Ház, táj

Jussanak el mindenkihez a talajvédelemmel kapcsolatos tudnivalók!

Agrofórum Online

Házikert-tulajdonosként is sokat tehetünk kertünk talajának védelmében, sőt ha ismerjük a fizikai tulajdonságait és a benne zajló jellemző folyamatokat, akkor nagyobb eséllyel telepítjük be a kertünket sikeresen a megfelelő növényfajokkal, és helyes gyakorlatokkal fogunk termeszteni is benne.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) ismét felhívja a figyelmet a talajvédelem fontosságára, és arra, hogy a helyes talajhasználat mindenkinek feladata és közös ügye. A hivatal szándéka, hogy bemutassa nekünk hazánk talajainak sokszínűségét, a talajművelési és tápanyag-gazdálkodási szokásokat, valamint felhívja a figyelmet a talajegészség megőrzésének fontosságára és módjaira.

Annak érdekében, hogy minél több emberhez eljussanak az ismeretek és közérthetően rendelkezésünkre álljon a tudásanyag, különböző hírközlő felületeket alkalmazna a hivatal. A hatékonyság érdekében a hivatal a lakosság véleményét is várja a fenti témákban: az érdeklődők egy kérdőív formájában elküldhetik a véleményüket a Nébih részére július 20-ig.

Nemzeti Talajtani Adatbázis

Immár elérhetőek a talajminta-vizsgálatok eredményei a Nemzeti Talajtani Adatbázisban. A laboreredmények elemzése alapján a talajok állapotáról és funkciójuk ellátásáról is hasznos információkat rejt az adatbázis.

Ennek használata megkönnyíti egy kis házikert megfelelő használatának kialakítását, és akár a komplex, professzionális földművelés elérését egyaránt.

A növények igényei közül nagyon fontosak a talajjal szembeni igények
A növények igényei közül nagyon fontosak a talajjal szembeni igények

A Nemzeti Talajtani Adatbázis adatait is felhasználva a Nébih szeretné bemutatni a lakosságnak, hogy mennyire sokszínűek a magyar talajok, és melyek a talajművelési, valamint tápanyag-gazdálkodási szokások, ezzel is ráirányítva a figyelmet a talajegészség megőrzésének módjaira.

A hivatal többek között olyan témakörök bemutatását tervezi, mint a szervestrágyázás és a komposztálás használata, a helytelen tápanyaghasználatból eredő víz- és talajszennyezések, vagy az erózió és a belvíz elleni védekezés.

A feldolgozandó témákról, illetve az alkalmazandó eszközök meghatározásáról a lakosság véleményére is számít a hivatal. Az alábbi linken elérhető kérdőív kitöltésével az érdeklődők számottevő segítséget nyújthatnak abban, hogy valóban a közvéleményt leginkább érintő kérdéseket, témaköröket mutassák be a Nébih szakemberei:

https://portal.nebih.gov.hu/web/forms/shared/-/form/1130530150

Ezt a kérdőívet az érdeklődők egészen július 20-ig érik el a hivatal weboldalán.

A talaj egészségének megőrzése hosszabb távú sikeres növénytermesztést biztosít
A talaj egészségének megőrzése hosszabb távú sikeres növénytermesztést biztosít

Addig is…

A növényeink kiválasztását és az ültetés helyének, módjának helyes gyakorlatát segítő cikkeket ajánlok addig is szeretettel, amíg a fenti adatbázisok szakmai tudása meg nem jelenik számunkra:

Ami a kertünk talajánál elsősorban befolyásolhatja a növényválasztást, az adott kertrész rendeltetését, az a talaj kémhatása és fizikai félesége.

A talaj kémhatásának ismerete azért nagyon fontos, mert vannak olyan növényfajok, amelyek a savanyú talajokat, megint mások a lúgos talajokat kedvelik, és a másik végletet nem állhatják. Szerencsére vannak olyan módszerek, amivel mi magunk is megállapíthatjuk, hogy kertünk talaja milyen kémhatású, illetve hogyan befolyásolhatjuk egy bizonyos mértékig a kémhatást.

Ugyanilyen fontos tudni milyen előnyökkel és hátrányokkal jár a talajok különböző fizikai félesége, hogyan állapíthatjuk meg, kertünk talaja melyik típusba tartozik (homok, vályog vagy agyag, vagy ezek valamelyik átmenete), valamint mely növényfajok termeszthetők az egyes típusok esetében eredményesen.

