Ház, táj blog

A lepkebarát kert növényei II.

Agrofórum Online

A lepkék kora tavasztól egészen ősz végéig a vendégeink lehetnek a kertben, ha minden hónapra jut nekik tetsző, gyönyörűen virágzó növény a házunk táján.

A legtöbb lepkecsalogató dísznövény, amely hazánkban egynyáriként vagy évelőként nevelhető, egyben a méhbarát kertnek is oszlopos tagja lehet. Ezek a növények általában nagyméretű és/vagy telt, látványos virágaikkal csalogatják a kertbe a rovarokat.

Az előző cikkben megismerkedhettünk a kerti kankalinnal, a keleti mákkal, a rézvirággal, a kerti körömvirággal, a bársonyvirággal és a kék búzavirággal, most pedig a dísznapraforgóval, a kerti pillangóvirággal, az ánizsillatú izsópfűvel, a pompás ligetszépével és a kerti szegfűvel ismerkedünk meg.

Dísznapraforgó

Nemcsak a szántóföldeken találkozhatunk napraforgóval, hanem a hagyományosabb virágokat kedvelő, rusztikus kertekben is előszeretettel nevelik 1-1,5 méter magasra növő egynyári növényként. Nagyméretű fészekvirágzatának csöves virágai feltűnő sárga színűek, és magas pollentartalma miatt a méhek, és más beporzó rovarok kedvenc virága.

A napraforgó nagyméretű fészekvirágzata messziről feltűnik a rovaroknak

Júniustól októberig virágozhat, attól függően, mikor vetettük. Napfény- és melegigényes növény, és tápanyagban gazdag, jó vízáteresztő képességű talajban fejlődik a legszebben.

Kerti pillangóvirág

Beszédes neve mutatja, hogy a lepkék egyik legkedveltebb növényébe botlottunk. Ez a kevés gondozást igénylő, szárazságtűrő növény viszonylag magasra, akár 100-150 cm magasra is megnőhet. Csoportosan ültetve mutat igazán jól. Június és szeptember között hozza laza szirmú virágait, amelyek lehetnek rózsaszínűek, lilásak, fehérek vagy bordók.

A kerti pillangóvirág viszonylag magasra, akár 100-150 cm magasra is megnőhet

Remekül tűri a szárazságot és kedveli a napsütötte helyeket, a tápanyagban szegényebb talajokon is megél. Bokros növekedése miatt ültessük egymástól nagyobb távolságra, vagy ha magról neveljük, még fiatalabb korában ritkítsuk meg.

Ánizsillatú izsópfű

Az izsópra emlékeztető, gyönyörű virágfüzéreket nevelő ánizsillatú izsópfű Észak-Amerikából származik, sokoldalú gyógy- és fűszernövény – levelei és virágai is fogyaszthatók. Kb. 90-120 cm magasra növő, rizómás évelő, mely kedveli a napos és félárnyékos helyeket a kertben. Egész jól bírja a szárazságot, de a rendszeres öntözést meghálálja. Fagytűrő, de a fiatal, páréves növényeket még nem árt betakarni.

Az ánizsillatú izsópfű júliustól szeptemberig hozza fehér vagy levendulakék virágait

Júliustól szeptemberig hozza fehér vagy levendulakék virágait, melyek nemcsak a lepkéket, de a méheket is vonzzák.

Pompás ligetszépe

A ligetszépe-fajok remek sziklakerti növények, de előszeretettel ültetik őket lejtős helyre, vagy évelőágyások szegélynövényeként. Az Észak-Amerika déli részén őshonos, 20-30 cm magasra növő pompás ligetszépe májustól júniusig hozza rózsaszín vagy fehér virágait.

A 20-30 cm magasra növő pompás ligetszépe májustól júniusig hozza rózsaszín vagy fehér virágait

A napsütötte sziklakertekben a lepkék kedvelt napozóhelyei ezek a bokros növekedésű, kistermetű évelők, amelyek nem igényelnek tápanyagban gazdag talajt és sok vizet.

Kerti szegfű

A szegfűfélék az egész világon elterjedt, kedvelt kerti dísznövények, közülük is az évelő szegfű az egyik legelterjedtebb. Bokros növekedésű, általában 20-30 cm magasra növő évelő. Júliustól szeptemberig hozza lepkevonzó virágait, amelyek – hála a nemesítők munkájának – fehér, sárga, rózsaszín, sötét rózsaszín, piros, bordó és cirmos színekben is pompázhatnak.

A kerti szegfű júliustól szeptemberig hozza lepkevonzó virágait

Kedveli a napos fekvésű helyeket és a jó vízáteresztő képességű, semleges vagy enyhén lúgos (meszes) talajt, emellett a rendszeres öntözést is meghálálja. A túlöntözésre azonban vigyáznunk kell, mert a pangóvizet nem viseli jól. Magvetéssel szaporíthatjuk februárban és márciusban.

Kapcsolódó cikkek:

Osztálykirándulás az élelmiszer-biztonság jegyében – tudatosságra int a Nébih

2025. június 20. 05:42

A cikkben szereplő praktikus tanácsok segítenek azoknak, akik otthon készítik elő az útravalót az egy- vagy többnapos kalandokra.

Szelíd óriások a kertben – ne bántsuk őket!

2025. június 15. 05:40

Három csodás, őshonos rovarunkat mutatjuk be: az óriás tőrösdarazsat, a mezei tücsköt és a kék fadongót, melyektől egyáltalán nem kell tartanunk.

Növényfelismerő applikációk – mit érdemes tudni a használatukról?

2025. május 27. 05:40

Kézenfekvő megoldás, hogy a mindig nálunk lévő mobiltelefonokra letöltsünk egy növényfelismerő applikációt, hiszen gyorsan elővesszük, készítünk egy fényképet a kérdéses növényről, és várjuk az alkalmazás segítségét: a fajmeghatározást.

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Alakítsunk ki lepkebarát kertet! I. rész

2023. augusztus 26. 05:40

A kertünk virágaira szálló gyönyörű lepkék látogatása minden kertbarátnak kedves. Nem is kell a véletlenre bíznunk a látványukat, hiszen sokat tehetünk azért, hogy minél több lepke éljen körülöttünk. Alakítsunk ki ezzel a céllal lepkebarát kertet!

Szárazságtűrő dísznövények I. rész – évelő dísznövények

2019. február 15. 04:36

Az időjárás egyre gyakrabban produkál elképesztő fordulatokat, és nagy kérdése a jövőnek, vajon kertünk növényei mennyi ideig viselik el a folyamatos szélsőségeket. A hosszan tartó száraz időszakok jelentik az egyik legnagyobb próbát – lehet, hogy érdemes megfontolni a strapabíró, szárazságtűrő növények előnyben részesítését a kerttervezésnél?

Őszi terméshatározó III. rész – tapadó vadszőlő, kökény, közönséges boróka

2019. október 9. 04:37

A természetben a ritkábban előforduló kék árnyalatok igazán egyedivé, különlegessé teszik egy növény megjelenését. Az ősszel érő, kékes színű termésüket leszámítva a tapadó vadszőlő, a kökény és a közönséges boróka igen különböznek egymástól, de érdemes kicsit közelebbről megismerkedni velük.

Ezt a földet választottam - kiegészítés

2019. szeptember 25. 04:36

Hogyan segíthetjük a megfelelő ültetőközeg kiválasztásán túl a növényeket a számukra legideálisabb környezeti feltételek megteremtésével? Mire jó a fenyőkéreg, az agyaggranulátum, a kertészeti perlit és a natúr tőzeg?