Házikert

Algásodik a tavam! – Mit tehetek vele?

Agrofórum Online

Ahogy megérkezik a nyári meleg és napsütés, a kerti tavak jó része elkezd algásodni. Többféle algairtó készítményt lehet kapni és mindenféle műszaki megoldást is ajánlanak az interneten. Nézzük sorra, hogy mi vált be nálunk úgy, hogy a legtermészetesebb legyen a végeredmény.

A legtöbb esetben a tó akkor algásodik, ha felborul az egyensúly a rendszeren belül. Egy adott szintig az algák a rendszer részei, de ha túlszaporodnak, akkor a víz zavarossá válik és teljesen felborul a kényes egyensúly a vízben.

Az algák megjelenése jó jelzője a tavi ökoszisztémának.

Az algairtás után az elbarnult algát érdemes kiszedni a tóból, hogy ne kerüljön vissza a rendszerbe szerves anyag többletként.

Mitől algásodik a tó?

Az algásodás oka lehet a rosszul működtetett szűrőberendezés ugyanúgy, mint például a sekély vízmélység, a túl nagy napsütésnek kitett vízfelület, túl sok hal a tóban (felhalmozódik a foszfát), vagy akár a hiányzó víz alatti növények.

Ha már tudjuk, hogy mi az ok, akkor a megoldást is innen érdemes megkeresni.

Próbáljuk meg a vízfelszínt árnyékolni: ez megoldható tavirózsával vagy békalencsével is akár! (fotó: Pixabay)

Megoldások a tó algásodásához

Léteznek természetes algairtó készítmények, melyek a felhalmozódott foszfátot bontják le. Az algák tápláléka, ha eltűnik, akkor az algásodási folyamat is megszűnik.

A mesterséges algairtásnál viszont fontos tudni, hogy csak a kialakult helyzetet oldják meg, de a kiváltó okot nem, így újra algásodni fog a tó.

Próbáljuk meg a vízfelszínt árnyékolni: ez lehet tavirózsával vagy békalencsével is akár! Ugyanígy a vízfelszín alatt élő növényeket is tegyük meg az algák konkurenseiként, már ami a tápanyagfelhasználást illeti.

Szedjük ki a felesleges iszapmennyiséget, mert ez is okozhatja a víz zavarosságát, majd algásodását.

Amikor sokat esik az eső vagy öntözéssel kerül sok víz pluszban a tóba, akkor ugyanúgy felborul az egyensúly és kialakulhat algásodás. Próbáljunk úgy öntözni, hogy ezt elkerüljük, főleg akkor, ha műtrágyás víz folyhat a tóba!

Ha túl sok hal szaporodik fel, az is probléma lehet! Időnként nem árt a tóban lévő állatokra is külön figyelmet fordítani. Ha a tó méretéhez képest túl sok hal lesz a vízben, akkor nemcsak az oxigén lesz kevés a tóban, de szintén az egyensúly felborulásához fog vezetni a folyamat, aminek a vége a zavaros víz és algásodás lesz.

Lehet kapni algaevő csigákat és halakat is: érdemes utánajárjunk, hogy a környékünkön hol lehet vásárolni algaevő csigákat, mert szépen szinten tudják tartani a tó ökoszisztémáját akár a csigák is.

Túl sok haltáp kerül a tóba: a halak túletetésekor az iszapba rengeteg haltáp tud lesüllyedni, ami így növeli a szerves anyag mennyiségét, és újfent az algásodáshoz fogunk kilyukadni.

Penész a komposztban – természetes vagy veszélyes?

2025. július 3. 11:10

A penész megjelenése a komposztban elsőre riasztónak tűnhet, de nem minden esetben baj. Mutatjuk, mikor kell beavatkozni és hogyan.

Nincs elkésve! Ezeket a növényeket még júliusban is vetheti

2025. július 2. 16:10

Júliusban sem késő belevágni a kertészkedésbe! Összegyűjtöttük azokat a zöldségeket, fűszernövényeket és virágokat, amelyek most is vethetők.

Okos növény-összeültetések a balkonra

2025. július 1. 05:40

Az ügyesen összeállított kombinációk nemcsak esztétikusak, hanem praktikusak is: jobban kihasználják a teret és támogatják egymást a növények.

Mit dobjon a komposztba – és mit ne? Praktikus útmutató

2025. június 30. 13:10

A saját készítésű komposzt nemcsak a kertnek ajándék, hanem pénztárcakímélő és környezetbarát megoldás is.

Halpéntek: Újabb program segíti a halfogyasztás népszerűsítését

2020. október 15. 11:58

Az Agrárminisztérium kiemelt figyelmet fordít a halhúsminőségi kérdésekre, a kitűnő haltermékek elismerésére, melynek része a földrajzi árujelzők létrehozása és a Minőségi Magyar Hal tanúsító védjegy kialakítása is.

Az őshonos halfajokat védik a Tisza-tónál

2023. január 18. 14:54

Az őshonos halfajokra élőhely- és táplálékkonkurenciát jelentő idegenhonos busából és törpeharcsából is többet fogtak ki tavaly a Tisza-tavon a halászok az egy évvel korábbihoz képest.

Ne csak karácsonykor együnk halat!

2018. december 19. 10:17

A friss magyar hal egész évben rendelkezésre áll, azonban a lakosság halfogyasztása a legtöbbet fogyasztó országokhoz képest alacsony, tizedannyi hal fogy egy évben, az európai fogyasztás mintegy harmada.

Nagyböjti halas recept: Pontyfilé diós bundában

2019. március 15. 09:37

A MA-HAL a Nagyböjtben minden pénteken megoszt egy különleges, de könnyen elkészíthető halas receptet, ami kizárólag hazai halat használ alapanyagként.