Házikert

Citromfa magról? Miért is ne!

Agrofórum Online

Citromfa, vadcitrom és a sokféle citrus, ami a téli időszakban a kezünkbe kerül és az asztalunkra. Rendre érkeznek ilyenkor az olvasói kérdések is, hogy vajon a citromfa magról működik-e?

A citrom az egyik legértékesebb gyümölcs lehet a konyhában, hiszen tele van C-vitaminnal, ásványi anyagokkal, kiválóan rendbe teszi az emésztést és képes a rendszeres fogyasztása csökkenteni a szervezetben a gyulladásokat is a magas antioxidánstartalom miatt.

Így nem véletlen, hogy sokan nekilátnak a citrommagokat elvetni és várják a kelést.

Milyen igénye van egy citromfának?

A citromfa és a legtöbb citrusféle melegigényes, a mediterráneumban érzi igazán jól magát, így akkor érdemes belefogni a tartásukba és a magról nevelésükbe is, ha meg tudjuk adni a meleget a növényeknek.

Van persze pár kivétel, mint a nálunk is télálló, akár sövénynövénynek is alkalmas vadcitrom, de a legtöbbre igaz, hogy muszáj lesz teleltetni a mi éghajlatunkon.

Citromfa termésekkel
Citromfa termésekkel (fotó: Pixabay)

Vadcitrom és a bolti citrom esete a magvetéssel

Nagyon fontos tényező a sikernél, hogy milyen magot vetünk. Bármennyire is szépen csírázik a citrom, a mandarin, a narancs és minden más citrusféle, sajnos a rossz hír az, hogy a vadcitrom magjai csak frissen kiszedett állapotban csíráznak, mert rendkívül hamar elvesztik a csírázóképességüket.

Ez azt is jelenti, hogy lehetőleg az internetről ne vásárolgassunk össze vadcitrommagokat, mert szomorú végeredményre számíthatunk: nem fog kicsírázni!

A frissen kiszedett mag viszont ugyanúgy, a többi citrusféléhez hasonlóan hamar csírázik, amint földbe tettük.

Nagyjából 1-2 cm mélyre érdemes tenni, ez magmérettől függ. Illetve szobában, szobai melegben vessünk és a kelésig legyen a talaj állandóan nedves! Ne legyen alatta pangó víz, de legyen nedves a talaj!

Mi történik kelés után?

Kelés után, amikor már látványosan pár levélke megjelenik a földfelszín felett, akkor a vizet fokozatosan lehet csökkenteni, és ekkor már nyugodtan picit megszáradhat a talaj és áttérhetünk fokozatosan a heti egy öntözésre.

A citrom és más citrusfélék nagyon lassan növekednek innentől kezdve, tehát akár évekbe is kerül, mire egy látványosabb növényt nevelünk belőle. Teremni nagyon sokára fog többnyire, vagy nem is fog, de itt is gyorsíthatjuk szemzéssel vagy oltással a termésérkezést, hiszen könnyen, kezdők is hamar rájönnek az oltott, termő citromfa “készítésére”.

Kiemelt kép: Pixabay

Hogyan válasszunk gyümölcsfát kiskertbe?

2025. április 5. 05:40

Az általunk kiszemelt gyümölcsfafajtán mindig kell találjunk egy táblát, mint növényútlevél, és kellene mellé találni egy olyan kitett táblázatot vagy ismertetőt, ahol a porzófajtákról tájékoztatnak egy kertészetben.

Gyömbértermesztés otthon: így kezdje el áprilisban!

2025. április 4. 13:10

Április kiváló időszak arra, hogy megkezdje a gyömbér termesztését cserépben, mivel ilyenkor már biztosíthatók a számára ideális körülmények.

Hogyan válasszunk növényeket új, üres kerthez?

2025. április 4. 05:40

Kerttervezőként személy szerint mindig örülök, ha van mihez igazodni, és nem nulláról indul egy kert. Egy üres kertnél nem látunk a talajadottságokon kívül semmit.

Vadmurok a kertben: hasznos és mutatós növény

2025. április 3. 11:10

A vadmurok nemcsak a természetes élőhelyeken, hanem a kertekben is számos ökológiai és gyakorlati előnnyel jár.

Viszlát málna, hello kivi?

2018. július 16. 11:47

A közelmúltban látott napvilágot a hír, miszerint a klimatikus változások hatására több bogyósgyümölcs termesztése is ellehetetlenül hazánkban. Talán ez volt az első eset, amikor a hazai fogyasztók szembesültek azzal, hogy a sokat emlegetett időjárási változások következménye már nem csak a távoli jövőben határozza meg a mindennapjainkat, hanem itt és most.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: rajzik a szilvamoly és a keleti gyümölcsmoly

2023. április 19. 14:44

Az elmúlt hét folyamán folytatódott az évszakhoz képest kissé hűvösebb, igen változékony időjárás.

Miért potyognak le zölden a gyümölcsök?

2020. június 18. 13:32

Gyümölcsfáimról nagyon sok zöld gyümölcs lehullott, sokkal több, mint szokott. A kis zöld termések épek, nem látok benne rovarokat. Mi lehet a fokozott gyümölcshullás oka?

Nagy lehetőségek rejlenek a városi kertészetben

2020. május 17. 07:53

A tanulmány szerint a kihasználatlan zöld területek 10 százalékának bevonásával 87 375 embernek termeszthetnének elegendő mennyiségű gyümölcsöt és zöldséget.