Házikert

Az illóolajok a növényvédelemben is érdekesek lesznek

Agrofórum Online

Ha már az előző írásomban a mentafajtákról is és az ibolyáról is szó esett, mint aromán növény, akkor talán nem újdonság az sem, ha azt állítom, hogy az illóolajoknak komoly szerepük van a növényvédelemben is. Erre egyre több kutatást alapoztak már és nem meglepő az sem, hogy igen hatékony eredményeket értek el.

Csávázástól a növényápolásig

Amikor először az illóolajos növényvédelembe elkezdtem beleásni magam, sok-sok évvel ezelőtt a csávázáskor használt olajokkal kísérleteztem.

Miután egyes illóolajoknak csíraölő, fertőtlenítő hatást tulajdonítanak a népi gyógyászatban is, akkor felmerült a kérdés, vajon ugyanúgy működik-e az elv ez a növények kórokozói terén?

A fahéj illóolaj és a teafa illóolaja az egyik kedvelt csávázószerünk azóta, mellyel a magvetés idején dolgozunk. Ilyenkor a vetésre szánt magokat teafa olajos pár cseppben elkevergetjük, hogy mindenhol fedje a magok felületét az illóolaj. Majd ezután beáztatjuk őket vízbe és csak ezután kerül elvetésre a vetőmag. A teafa olaja gombák, baktériumok és egyes kutatások szerint vírusok ellen is kiváló megoldás lehet. A palántadőlésnél végzett kísérleteknél is a gyenge teafaolajos permetezés megoldást nyújtott a legtöbb esetben. Itt azért hozzátartozik a dologhoz az is, hogy a palántadőlésnél a talaj felső rétegeinek nedvessége is nagy szerepet játszik a kialakulásban.

Dugványozzunk vegyszermentesen

A dugványok esetében is kísérletezünk folyamatosan, mely illóolajokkal érdemes dolgozni. A dugványok alját elsősorban fahéjolajba mártjuk, mert a tapasztalatok alapján ez volt a leghatékonyabb gomba- és baktériumölő és  a dugványok esetében.

Egymást segítő növények és az illóolajok

Az egymást segítő növényeket talán nem kell bemutatni már, itt is egyik írásunkban kitértünk már a témakörre. De az illóolajok szempontjából még nem vizsgáltuk meg a kérdést. A növények kémiai úton kommunikálnak egymással, ezért is tudnak egymásra jó, semleges és negatív hatással lenni.

Az illóolajok eben a rendszerben is fontos szerepet kapnak, nem véletlen működőképes a levendula ültetése a rózsaágyásokban, hogy csak egy példát említsünk. Egyes illóolajok megzavarják a rovarok tájékozódási képességét és így ezáltal távol tudjuk tartani haszonnövényeinktől a káros rovarokat.

Más illóolajoknak viszont szárító hatásuk révén az olyan rovarokra lesz hatékony, mint a levéltetvek, pajzstetvek például.

Híres bio növényvédő szerek és azok összetevői

A NeemAzal nevű szert aligha kell bemutatni a biokertészkedőknek. A szer hatóanyagát a neem olaj adja, ami bázisolajként is elérhető. Az évek során elsősorban szobanövényeken kísérleteztünk és mediterrán növényeken a neem olajjal. A gyapjastetvek ellen igen hatékonynak bizonyult maga a neem olajos kipermetezés is.

Az illóolajokat általában keverni kell. Vízben nem oldódó terpénvázas vegyületek, illékonyak, viszont a kijuttatáshoz tiszta alkoholra van szükség. A víz, tiszta alkohol és maga az illóolaj keveréke egy kézi kis permetezőbe is kikeverhető, tapadást segítőként jó bio megoldás a pár csepp mosogatószer is, vagy kevéske kristálycukor feloldva.

Az illóolajos növényvédelem egy hatalmas téma és csak az elmúlt pár évben kezdték el igazán kutatni, így még bőven ad kiaknázatlan megoldásokat. Aki vágyat érez a kísérletezésre saját házikertjében, annak csak ajánlani tudom, mert így akkor az illóolajok nem csak az aromaterápiában lehetnek fontosak, de a kertünkben is.

Ideje véget vetni a leander teleltetésének!

2025. április 1. 05:40

A teleltetés után a gondos előkészítésnek köszönhetően a leander egészségesen fejlődhet és nyáron gyönyörű virágokkal hálálhatja meg a törődést.

Készüljünk a tafrina elleni védekezésre!

2025. március 31. 14:10

A változékony, csapadékban gazdag, hűvös tavaszi időjárás kiváló fertőzési alapot képez a tafrina gomba számára.

Liliomfa virág nélkül: mi állhat a háttérben?

2025. március 31. 13:10

A fiatal liliomfáknál természetes jelenség lehet a késleltetett virágzás, míg az idősebb magnóliák esetében a környezeti tényezők és gondozási hibák is szerepet játszhatnak.

Japán lonc tavasszal: így készítsük elő a támrendszert!

2025. március 30. 11:10

A japán lonc természetéből fakadóan indás növekedésű, ezért csak akkor mutatja meg teljes szépségét, ha van mihez kapaszkodnia. Egy megfelelően kialakított támrendszer nemcsak támaszt nyújt a növénynek, hanem segíti annak formás növekedését is.

Ökológiai gazdálkodásban is lehet sokat termelni!

2022. április 19. 05:00

Vannak már olcsó tápanyagok, amelyekkel biogazdálkodásban is többet lehetne termelni!

Repcefénybogár piretroid-rezisztencia mérés

2018. február 27. 10:59

A piretroidok gyakori használatával ellenállóvá válhatnak a tavaszi kártevők, így a repcefénybogár is. A rezisztencia mérés módszerét a videóban tekintheti meg.

Fókuszban a gyakorlatorientált növényvédelmi kutatás

2018. február 6. 12:17

Az atkáktól a gyapottok-bagolylepkén és tripszeken át a mozaik vírusig. Keszthelyen gyűlt össze a növényvédős szakma.

Mivel tudom megakadályozni a lisztharmat fertőzését a szőlőnél?

2023. június 28. 04:38

Házikertben a szőlőn megjelent a lisztharmat. Az utolsó permetezésem ellene 06.15-én volt Topas+Ridomil Gold+Thiovit kombinációval. A fertőzést mivel tudom blokkolni? A felszívódó szernek 10 nap után nem kellene hosszabb védelmet nyújtani?