Házikert-tulajdonosként is sokat tehetünk kertünk talajának védelmében, sőt ha ismerjük a fizikai tulajdonságait és a benne zajló jellemző folyamatokat, akkor nagyobb eséllyel telepítjük be a kertünket sikeresen a megfelelő növényfajokkal, és helyes gyakorlatokkal fogunk termeszteni is benne.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) ismét felhívja a figyelmet a talajvédelem fontosságára, és arra, hogy a helyes talajhasználat mindenkinek feladata és közös ügye. A hivatal szándéka, hogy bemutassa nekünk hazánk talajainak sokszínűségét, a talajművelési és tápanyag-gazdálkodási szokásokat, valamint felhívja a figyelmet a talajegészség megőrzésének fontosságára és módjaira.
Annak érdekében, hogy minél több emberhez eljussanak az ismeretek és közérthetően rendelkezésünkre álljon a tudásanyag, különböző hírközlő felületeket alkalmazna a hivatal. A hatékonyság érdekében a hivatal a lakosság véleményét is várja a fenti témákban: az érdeklődők egy kérdőív formájában elküldhetik a véleményüket a Nébih részére július 20-ig.
Nemzeti Talajtani Adatbázis
Immár elérhetőek a talajminta-vizsgálatok eredményei a Nemzeti Talajtani Adatbázisban. A laboreredmények elemzése alapján a talajok állapotáról és funkciójuk ellátásáról is hasznos információkat rejt az adatbázis.
Ennek használata megkönnyíti egy kis házikert megfelelő használatának kialakítását, és akár a komplex, professzionális földművelés elérését egyaránt.
A Nemzeti Talajtani Adatbázis adatait is felhasználva a Nébih szeretné bemutatni a lakosságnak, hogy mennyire sokszínűek a magyar talajok, és melyek a talajművelési, valamint tápanyag-gazdálkodási szokások, ezzel is ráirányítva a figyelmet a talajegészség megőrzésének módjaira.
A hivatal többek között olyan témakörök bemutatását tervezi, mint a szervestrágyázás és a komposztálás használata, a helytelen tápanyaghasználatból eredő víz- és talajszennyezések, vagy az erózió és a belvíz elleni védekezés.
A feldolgozandó témákról, illetve az alkalmazandó eszközök meghatározásáról a lakosság véleményére is számít a hivatal. Az alábbi linken elérhető kérdőív kitöltésével az érdeklődők számottevő segítséget nyújthatnak abban, hogy valóban a közvéleményt leginkább érintő kérdéseket, témaköröket mutassák be a Nébih szakemberei:
https://portal.nebih.gov.hu/web/forms/shared/-/form/1130530150
Ezt a kérdőívet az érdeklődők egészen július 20-ig érik el a hivatal weboldalán.
Addig is…
A növényeink kiválasztását és az ültetés helyének, módjának helyes gyakorlatát segítő cikkeket ajánlok addig is szeretettel, amíg a fenti adatbázisok szakmai tudása meg nem jelenik számunkra:
Ami a kertünk talajánál elsősorban befolyásolhatja a növényválasztást, az adott kertrész rendeltetését, az a talaj kémhatása és fizikai félesége.
A talaj kémhatásának ismerete azért nagyon fontos, mert vannak olyan növényfajok, amelyek a savanyú talajokat, megint mások a lúgos talajokat kedvelik, és a másik végletet nem állhatják. Szerencsére vannak olyan módszerek, amivel mi magunk is megállapíthatjuk, hogy kertünk talaja milyen kémhatású, illetve hogyan befolyásolhatjuk egy bizonyos mértékig a kémhatást.
Ugyanilyen fontos tudni milyen előnyökkel és hátrányokkal jár a talajok különböző fizikai félesége, hogyan állapíthatjuk meg, kertünk talaja melyik típusba tartozik (homok, vályog vagy agyag, vagy ezek valamelyik átmenete), valamint mely növényfajok termeszthetők az egyes típusok esetében eredményesen.
A talaj kémhatása és fizikai félesége mellett kicsit érdemes annak is utánanéznünk, hogy milyen, megvásárolható földtípusok állnak rendelkezésünkre a házikerti és szobanövényeink ültetéséhez, de vajon melyiket válasszuk a növény igényei (pl.: savanyúföld, kaktuszföld, orchideaföld), illetve termesztési céljaink (pl.: palántaföld) tekintetében? Megéri egyáltalán minden növénynek „névre szóló”, speciális földet vásárolni?
Az elültetett növények közegébe vagy közegére alkalmazhatunk kiegészítő anyagokat, amelyek segítik a növényt az egészséges fejlődésben. Biztosan találkoztunk már agyaggranulátummal, natúr tőzeggel, kertészeti perlittel és a sok kertben hódító fenyőkéreggel.
Nem utolsó szempont, hogy az egészséges ültetőközeggel megelőzhető számos növényi betegség és kártevő felszaporodása, amely veszélyeztetné a növény sikeres fejlődését. Erre a veteményesben ugyanúgy figyelnünk kell, mint egy faültetésnél vagy palántanevelésnél.
Kapcsolódó cikkek:
- Talajszenzorral a tudatos talajhasználatért és élelmiszer-termelésért
- Csatlakozzunk „A mi sokszínű kertünk” kampányhoz!
- A talajtakarás és növényvédelmi vonatkozásai
- Ezt a földet választottam – kiegészítés
- Ezt a földet választottam III. rész
- A megfelelő növényt a megfelelő helyre! II. rész – a talaj fizikai félesége
- A megfelelő növényt a megfelelő helyre! I. rész – a talaj kémhatása
- Palántázási kisokos IV. – A palántabetegségek megelőzése