21℃ 13℃
április 24. György, Fidél, Debóra
Házikert

A pompás medinilla téli ápolása

Agrofórum Online

A Medinilla magnifica különleges növényt pompás medinillának is nevezik. Ahogy a nevéből is sejthető, egy lenyűgöző küllemű, egzotikus szobanövény.

A pompás medinilla megfelelő gondozás mellett a hideg téli hónapokban is megőrzi szépségét. Az alábbiakban részletes útmutatót adunk a növény sikeres teleltetéséhez.

Hogyan óvjuk meg a hidegtől?

A Medinilla magnifica a Fülöp-szigeteken őshonos növény. Természetes élőhelyén a nagyobb termetű fák elágazásain telepszik meg. Rendkívül érzékeny a hidegre. Így a tartósan alacsony hőmérséklet, illetve már a 10 °C alatti hőmérséklet is komoly károkat okozhat benne. Az alábbi óvintézkedések segítenek megelőzni a fagykárosodást:

  1. Takarás: Amennyiben a növényt a szabadban tartjuk (például a teraszon, a bejáratnál vagy a balkonon), takarjuk le speciális fóliával, vastag zsákvászonnal vagy bármilyen, növénytakarására szolgáló vastagabb textíliával. Ügyeljünk arra, hogy a takaróanyag sehol se érjen hozzá közvetlenül a levelekhez, mert így a rájuk kerülő nedvesség megfagyhat.
  2. Mulcsozás: Szabadföldi ültetés esetén a gyökérzóna körüli talajt takarjuk be vastagon mulccsal (fakéreggel vagy szalmával, esetleg aprított száraz levelekkel). A mulcsréteg a téli hónapokban szigetelőanyagként működik, és megvédi a növény gyökereit a fagytól.
  3. Költöztetés: Ha a növényt cserépben tartjuk, akkor az a legjobb, ha bevisszük a lakásba. Tegyük egy világos, huzatmentes helyiségbe, ahol a hőmérséklet 15-20 °C között van.

Fagykárosodásra utaló jelek

Amennyiben a Medinillán ok nélkül hervadó leveleket, barna levélcsúcsokat vagy elszíneződéseket találunk (a behozatalt követően), azok a fagykárosodásra utalhatnak. Ezeket a részeket célszerű levágni, hogy a növény mielőbb regenerálódhasson.

Pompás medinilla
Pompás medinilla
(Forrás: Pixabay)

Hogyan öntözzük télen?

Télen, ahogy a legtöbb növényé, úgy a Medinilla vízigénye is jelentősen csökken, mivel a növény nyugalmi állapotba kerül. Éppen ezért más öntözési rutint kell bevezetnünk, mint amit év közben alkalmazunk.

  • Csak akkor öntözzünk, ha a növény felső talajrétege kiszáradt. Ellenőrizzük az ujjunkkal, hogy nedves-e a földje vagy sem.
  • Ügyeljünk arra, hogy a cserép aljában ne legyen pangó víz, ez ugyanis gyökérrothadáshoz vezethet.

A Medinilla öntözési problémái

  • Túlöntözésre utaló jelek: sárguló levelek, puha hajtások.
  • Kiszáradásra utaló jelek: csüngő vagy törékeny levelek.

Tápoldatozás

A téli időszakban minimalizálni kell a tápanyagok bevitelét. Hiszen, mint fentebb említettük, nyugalmi állapotba kerül a Medinilla. Az alábbi tápanyag-utánpótlási protokollt célszerű betartani:

  • Havonta vagy 6-8 hetente egyszer adjunk a növénynek hígított, folyékony tápoldatot.
  • Használjunk alacsony nitrogéntartalmú készítményt, amely elősegíti a virágzást a következő szezonban.

Beltéri gondozás

Ha a Medinillát beltérben tartjuk, a megfelelő körülmények biztosítása legalább olyan fontos, mint odakint, a kertben.

  • Hőmérséklet: A 18–24 °C közötti hőmérséklet ideális a növény számára. Ne tegyük huzatos helyekre és a hideg ablakok közelébe.
  • Fényigény: A Medinilla világos, de közvetett fényt igényel. A téli hónapokban, amikor a természetes fény kevés, használjunk olyan lámpát, amely megfelelő mennyiségű fényt biztosít a növény számára.
  • Páratartalom: A száraz levegő károsíthatja a növényt. Egy párologtató segítségével növeljük a páratartalmat. Naponta egyszer vízzel permetezzük be a növényt, esetleg használjunk egy vízzel töltött kavicsos tálcát. Alacsony páratartalom esetén a levelek széle megbarnul, vagy a levelek lepotyognak. Ha túl száraz a levegő, akkor a bimbók hullanak le.

Tavaszi előkészületek

A tél vége felé vessünk egy pillantást a Medinillára. Ha új hajtásokat látunk, az a növény aktív növekedésének kezdetét jelzi. Ekkor kezdjük el fokozatosan növelni az öntözés gyakoriságát. Vágjuk le az elhalt leveleket és ágakat, hogy a friss hajtások könnyebben fejlődhessenek.

Miért nem virágzik a tulipán?

2025. április 23. 11:10

A tulipán virágzásának elmaradása gyakori, de megelőzhető probléma. Legyen szó rosszul megválasztott ültetési időről, tápanyaghiányról vagy elöregedett hagymákról.

Ginkgo biloba a kertbe: így ültessük és gondozzuk a páfrányfenyőt!

2025. április 22. 11:10

A Ginkgo biloba, más néven páfrányfenyő, a világ egyik legrégebbi fafaja, ami jól viseli a városi légszennyezettséget és a talajsótartalom ingadozását is. Ha egyszer meggyökeresedik, az aszályt is könnyedén átvészeli.

Csalántrágya készítése: természetes tápanyag a kertnek

2025. április 21. 13:10

A csalántrágya (csalánlé) egyre népszerűbb a környezettudatos kertészek körében. Egyszerűen elkészíthető, teljesen természetes és rendkívül hatékony.

Miért praktikus a hügelkultur?

2025. április 21. 05:40

Egyre több kertben építenek dombágyást (hügelkultur), melynek sok előnye van, főleg most a változó klímaviszonyok mellett. Lássuk az előnyeit!

Házi tápoldat a zöld levelekért

2024. július 5. 07:40

Két olcsó és minden háztartásban előforduló alapanyagból készíthető növényápoló szer. Vajon tényleg működik?

Hajtatott paradicsom fitotechnikai munkái I. - Paradicsom felkötözése, szár rogyasztása és kacsozás

2021. június 9. 04:38

Paradicsom esetén más zöldségfélékhez képest jelentős az ápolási, azon belül is a fitotechnikai munka aránya, ami nem gépesíthető.

Hajtatott paradicsom fitotechnikai munkái II. - Levelezés, tetejezés, kocsánytartó klipszek elhelyezése

2021. június 10. 04:38

A javuló termésátlagokban nagy szerepe van az egyre pontosabban és szakszerűbben végzett fitotechnikai munkáknak, így a szárrögzítésnek és elfektetésnek, a kacsozásnak, a levelezésnek, a fürtszabályozásnak.

Miért nem virágzik a vitorlavirág?

2021. február 17. 08:36

A vitorlavirág (Spathiphyllum wallisii) egy nagyon hálás, kevésbé igényes dísznövényünk. Akár virág nélküli állapotban, levéldísznövényként is igen dekoratív részét képezheti otthonunknak.