Házikert

A csodálatos selyemakác

Agrofórum Online

A perzsa selyemfa, vagy más néven selyemakác (Albizia julibrissin) egy igen kedvelt díszfa a mediterrán kertek kedvelőinek körében. Hasonlóan a jacarandához, első pár évben speciális igényei vannak, hogy túlélje a téli kihívásokat, utána már esély van rá, hogy igen szép fát neveljünk belőle.

Nevéből már kitalálható, hogy melyik tájegységről származik: Irán területéről érkezett hazánkba is, bár Kínában is őshonos a leírások alapján. Mediterrán országokban egy igen kedvelt fafaj, mert az ottani mikroklímához is szépen igazodik.

Díszfaként ültetjük, de hasznos rovarcsalogató fa

Igazából csak díszítő jellege miatt ültetjük és legtöbb ügyfelünk is ebből a megfontolásból kéri kertjébe, amikor terveznünk kell. De sokan nem tudják, hogy rendkívül erőteljesen vonzza a rovarokat, közte a pillangókat a virágzás idején. Bár levele hasonló a mimózához, nem húzza össze leveleit érintésre.

Mivel egy kisebb termetű fa, közel 6-10 méteres magasságot ér el, így szép szoliterfaként is alkalmazható. Lombkoronája ívelt formájú, lombhullató és aranysárga lombja lesz ősszel, tavasszal hamar kizöldell újra.

Kompakt kertek növénye

Azokba a kertekbe is ajánlott lehet, ahol látványosat kell alkotni, de kicsi a tér, mert pont kis termetével szép árnyékot adó fafaj. Utcákra és előkertekbe is ültethető, mert impozáns megjelenésével nagyon elegáns kertképet tud teremteni.

Selyemakác
A fán lévő levelek aprók, a rózsaszín fényes virágok júniustól szeptemberig nyílnak (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/termeszet-nyar-kert-gyar-5499501/)

Utcai fának is használják Európának a mediterrán országaiban, de ennél talán nagyobb odafigyelést igénylő fafaj. Első évben könnyen visszafagy és még pár évig télen érdemes rá odafigyelni ebből a szempontból.

Célszerűen a kert mediterrán fekvésébe tegyük, mert így az első évek kockázatát elkerülhetjük.

A selyemakác (Albizia) jellemzése

A selyemakácnak több mint száz faja ismert, melyek a hüvelyesek rendjébe és a pillangósvirágúak családjába tartoznak. A fa magassága a hat métertől tíz méterig terjed, és a fakorona ernyőben különleges lombot alkot. A fán lévő levelek aprók, a rózsaszín fényes virágok júniustól szeptemberig több szakaszban nyílnak. Illatos, díszes virágait a méhek virágzáskor gyakran megkeresik. A selyemakác termése a bab hüvelyéhez hasonlít, télen sokáig fenn marad a fán, és a magok érés után barna színre váltanak. A fa levelei éjszakára felfelé hajolva összecsukódnak, és ősszel megsárgulnak.

A selyemakác gyorsan növekszik, alkalmazkodik a téli időjáráshoz, a hideggel szemben ellenálló. Igazi mediterrán hangulatot varázsol környezetébe. Emellett az első években a félárnyékot jobban fogja kedvelni, de ez nagyon kert- és talajfüggő.

Többéves növényként már a napos helyet kedveli, fontos viszont, hogy a talaj száraz legyen a számára. Nagyjából a 3 éves kis fákat nem kell már télen takarni.

Kiemelt kép: Pixabay

A legjobb bangiták, amiket érdemes minden kertbe ültetni

2025. május 19. 05:40

Ha megbízható, mégis látványos növényt keres, amely kevés gondozással is jól fejlődik, a bangiták között biztosan talál megfelelő fajtát.

Ne tévessze össze: így különbözik az indiai szamóca!

2025. május 18. 11:10

Első pillantásra földi epernek tűnik, valójában azonban egy dísznövény, amely gyakran összezavarja a kertbarátokat. Az indai szamóca Ázsiából származó, terjedő tövű évelő növény.

Felkopaszodott a jukka? Mit tehetünk vele?

2025. május 18. 05:40

Előfordulhat, hogy a jukka alulról felkopaszodik: levelei elsárgulnak, lehullanak. Nem kell azonnal megválni tőle - megfelelő beavatkozással megfiatalítható.

Lóhere: bosszantó gyom vagy zöld szövetséges?

2025. május 17. 13:10

Ha lóherét lát felbukkanni a kertjében, az nem feltétlenül rossz jel – sőt, bizonyos szempontból egyenesen ajándék a talajnak.

A talaj mulcsozása lépésről lépésre

2024. június 11. 08:40

A mulcsozás, a mulcs terítése egyszerű feladatnak tűnik, mégsem az. A talajtakarásról szóló útmutatónk lépésről lépésre vezeti végig a folyamaton.

Miért világosak a naspolya levelei?

2018. május 7. 13:42

H. Lajos kérdése: a holland óriás naspolyának miért világosak a levelei, mi a problémája, mivel védekezzek ellene?

Milyen az élő talaj és mivel tehető élővé?

2024. október 23. 05:40

Nem győzzük hangsúlyozni a felelős talajművelést, ahol nemcsak a termés maximalizálása a cél, hanem a talaj eróziótól való védelme és az élő szerveződések védelme a földfelszín alatt.

Miért nem virágzik a lilaakác?

2023. augusztus 6. 05:40

A lilaakác virágzását számos tényező befolyásolhatja, mint az időjárás, a metszés, a talaj minősége vagy változása, az öntözés vagy akár a fajtaválasztás.