Címke: Tápanyag-gazdálkodás

tápanyag-gazdálkodás

A talaj termőképességének a megőrzésére való törekvés több évszázados múltra tekint vissza. Az eredményes növénytermesztés alapfeltétele a hatékony tápanyag-gazdálkodás. Feladata a növények számára szükséges tápelemek biztosítása, melyhez elengedhetetlen a talaj – növény – tápelem kapcsolatrendszer és a növények tápanyagigényének pontos ismerete. A tápanyagok visszapótlása a talajba szerves- és műtrágyák használatával oldható meg. A szerves tápanyag-források lehetnek növényi (zöldtrágya, komposzt) és állati eredetűek (istállótrágya). A szervetlen (ásványi) tápanyag-források a műtrágyák: N, P, K, Ca, Mg stb. ásványi sói. Az integrált tápanyag-gazdálkodás a talajtermékenység és növényi tápanyag-ellátottság elérése és fenntartása a tervezett termésszint eléréséhez az összes lehetséges tápelem-forrás optimalizálásával (Sárdi K. 2011). Az Agrofórum Online szakportál számos információval szolgál olvasói számára a tápanyag-gazdálkodás témakörében.

Szakcikkek / Növénytermesztés

Kevesebb a nitrogén, de ettől még nem dőlhetünk hátra

2022. február 17.

Az őszre kirobbant műtrágya-helyzet miatt gyorsan kellett dönteni a vetésforgó összeállításában és az inputanyag-vásárlásban, vagy éppen nem vásárlásban. Minden lehetőséget mérlegelve sok gazdálkodó úgy döntött, hogy megnöveli a vetésszerkezetében azon növények arányát, melyek kevesebb nitrogénnel is beérik, így több helyen nőni fog a napraforgó és szója vetésterülete. Ami még erősítheti a döntésüket, hogy a hazai és a világpiacon továbbra is nagy a kereslet mindkét növény iránt, stabilan, magas áron értékesíthetőek.

Agrárhírek / Gazdainfó

Gazdainfó: januári teendők, változó jogszabályok

2022. január 13.

Az évkezdet a gazdálkodóknak nem csak a tervezésről szól, hanem a jelentési kötelezettségekről is. Ezen kívül is érdemes résen lenni, hiszen több jogszabály is változott, ezekről is olvashatnak az alábbi összefoglalóban.

Szakcikkek / Talajművelés

Csernozjom talajok bemutatása I.: öntés és kilúgzott csernozjom

2021. november 3.

Most a csernozjom talajtípus kategóriába tartozó két altípus kerül bemutatásra, az öntés és a kilúgzott csenozjom talajok.

Videó

A görögdinnye is a rántott húst szereti

2020. szeptember 23.

„Minden élőlény, így a növények is egy táplálkozási folyamaton mennek keresztül, majdnem úgy, ahogy az ember. A rántotthús sültkrumplival teljesen jó, de a száraz kenyér vízzel már kevésbé. Ugyanilyen a tápanyag-bevitel a növényeknél: ha jó minőségűt juttatunk a számukra, akkor jó kondícióban lesznek, ha rossz minőségűt, akkor az tönkremegy, vagy nem produkál megfelelő hozamot”

Szakcikkek / Növénytermesztés

Jó termés kedvezőtlen évjáratban is? Meghatározó a tápanyagellátás szerepe!

2020. április 7.

Az időjárás – különösen az utóbbi években – egyre melegebb és szélsőségesebb, a csapadékeloszlás egyre kiszámíthatatlanabb, és ez újabb és újabb kihívások elé állítja a mezőgazdaságot is. Különösen a kukorica sínyli meg a forró, aszályos időszakokat.

Blog / Precíziós Gazda

Megéri precíziós gazdálkodással foglalkozni? Megéri!

2020. január 21.

Az általunk használt térinformatikai program segítségével összehasonlítottuk, hogy a változtatott mennyiségű tápanyag-kijuttatás (VRA) a homogén kijuttatással szemben realizálhat-e többlet jövedelmet?

Szakcikkek / Növénytermesztés

Kukoricatermesztés: van hova fejlődni

2019. augusztus 26.

Ha augusztus, akkor FarmerExpo és természetesen Növénytermesztési Konferencia is. Az idei rendezvény előadásai a fenntartható kukoricatermesztés témája köré rendeződtek.