Ház, táj blog

Ismerjük fel a beporzó rovarokat a kertünkben! – A bogarak

Agrofórum Online

A virágok megtermékenyítésében méhek, lepkék, darazsak, légyfajok, de még szúnyogok és bogarak is részt vesznek. Lássuk, melyek azok a bogárfajok, amelyek segítenek a kertünket színpompás virágtengerré varázsolni!

Az előző cikkben megismerkedtünk azokkal a kétszárnyúakkal, amelyek fontos beporzói a kertünknek. Ide tartoznak a zengőlegyek és a pöszörlegyek leggyakoribb képviselői. Rajtuk kívül számos más faj sorolható a fontos kerti beporzók közé: ebben a cikkben azokkal a díszbogár-, virágbogár- és cincérfajokkal ismerkedünk meg, amelyek segítenek a virágok megtermékenyítésében. Ezek a fajok a bogarak rendjébe tartoznak.

A beporzó rovarok közé tartoznak:

  • a hártyásszárnyúak rendjéből:
    • poszméh-fajok,
    • művészméh-fajok,
    • bundásméh-fajok,
    • földiméh-fajok,
    • vadméhfajok,
    • háziasított házi méh,
    • fémdarazsak,
    • kaparódarazsak (bányászdarazsak),
  • a lepkék rendjéből:
    • nappali lepkék,
    • molylepkék,
    • éjjeli lepkék,
  • a bogarak rendjéből:
    • díszbogarak,
    • virágbogarak,
    • cincérfajok,
  • a kétszárnyúak rendjéből:
    • zengőlegyek,
    • pöszörlegyek (gyapjaslegyek).

Viráglátogató bogárfajok

Aki rendszeresen figyeli a kertek vagy a rétek, erdőszélek virágait, bizonyára találkozott már olyan bogarakkal, amelyek a virág körül döngicsélnek vagy a virágra szállva pihennek vagy táplálkoznak. A virágot fogyasztó fajok tevékenysége sajnos nem kívánatos, viszont ezek a fajok is szállíthatnak polleneket. Egyes fajok viszont kifejezetten nektárért és pollenért keresik fel a növényeket. A díszbogarak, virágbogarak és számos cincérféle (darázscincérek, virágcincérek, karcsúcincérek) gyakran megfordulnak a virágokon. Ide tartoznak a feketevállú darázscincérek, a pézsmacincér és a tarkacsápú karcsúcincér, valamint az aranyos rózsabogár.

Feketevállú darázscincér

A feketevállú darázscincérrel (Chlorophorus sartor) júniusban és júliusban találkozhatunk az akkor virágzó növényeink közelében. Hazánkban elterjedt és gyakori bogárfaj, de előfordul Európa déli felében is, valamint Szibériában és Irán területén is. Főként réteken és erdőszéleken találkozhatunk velük a kerten kívül. Magyarországon nem védett faj.

Feketevállú darázscincér (fotó: izeltlabuak.hu)

Ez a cincérfaj mindössze 6-10 mm hosszú, teste feketés-sötétbarna, potrohán három világos csíkkal és pontmintázattal.

Tarkacsápú karcsúcincér

A tarkacsápú karcsúcincér (Rutpela maculata) a darázscincérekkel együtt a mindenevő bogarakhoz, azon belül is a cincérfélék családjába tartozik. Európa-szerte és a Közel-Keleten is általánosan elterjedt, hazánkban is gyakran lelhető fel. Főleg domb- és hegyvidékeken él; májustól augusztusig látható. A kifejlett bogár leginkább ernyős virágokon gyakori.

Tarkacsápú karcsúcincér

A feketevállú darázscincérnél valamivel nagyobb, kb. 13-20 milliméter hosszú. Rajzolata változatos, fekete foltjai összefolyhatnak, vagy kevésbé rajzolódnak ki, és az is előfordulhat, hogy majdnem teljesen hiányoznak. Megjelenésével a darazsakat próbálja utánozni, valószínűleg a madarak elriasztásának céljából.

Pézsmacincér

A pézsmacincér (Aromia moschata) a hazánkban őshonos cincérek közül az egyik legszebb faj. Szinte kizárólag öreg fűzfákon lehet megfigyelni, ehhez a fafajhoz kapcsolódik a bogár egész életciklusa, így az ártéri füzesekben elterjedt faj. A kifejlett bogár rendszeresen látogatja a virágokat. Az a tény, hogy egyre kevesebb az idős faállomány, és a bogár megjelenése is eléggé tekintetvonzó, mindezek miatt védelemre érdemes. Az előbbi két cincérfajjal ellentétben védett hazánkban. Természetvédelmi értéke: 5000 Ft.