Töltsük ki a Nébih kérdőívét július 20-ig
Töltsük ki a Nébih kérdőívét július 20-ig

A talaj kémhatása és fizikai félesége mellett kicsit érdemes annak is utánanéznünk, hogy milyen, megvásárolható földtípusok állnak rendelkezésünkre a házikerti és szobanövényeink ültetéséhez, de vajon melyiket válasszuk a növény igényei (pl.: savanyúföld, kaktuszföld, orchideaföld), illetve termesztési céljaink (pl.: palántaföld) tekintetében? Megéri egyáltalán minden növénynek „névre szóló”, speciális földet vásárolni?

Az elültetett növények közegébe vagy közegére alkalmazhatunk kiegészítő anyagokat, amelyek segítik a növényt az egészséges fejlődésben. Biztosan találkoztunk már agyaggranulátummal, natúr tőzeggel, kertészeti perlittel és a sok kertben hódító fenyőkéreggel.

Nem utolsó szempont, hogy az egészséges ültetőközeggel megelőzhető számos növényi betegség és kártevő felszaporodása, amely veszélyeztetné a növény sikeres fejlődését. Erre a veteményesben ugyanúgy figyelnünk kell, mint egy faültetésnél vagy palántanevelésnél.

Kapcsolódó cikkek:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tökfélék mindenhol – a lopótök, a laskatök és a luffatök

2024. november 12. 05:40

A tökfélék között is nagy térigényűnek számít a lopótök, a laskatök és a luffatök. De nem ez az egyetlen különlegességük: mi mindent lehet készíteni a lopótökből, mi a különbség a laskatök és a fügelevelű tök között, és hogyan készíthető a luffatökből szivacs?

Mit jelent a hideg és a meleg komposztálás?

2024. november 5. 05:40

A komposztálás egy olyan eljárás, amely természetes biológiai folyamatokon alapul, és amelynek eredményeképpen humuszképző anyagok és szervetlen ásványi sók keletkeznek. Ezen belül megkülönböztetünk hideg és meleg komposztálást.

Őszi termések a lakás díszeire – díszítsünk a természet ajándékaival!

2024. október 29. 05:40

Csodálatos kirándulásokat lehet tenni az őszbe burkolózó erdőkben, mezőkön és az utak mentén számos kincsre bukkanhatunk. Ha tehetjük, gyűjtsünk mi magunk bogyókat, terméseket az asztali- és ajtódíszeinkre!

Körültekintésre int a Nébih: jelentősen megnövekedett a gombamérgezések száma!

2024. október 27. 05:40

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal ismételten felhívja a gombagyűjtők figyelmét, hogy minden esetben mutassák be gombaszakértőnek a begyűjtött gombafajokat!

A Trichinella-fertőzöttség több megyében is előfordul, de járványtól nem kell tartani

2019. február 12. 12:34

A fertőzöttség vadon élő állatokban viszonylag gyakori, a hatóság szakemberei a vaddisznókon kívül rendszeresen észlelik aranysakálokban és rókákban.

Nem járnak le a zöld könyvek a veszélyhelyzet alatt!

2021. január 15. 09:35

A koronavírus-járványra tekintettel a növényvédelmi hatóság a 2020. november 4. napját követően lejáró zöld és fehér könyveket – a lejáró személyi okmányokhoz hasonlóan – a veszélyhelyzet megszüntetését követő 180 napig még érvényesnek tekinti.

Nébih: megújult a lótartásbejelentő nyomtatvány

2022. november 17. 10:33

Az elmúlt évek tapasztatait figyelembe véve újfajta, ügyfélbarát ügyintézéssel segíti a lótartókat a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).

Így kerülhetjük el vegán ételeknél a baktériumok okozta megbetegedéseket

2023. november 27. 13:40

Nem titkolom, kimondottan rajongok a Szupermenta (Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal) tesztjeiért. Egyrészt azért, mert valóban mindenre kiterjedő, másrészről pedig határozottan értékelem azt, hogy mint fogyasztónak védik az érdekeimet. Így, mivel magam is szívesen rendelek vegán ételeket, örömmel üdvözöltem, hogy legutóbb ezt a területet vették – mikroszkóp alatt is – szemügyre.