Milyen hibákat követhetünk el a növény ültetőközegének megválasztása során? Hogyan árthatunk a nem megfelelő tápanyag-utánpótlással? Mi történik, ha nem biztosítjuk a növénynek a nyugalmi állapothoz szükséges körülményeket?
A cikk előző részében sorra vettük, hogy milyen hibákat véthetünk a szobanövényünk helyének és tartóedényének megválasztásakor, a szoba levegőjének szabályozása során, illetve hogyan árthatunk a nem megfelelő öntözéssel.
Ebben a cikkben sorra vesszük a növényünk ültetőközegével (általában földjével), a tápanyag-utánpótlásával és nyugalmi állapotának biztosításával kapcsolatban a leggyakrabban előforduló hibákat. A cikksorozat befejező részében a szobanövények védelmével kapcsolatos buktatókat vesszük sorra.
Nem megfelelő ültetőközeg
Egy szobanövény számára az ültetőközeg az elsődleges tápanyag-forrás és a gyökerének teljes élettere is egyben. Míg a kertben nevelt növényeink a lehetőségeikhez mérten képesek a talajban a számukra megfelelő mértékig növelni a gyökereiket, hogy elérjék a számukra elengedhetetlen tápanyagot és vizet, addig a szobanövények életterét száz százalékban mi határozzuk meg. Amikor bemegyünk egy kertészeti árudába vagy gazdaboltba, az ültetőközegek (pl.: virágföldek, tőzeg, különleges összetételű földek, pl. orchideaföld, stb.) rendkívül széles választékával találkozunk, és nem egyszer előfordul, hogy nem megfelelő földet vásárolunk a növényünk számára.
A kereskedelemben kapható virágföldek tápanyag-tartalmukban, összetételükben és állagukban is eltérnek, attól függően, hogy melyik növénynek, illetve az azonos igényű növények mely csoportjának szánták. A virágföld igyekszik leképezni a növények eredeti életterének körülményeit, ezért míg a kaktuszföld aprómorzsás szerkezetű és kevesebb humuszt tartalmaz, hogy jobban hasonlítson a sivatag körülményeihez, addig az orchidea”föld” gyakorlatilag mulcsból tevődik össze, hogy az őshazájában fán lakó orchidea-fajok gyökereinek megfeleljen a cserépbe tett közeg.
A leggyakoribb hiba, amelyet ezzel kapcsolatban elkövethetünk, az, hogy eltérő igényű növények ültetését vagy átültetését ugyanazzal az ültetőközeggel szeretnénk megoldani (pl. ugyanazt a virágföldet rakjuk az orchidea vagy a bromélia cserepébe, amelyet a konyhában tartott fűszernövények, a kaktuszok vagy a cikászpálma alá raktunk). Ha sokféle igényű növényt nevelünk az otthonunkban, készüljünk fel a többféle igényükre is!
Nem megfelelő tápanyag-utánpótlás
A szobanövények tápanyag-utánpótlását legkönnyebben tápoldatozással oldhatjuk meg, de számos kiváló minőségű, vízben oldható granulátum is kapható már erre a célra.
A tápanyag-utánpótlás a növények számára olyan, mint amikor mi újratöltjük a hűtőnket: az egészséges fejlődésükhöz szükségük van a rendszeres utánpótlásra. Ezzel kapcsolatban azonban számos hibát elkövethetünk, nézzük, melyek ezek:
- ültetést vagy átültetést követően rögtön elkezdünk tápoldatozni – ez azért nem jó, mert a friss ültetőközeg tápanyagtartalmát a növény korától és egészségi állapotától függően 6-8 hétig „fogyasztja”. Ha erre még tápoldatozunk is, akkor „túltuningoljuk” a növényünket, ennek következtében pedig nem fog egészségesen fejlődni: túlságosan megnyúlhatnak a szövetek, torz hajtások fejlődhetnek, így fogékonyabbá válik a növény a fertőzésekre,
- nem tartjuk be a mennyiségi előírásokat – ez a hiba ugyanazokat a következményeket eredményezheti, mint amiket fentebb taglaltunk,
- nem a megfelelő tápoldattal látjuk el a növényt – ez a többi hibához képest még a legkevesebb, hogy például levéldísznövénynek virágzó növényeknek szánt tápoldatot adunk,
- azokat a növényeket is rendszeresen tápoldatozzuk, amelyek nem igényelnék – például a szobában tartható kaktuszfajokat,
- egyáltalán nem juttatunk ki plusz tápanyagot a növénynek – ebben az esetben a növény egy idő után leáll a növekedéssel, a virágzó dísznövények nem hoznak virágot, és bármilyen környezeti hatásnak kevésbé fog tudni ellenállni a növény,
- egész évben, megállás nélkül tápoldatozunk – ez azért nagy hiba, mert nem biztosítjuk a növény számára a nyugalmi időszakot – erről bővebben a következő bekezdésben lesz szó.
Összességében a hibák többsége kiküszöbölhető azzal, hogy elolvassuk az ültetőközeg és a plusz tápanyagot biztosító termék leírását a hozzá kapcsolódó utasításokkal és ajánlásokkal. A szobanövényeink hosszú távú egészséges fejlődésének oltárán ennyit mindenképpen áldozzunk.
Nem biztosítjuk a nyugalmi állapotot
A legtöbb szobanövénynek a származási helyének megfelelően nyugalmi időszak(ok)ra van szüksége. Ilyenkor csökkentjük a víz mennyiségét, a tápanyag-utánpótlást szüneteltetjük, vagy a heti gyakoriságról havi alkalmakra állunk be, és amennyiben a növény igényli, hűvösebb, sötétebb helyre rakjuk (pl. a korallvirágot).
Amennyiben ezt az időszakot nem biztosítjuk a növény számára, úgy egész évben aktív élettevékenységre késztetjük, ennek eredményeképpen legyengül, és fogékonyabbá válik a károsítókkal szemben.
Szánjunk időt arra, hogy jobban megismerjük a vásárolni kívánt vagy ajándékba kapott szobanövényeket! Így elejét vehetjük a növény nem megfelelő fejlődésének és sokáig gyönyörködhetünk az egészséges szobalakók látványában!
Kapcsolódó cikkek:
- Leggyakrabban elkövetett hibák a szobanövények gondozása során I.
- Útmutató a szobanövények gondozási útmutatójához
- Zöldség- és fűszernövények termesztése kis helyen, virágtartóban – az alapok
- A megfelelő szobanövényt a megfelelő helyiségbe! I. rész
- A megfelelő szobanövényt a megfelelő helyiségbe II. rész
- Ezt a földet választottam I. rész
- Ezt a földet választottam II. rész
- Ezt a földet választottam III. rész
- Ezt a földet választottam – kiegészítés