21℃ 13℃
április 24. György, Fidél, Debóra
Házikert

Az illóolajok a növényvédelemben is érdekesek lesznek

Agrofórum Online

Ha már az előző írásomban a mentafajtákról is és az ibolyáról is szó esett, mint aromán növény, akkor talán nem újdonság az sem, ha azt állítom, hogy az illóolajoknak komoly szerepük van a növényvédelemben is. Erre egyre több kutatást alapoztak már és nem meglepő az sem, hogy igen hatékony eredményeket értek el.

Csávázástól a növényápolásig

Amikor először az illóolajos növényvédelembe elkezdtem beleásni magam, sok-sok évvel ezelőtt a csávázáskor használt olajokkal kísérleteztem.

Miután egyes illóolajoknak csíraölő, fertőtlenítő hatást tulajdonítanak a népi gyógyászatban is, akkor felmerült a kérdés, vajon ugyanúgy működik-e az elv ez a növények kórokozói terén?

A fahéj illóolaj és a teafa illóolaja az egyik kedvelt csávázószerünk azóta, mellyel a magvetés idején dolgozunk. Ilyenkor a vetésre szánt magokat teafa olajos pár cseppben elkevergetjük, hogy mindenhol fedje a magok felületét az illóolaj. Majd ezután beáztatjuk őket vízbe és csak ezután kerül elvetésre a vetőmag. A teafa olaja gombák, baktériumok és egyes kutatások szerint vírusok ellen is kiváló megoldás lehet. A palántadőlésnél végzett kísérleteknél is a gyenge teafaolajos permetezés megoldást nyújtott a legtöbb esetben. Itt azért hozzátartozik a dologhoz az is, hogy a palántadőlésnél a talaj felső rétegeinek nedvessége is nagy szerepet játszik a kialakulásban.

Dugványozzunk vegyszermentesen

A dugványok esetében is kísérletezünk folyamatosan, mely illóolajokkal érdemes dolgozni. A dugványok alját elsősorban fahéjolajba mártjuk, mert a tapasztalatok alapján ez volt a leghatékonyabb gomba- és baktériumölő és  a dugványok esetében.

Egymást segítő növények és az illóolajok

Az egymást segítő növényeket talán nem kell bemutatni már, itt is egyik írásunkban kitértünk már a témakörre. De az illóolajok szempontjából még nem vizsgáltuk meg a kérdést. A növények kémiai úton kommunikálnak egymással, ezért is tudnak egymásra jó, semleges és negatív hatással lenni.

Az illóolajok eben a rendszerben is fontos szerepet kapnak, nem véletlen működőképes a levendula ültetése a rózsaágyásokban, hogy csak egy példát említsünk. Egyes illóolajok megzavarják a rovarok tájékozódási képességét és így ezáltal távol tudjuk tartani haszonnövényeinktől a káros rovarokat.

Más illóolajoknak viszont szárító hatásuk révén az olyan rovarokra lesz hatékony, mint a levéltetvek, pajzstetvek például.

Híres bio növényvédő szerek és azok összetevői

A NeemAzal nevű szert aligha kell bemutatni a biokertészkedőknek. A szer hatóanyagát a neem olaj adja, ami bázisolajként is elérhető. Az évek során elsősorban szobanövényeken kísérleteztünk és mediterrán növényeken a neem olajjal. A gyapjastetvek ellen igen hatékonynak bizonyult maga a neem olajos kipermetezés is.

Az illóolajokat általában keverni kell. Vízben nem oldódó terpénvázas vegyületek, illékonyak, viszont a kijuttatáshoz tiszta alkoholra van szükség. A víz, tiszta alkohol és maga az illóolaj keveréke egy kézi kis permetezőbe is kikeverhető, tapadást segítőként jó bio megoldás a pár csepp mosogatószer is, vagy kevéske kristálycukor feloldva.

Az illóolajos növényvédelem egy hatalmas téma és csak az elmúlt pár évben kezdték el igazán kutatni, így még bőven ad kiaknázatlan megoldásokat. Aki vágyat érez a kísérletezésre saját házikertjében, annak csak ajánlani tudom, mert így akkor az illóolajok nem csak az aromaterápiában lehetnek fontosak, de a kertünkben is.

Miért nem virágzik a tulipán?

2025. április 23. 11:10

A tulipán virágzásának elmaradása gyakori, de megelőzhető probléma. Legyen szó rosszul megválasztott ültetési időről, tápanyaghiányról vagy elöregedett hagymákról.

Ginkgo biloba a kertbe: így ültessük és gondozzuk a páfrányfenyőt!

2025. április 22. 11:10

A Ginkgo biloba, más néven páfrányfenyő, a világ egyik legrégebbi fafaja, ami jól viseli a városi légszennyezettséget és a talajsótartalom ingadozását is. Ha egyszer meggyökeresedik, az aszályt is könnyedén átvészeli.

Csalántrágya készítése: természetes tápanyag a kertnek

2025. április 21. 13:10

A csalántrágya (csalánlé) egyre népszerűbb a környezettudatos kertészek körében. Egyszerűen elkészíthető, teljesen természetes és rendkívül hatékony.

Miért praktikus a hügelkultur?

2025. április 21. 05:40

Egyre több kertben építenek dombágyást (hügelkultur), melynek sok előnye van, főleg most a változó klímaviszonyok mellett. Lássuk az előnyeit!

Sokkal kevesebb vegyszert használnak, és az oldat pontosan oda jut, ahol szükség van rá

2023. október 25. 08:10

A németországi Bietigheim-Bissingenben működő családi vállalkozás, a Kiemle zöldségfélék termesztésére specializálódott. A mintegy 35 hektáron elhelyezkedő telephelyen 7,5 hektárnyi üveg- és fóliaház, valamint körülbelül 25 hektárnyi szabadföldi termőföld található.

Megugrott a chilipaprika világpiaci ára

2022. március 14. 06:36

Az alacsonyabb chilipaprika-termelés négy hónap alatt 80%-kal megnövelte és rekordmagasságra emelte az árakat, melyek valószínűleg egész évben magasak maradnak.

Növényvédő szerek raktározásának új szabályai

2020. június 16. 09:00

A 43/2010. IV. 23. FVM rendelet foglalja össze a növényvédelmi tevékenységre vonatkozó előírásokat, beleértve a felhasználásra, a raktározásra és a tárolásra vonatkozóakat is. A 35/2019-es AM rendelet módosította ennek néhány bekezdését, így a végfelhasználók számára fontos (és enyhítő) előírások kerültek bele a jogszabály szövegébe. Kiemelten időszerű ezek megismerése, hiszen a KM (kölcsönös megfeleltetési rendszer) ellenőrzések során ezeket is vizsgálja a hatóság!

Integrált növényvédelem a házikertben – az elmélet

2019. július 9. 09:13

Az integrált növényvédelem nem más, mint tudatos megtervezése, végrehajtása és értékelése a legmagasabb szintű növényvédelmi gyakorlatnak. De mit takar pontosan a megfelelő növényvédelmi intézkedések integrálása? Miért van rá szükség? Milyen alapelvekre épül?