6℃ 1℃
április 6. Vilmos, Bíborka, Taksony, Celesztin
Házikert

Algásodik a tavam! – Mit tehetek vele?

Agrofórum Online

Ahogy megérkezik a nyári meleg és napsütés, a kerti tavak jó része elkezd algásodni. Többféle algairtó készítményt lehet kapni és mindenféle műszaki megoldást is ajánlanak az interneten. Nézzük sorra, hogy mi vált be nálunk úgy, hogy a legtermészetesebb legyen a végeredmény.

A legtöbb esetben a tó akkor algásodik, ha felborul az egyensúly a rendszeren belül. Egy adott szintig az algák a rendszer részei, de ha túlszaporodnak, akkor a víz zavarossá válik és teljesen felborul a kényes egyensúly a vízben.

Az algák megjelenése jó jelzője a tavi ökoszisztémának.

Az algairtás után az elbarnult algát érdemes kiszedni a tóból, hogy ne kerüljön vissza a rendszerbe szerves anyag többletként.

Mitől algásodik a tó?

Az algásodás oka lehet a rosszul működtetett szűrőberendezés ugyanúgy, mint például a sekély vízmélység, a túl nagy napsütésnek kitett vízfelület, túl sok hal a tóban (felhalmozódik a foszfát), vagy akár a hiányzó víz alatti növények.

Ha már tudjuk, hogy mi az ok, akkor a megoldást is innen érdemes megkeresni.

Próbáljuk meg a vízfelszínt árnyékolni: ez megoldható tavirózsával vagy békalencsével is akár! (fotó: Pixabay)

Megoldások a tó algásodásához

Léteznek természetes algairtó készítmények, melyek a felhalmozódott foszfátot bontják le. Az algák tápláléka, ha eltűnik, akkor az algásodási folyamat is megszűnik.

A mesterséges algairtásnál viszont fontos tudni, hogy csak a kialakult helyzetet oldják meg, de a kiváltó okot nem, így újra algásodni fog a tó.

Próbáljuk meg a vízfelszínt árnyékolni: ez lehet tavirózsával vagy békalencsével is akár! Ugyanígy a vízfelszín alatt élő növényeket is tegyük meg az algák konkurenseiként, már ami a tápanyagfelhasználást illeti.

Szedjük ki a felesleges iszapmennyiséget, mert ez is okozhatja a víz zavarosságát, majd algásodását.

Amikor sokat esik az eső vagy öntözéssel kerül sok víz pluszban a tóba, akkor ugyanúgy felborul az egyensúly és kialakulhat algásodás. Próbáljunk úgy öntözni, hogy ezt elkerüljük, főleg akkor, ha műtrágyás víz folyhat a tóba!

Ha túl sok hal szaporodik fel, az is probléma lehet! Időnként nem árt a tóban lévő állatokra is külön figyelmet fordítani. Ha a tó méretéhez képest túl sok hal lesz a vízben, akkor nemcsak az oxigén lesz kevés a tóban, de szintén az egyensúly felborulásához fog vezetni a folyamat, aminek a vége a zavaros víz és algásodás lesz.

Lehet kapni algaevő csigákat és halakat is: érdemes utánajárjunk, hogy a környékünkön hol lehet vásárolni algaevő csigákat, mert szépen szinten tudják tartani a tó ökoszisztémáját akár a csigák is.

Túl sok haltáp kerül a tóba: a halak túletetésekor az iszapba rengeteg haltáp tud lesüllyedni, ami így növeli a szerves anyag mennyiségét, és újfent az algásodáshoz fogunk kilyukadni.

Dobverővirág: látványos, szárazságtűrő különlegesség

2025. április 5. 13:10

A dobverővirág igazi különlegesség a díszkertekben. Élénksárga, gömb alakú virágai nemcsak frissen, hanem szárítva is mutatósak.

Hogyan válasszunk gyümölcsfát kiskertbe?

2025. április 5. 05:40

Az általunk kiszemelt gyümölcsfafajtán mindig kell találjunk egy táblát, mint növényútlevél, és kellene mellé találni egy olyan kitett táblázatot vagy ismertetőt, ahol a porzófajtákról tájékoztatnak egy kertészetben.

Gyömbértermesztés otthon: így kezdje el áprilisban!

2025. április 4. 13:10

Április kiváló időszak arra, hogy megkezdje a gyömbér termesztését cserépben, mivel ilyenkor már biztosíthatók a számára ideális körülmények.

Hogyan válasszunk növényeket új, üres kerthez?

2025. április 4. 05:40

Kerttervezőként személy szerint mindig örülök, ha van mihez igazodni, és nem nulláról indul egy kert. Egy üres kertnél nem látunk a talajadottságokon kívül semmit.

Megváltozhat a halak test- és pikkelyalakja a gyógyszermaradványok miatt!

2021. február 16. 11:54

A természetes vizekben lévő gyógyszerhatóanyagok befolyásolhatják a halak test- és pikkelyalakját – állapították meg a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) kutatói a budapesti agglomeráció kisvízfolyásaiból vett minták alapján. A szemmel nem észrevehető alakmódosulások vizsgálata új típusú adatokkal segítheti a mikroszennyezők környezeti kockázatainak becslését.

11 tonna hal illegális telepítését tárta fel a Nébih

2020. március 3. 14:17

A Nébih eljárást indított az elkövetővel szemben, továbbá felszólította, hogy igazolja a halak származását.

Ha péntek, akkor halas recept: grillezett amúr

2019. március 22. 10:37

A MA-HAL a Nagyböjtben minden pénteken megoszt egy különleges, de könnyen elkészíthető halas receptet, ami kizárólag hazai halat használ alapanyagként.

Hazánk kincsei II. rész - A 2019-es év rovara és halfaja

2019. augusztus 27. 04:36

A Magyar Természettudományi Múzeum idén januárban is kihirdette a 2019-es év „legjei” szavazatgyűjtő verseny győzteseit. Voksolhattunk a szakma által nevezett madár-, rovar-, emlős-, hal-, és kétéltűfajokra, valamint a növény- és gombavilág képviselőire. Jelen cikkben a páratlan havasi cincér és a csendes vörösszárnyú keszeg kerül bemutatásra.