:58

A magról kelő gyomnövények közül az Ujvárosi-féle életformarendszerben T4-es kategóriába sorolt növényekkel gyűlik meg évről évre a legtöbb bajunk.