Ház, táj

Leggyakrabban elkövetett hibák a szobanövények gondozása során II.

Agrofórum Online

Milyen hibákat követhetünk el a növény ültetőközegének megválasztása során? Hogyan árthatunk a nem megfelelő tápanyag-utánpótlással? Mi történik, ha nem biztosítjuk a növénynek a nyugalmi állapothoz szükséges körülményeket?

A cikk előző részében sorra vettük, hogy milyen hibákat véthetünk a szobanövényünk helyének és tartóedényének megválasztásakor, a szoba levegőjének szabályozása során, illetve hogyan árthatunk a nem megfelelő öntözéssel.

Ebben a cikkben sorra vesszük a növényünk ültetőközegével (általában földjével), a tápanyag-utánpótlásával és nyugalmi állapotának biztosításával kapcsolatban a leggyakrabban előforduló hibákat. A cikksorozat befejező részében a szobanövények védelmével kapcsolatos buktatókat vesszük sorra.

Nem megfelelő ültetőközeg

Egy szobanövény számára az ültetőközeg az elsődleges tápanyag-forrás és a gyökerének teljes élettere is egyben. Míg a kertben nevelt növényeink a lehetőségeikhez mérten képesek a talajban a számukra megfelelő mértékig növelni a gyökereiket, hogy elérjék a számukra elengedhetetlen tápanyagot és vizet, addig a szobanövények életterét száz százalékban mi határozzuk meg. Amikor bemegyünk egy kertészeti árudába vagy gazdaboltba, az ültetőközegek (pl.: virágföldek, tőzeg, különleges összetételű földek, pl. orchideaföld, stb.) rendkívül széles választékával találkozunk, és nem egyszer előfordul, hogy nem megfelelő földet vásárolunk a növényünk számára.

A szobában nevelhető kaktuszoknak (is) más ültetőközegre van szükségük

A kereskedelemben kapható virágföldek tápanyag-tartalmukban, összetételükben és állagukban is eltérnek, attól függően, hogy melyik növénynek, illetve az azonos igényű növények mely csoportjának szánták. A virágföld igyekszik leképezni a növények eredeti életterének körülményeit, ezért míg a kaktuszföld aprómorzsás szerkezetű és kevesebb humuszt tartalmaz, hogy jobban hasonlítson a sivatag körülményeihez, addig az orchidea”föld” gyakorlatilag mulcsból tevődik össze, hogy az őshazájában fán lakó orchidea-fajok gyökereinek megfeleljen a cserépbe tett közeg.

A leggyakoribb hiba, amelyet ezzel kapcsolatban elkövethetünk, az, hogy eltérő igényű növények ültetését vagy átültetését ugyanazzal az ültetőközeggel szeretnénk megoldani (pl. ugyanazt a virágföldet rakjuk az orchidea vagy a bromélia cserepébe, amelyet a konyhában tartott fűszernövények, a kaktuszok vagy a cikászpálma alá raktunk). Ha sokféle igényű növényt nevelünk az otthonunkban, készüljünk fel a többféle igényükre is!

Nem megfelelő tápanyag-utánpótlás

A szobanövények tápanyag-utánpótlását legkönnyebben tápoldatozással oldhatjuk meg, de számos kiváló minőségű, vízben oldható granulátum is kapható már erre a célra.

A szobanövények tápanyag-utánpótlásánál fontos az állandóság és az egyensúly – szükség van rá, de ne vigyük túlzásba

A tápanyag-utánpótlás a növények számára olyan, mint amikor mi újratöltjük a hűtőnket: az egészséges fejlődésükhöz szükségük van a rendszeres utánpótlásra. Ezzel kapcsolatban azonban számos hibát elkövethetünk, nézzük, melyek ezek:

  • ültetést vagy átültetést követően rögtön elkezdünk tápoldatozni – ez azért nem jó, mert a friss ültetőközeg tápanyagtartalmát a növény korától és egészségi állapotától függően 6-8 hétig „fogyasztja”. Ha erre még tápoldatozunk is, akkor „túltuningoljuk” a növényünket, ennek következtében pedig nem fog egészségesen fejlődni: túlságosan megnyúlhatnak a szövetek, torz hajtások fejlődhetnek, így fogékonyabbá válik a növény a fertőzésekre,
  • nem tartjuk be a mennyiségi előírásokat – ez a hiba ugyanazokat a következményeket eredményezheti, mint amiket fentebb taglaltunk,
  • nem a megfelelő tápoldattal látjuk el a növényt – ez a többi hibához képest még a legkevesebb, hogy például levéldísznövénynek virágzó növényeknek szánt tápoldatot adunk,
  • azokat a növényeket is rendszeresen tápoldatozzuk, amelyek nem igényelnék – például a szobában tartható kaktuszfajokat,
  • egyáltalán nem juttatunk ki plusz tápanyagot a növénynek – ebben az esetben a növény egy idő után leáll a növekedéssel, a virágzó dísznövények nem hoznak virágot, és bármilyen környezeti hatásnak kevésbé fog tudni ellenállni a növény,
  • egész évben, megállás nélkül tápoldatozunk – ez azért nagy hiba, mert nem biztosítjuk a növény számára a nyugalmi időszakot – erről bővebben a következő bekezdésben lesz szó.