Pézsmacincér

A pézsmacincér kb. 1-4 cm hosszú. Testének színe többnyire fémes zöld. Több színváltozata is előfordul, közülük a kékes, az ibolyás-bronzos vagy a feketés árnyalatok a ritkábbak. A bogár sajátos, fanyar illatot áraszt, innen kapta a nevét: pézsmacincér. Az előtor oldalán éles tüske található, hosszú csápjain hosszanti él húzódik.

Aranyos rózsabogár

A fémesen csillogó, zöld színű, a ganajtúrófélék családjába tartozó aranyos rózsabogár (Cetonia aurata) ebben a kis csoportban kakukktojás, ugyanis ami előnyt szerzünk a kertben a jelenlétével, azt ő szó szerint „megdézsmálja”. Nagy testéhez sok virágpor képes megtapadni, ellenben a kerti dísznövényekben (pl.: rózsa, nőszirom) kárt tesz a virágok megrágásával. Tömeges jelenléte ellen a szakemberek védekezést tanácsolnak, ellenben egy-két egyed ellen nem érdemes háborút indítani.

Aranyos rózsabogár

Áprilistól szeptemberig találkozhatunk vele, általában virágzó cserjéken (csipkerózsán, bodzán, galagonyán) vagy a bokrok közelében. Fontos, hogy míg a kifejlett bogár okozhat nekünk némi problémát a táplálkozásával, addig a lárvája (pajor) hasznos a kertben, ugyanis korhadékkal, elpusztult gyökerekkel táplálkoznak, vagyis lebontó szervezetek.

Ne keverjük össze ezt a fajt a rezes virágbogárral (Potosia cuprea)! Bár megjelenésükben nagyon hasonlóak, az aranyos rózsabogárnak a hasi oldala rézvörös színű, míg a rezes virágbogárnak fémesen csillogó ibolyalila.

A következő cikkben a beporzásban segítő, legfontosabb lepke- és darázsfajokkal fogunk megismerkedni.

Mindenkinek gyönyörű tavaszt és kellemes időtöltést kívánok a szabadban!

Kapcsolódó cikkek:

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen II. rész

2025. március 28. 05:40

Milyen hibák miatt válhat büdössé a komposzt? Mit szabad adni a gilisztáknak, és mi tilos?

Március 22. - egy napon a Víz világnapja és a Föld órája

2025. március 22. 06:40

Idén különleges alkalom március 22., ugyanis a mindenkori Víz világnapja egy napra esik a Föld órájának napjával. Ez utóbbit minden évben március 3. szombatjára hirdeti meg a Természetvédelmi Világalap (WWF) nemzetközi szervezete.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen I. rész

2025. március 21. 05:40

A gilisztáknak hála egy tápanyagokban rendkívül gazdag humuszanyagot nyerünk ki a gilisztakomposztálási folyamat végén.

Mit kell tudni a gilisztakomposztról?

2025. március 20. 05:40

A szakemberek szerint a talajban jelen lévő, kiemelkedően jó minőségű, a növények számára leghatékonyabban hasznosítható szerves anyagot a giliszták állítják elő.

Hogyan védekezzünk hatékonyan a házikertben a parlagfűvel szemben?

2021. május 31. 08:58

Ismerjük meg a parlagfű életciklusát és a lehetséges védekezési módokat! Tartsuk szem előtt a védekezés fontosságát és kötelezőségét, és tegyünk együtt azért, hogy már idén kevesebb parlagfű keserítse meg a növénytermesztéssel foglalkozók és az allergiások életét!

A 130 éves Budai Arborétumról

2023. október 18. 05:40

A Budai Arborétum története gyakorlatilag elválaszthatatlanul összekapcsolódik a kertészeti oktatás kialakulásával Magyarországon. Október 13-15. között került megrendezésre az „Őszkert” 2023 Őszi Kertészeti Napok, melynek keretein belül az arborétum fennállását is ünnepelték a résztvevők.

Miből legyen sövény? I. rész – lombhullató, pompásan virágzó sövénynövények

2019. június 22. 04:36

Milyen lombhullató, feltűnő virágzatot nevelő növényfajok alkalmasak sövény telepítéséhez is? Melyek a legnépszerűbbek közülük? Hogyan gondozzuk az egyes sövénynövény-fajokat?

Ne szedd fel! – Védett gombafajok

2022. május 3. 06:36

Ahogy a mérgező gombák beazonosítása szó szerint életbevágóan fontos, úgy a védett gombafajok felismerése is kiemelt figyelmet igényel a gyűjtés során. Készüljünk fel arra is, hogy ezeknek a fajoknak bármelyikével találkozhatunk!