A szárazborsó jelentős szerepet tölt be az állatok fehérje-takarmányozásában, míg a zöldborsó konzervipari alapanyagként fontos a humán táplálkozásban. Ezen túlmenően a növény légköri N-gyűjtése révén kiváló előveteménye az őszi gabonanövényeknek.
A borsó termesztésének egyik kulcskérdése a minőségi gyökérágy kialakítása ősszel, valamint a magágy kora tavaszi elkészítése. Az alapozó talajmunkákra tehát nagy gondot kell fordítani.
Amennyiben a borsó vetésére kijelölt táblában 4-5 évre visszamenőleg volt pillangós növény vetve, úgy a szántásos alapművelés előnyt jelent a növényi maradványok aláforgatása okán. A szomszédos táblák „előéletét” tekintve is kerüljük a pillangós növények előfordulását.
A talajban telelő károsítók ellen így preventíven is védekezhetünk. Az őszi szántást még ősszel munkáljuk el, azért, hogy tavasszal egy menetben jó minőségű magágyat tudjunk készíteni. Borsónak ne mélyfekvésű termőhelyet válasszunk a korai vetés és egyéb növényvédelmi indokok miatt.
Az elővetemény kukorica legyen rövid tenyészidejű annak érdekében, hogy az őszi szántást jó minőségben el lehessen végezni. Kukorica után vetett borsó esetén fennáll annak a veszélye, hogy még gondosan leforgatott tarlómaradványok ellenére is vadkár éri a táblát. A vaddisznó-állomány előtúrja az esetlegesen elszóródott kukorica-csöveket.
Az őszi szántás elmunkálására több módszer áll rendelkezésre. Egy menetben végzett elmunkálás történhet az ekére szerelt egyengető vagy tömörítő elemek segítségével. Tapasztalataink szerint a legjobb egymenetes elmunkáló-eszköz a Campbell henger. Az eszköz munkájának lényege, hogy a henger vékony gyűrűi 10 cm mélységben tömörítik a talajt, viszont a gyűrűk küllői a felső 0-10 cm réteget lazult állapotban hagyják. Ezáltal a csapadék (esővíz vagy hó) könnyen beivódik a felső sekély rétegbe, majd onnan folyamatosan szivároghat a mélyebb rétegekbe.
Lehetőség van külön menetben történő szántás-elmunkálásra is. Erre az eljárásra a síktárcsa a legalkalmasabb eszköz, ékgyűrűs hengerrel szerelve. Tavasszal egyszeri kombinátorozást követően kezdődhet a vetés. A vetést hengerrel kell zárni.
Térségünkben a hagyományok szerint február 28-án kezdték a borsó vetését. A borsó már alacsony talajhőmérséklet mellett is képes csírázni és vizet felvenni, ezért érdemes tartani a korai vetésidőt.