Összességében a hibák többsége kiküszöbölhető azzal, hogy elolvassuk az ültetőközeg és a plusz tápanyagot biztosító termék leírását a hozzá kapcsolódó utasításokkal és ajánlásokkal. A szobanövényeink hosszú távú egészséges fejlődésének oltárán ennyit mindenképpen áldozzunk.

Nem biztosítjuk a nyugalmi állapotot

A legtöbb szobanövénynek a származási helyének megfelelően nyugalmi időszak(ok)ra van szüksége. Ilyenkor csökkentjük a víz mennyiségét, a tápanyag-utánpótlást szüneteltetjük, vagy a heti gyakoriságról havi alkalmakra állunk be, és amennyiben a növény igényli, hűvösebb, sötétebb helyre rakjuk (pl. a korallvirágot).

A korallvirágnak szüksége van nyugalmi időszakra ahhoz, hogy gyönyörűen virágozzék

Amennyiben ezt az időszakot nem biztosítjuk a növény számára, úgy egész évben aktív élettevékenységre késztetjük, ennek eredményeképpen legyengül, és fogékonyabbá válik a károsítókkal szemben.

Szánjunk időt arra, hogy jobban megismerjük a vásárolni kívánt vagy ajándékba kapott szobanövényeket! Így elejét vehetjük a növény nem megfelelő fejlődésének és sokáig gyönyörködhetünk az egészséges szobalakók látványában!

Kapcsolódó cikkek:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tökfélék mindenhol – a lopótök, a laskatök és a luffatök

2024. november 12. 05:40

A tökfélék között is nagy térigényűnek számít a lopótök, a laskatök és a luffatök. De nem ez az egyetlen különlegességük: mi mindent lehet készíteni a lopótökből, mi a különbség a laskatök és a fügelevelű tök között, és hogyan készíthető a luffatökből szivacs?

Mit jelent a hideg és a meleg komposztálás?

2024. november 5. 05:40

A komposztálás egy olyan eljárás, amely természetes biológiai folyamatokon alapul, és amelynek eredményeképpen humuszképző anyagok és szervetlen ásványi sók keletkeznek. Ezen belül megkülönböztetünk hideg és meleg komposztálást.

Őszi termések a lakás díszeire – díszítsünk a természet ajándékaival!

2024. október 29. 05:40

Csodálatos kirándulásokat lehet tenni az őszbe burkolózó erdőkben, mezőkön és az utak mentén számos kincsre bukkanhatunk. Ha tehetjük, gyűjtsünk mi magunk bogyókat, terméseket az asztali- és ajtódíszeinkre!

Körültekintésre int a Nébih: jelentősen megnövekedett a gombamérgezések száma!

2024. október 27. 05:40

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal ismételten felhívja a gombagyűjtők figyelmét, hogy minden esetben mutassák be gombaszakértőnek a begyűjtött gombafajokat!

Mi legyen a szobanövényekkel ősszel, ha eddig a kertben laktak?

2024. szeptember 23. 05:40

Mi legyen a szobanövényekkel ősszel, ha eddig a kertben helyeztük el őket? Elmondom az én trükkjeimet!

Milyen növények illenek az ablakpárkányra?

2024. október 15. 06:40

Fontos, hogy mindig vegyük figyelembe, melyik ablakunk milyen fekvésű, mennyi napfény jut be rajta, mennyire huzatos, hűvös vagy meleg az a hely, ahová a növényeket tenni akarjuk.

Károsak a szobanövényekre a virágföldön látható fehér élőlények?

2023. december 18. 04:37

Egyik szobai virágom földjén apró, 1-2 mm nagyságú, fehéres színű rovarokat látok nagy számban. Közülük némelyik mintha pattogna, öntözéskor nagyon aktívak. Mik ezek a lények, károsak a növényre?

A megfelelő szobanövényt a megfelelő helyiségbe! II. rész

2019. december 18. 08:36

Milyen sajátosságai vannak otthonunk helyiségeinek, amit nem szabad figyelmen kívül hagynunk egy szobanövény helyének kiválasztásakor? Melyik szobanövény melyik szobában érezheti a legjobban magát? Mekkora helyre lesz szükség, mennyi természetes fény és mekkora páratartalom szükséges a helyiségben a növényünk sikeres neveléséhez?