Házikert

Darázspók: megvan a poloska természetes ellensége

Agrofórum Online

Látványos csíkos ruhájával ijesztgeti az embereket a darázspók, pedig ha tudnák mennyire hasznos, akkor örülnének is neki, ha elterjedne a kertben. A poloskák ellenszere is lehetne a darászpók.

Mint nem pókkedvelő mondom, hogy talán a darázspók az egyedüli, amit még én is elviselek magam körül. Nem azért, mert csinosan néz ki, számomra kifejezetten ijesztő a megjelenése, de ismervén a poloskagyűjtő „szenvedélyét”, a darázspók a hasznos listán van a kertünkben.

Bár a darázspók sokak számára ijesztő, de rendkívül sokoldalú vadász a kertben. Hálójába beleragad a molylepkéktől kezdve egészen a poloskáig sokféle rovar. Művi könnyedséggel forgatja bele a háló szövedékébe a legméretesebb poloskákat is. A darázspók (Argiope bruennichi) a pókok (Araneae) rendjébe és a keresztespókfélék (Araneidae) családjába tartozó, Magyarországon őshonos faj. Elég sokfelé találkozhatunk vele.

Hol találkozhatunk többnyire a darázspók egyedeivel?

A jó hír az, hogy a rendszeresen öntözött területeken előfordul, tehát olyan gyümölcsöskertekben is találkozhatunk vele, ahol kicsit az ökológiai növényvédelem is jelen van, és nem totális rovarirtókkal dolgoznak. Ilyenkor a legtöbb repülő és mászó kártevőt is képes a hálójával megfogni.

Főleg a nedves élőhelyeket, gyepeket, magas sásosokat, lápréteket és a nádast kedveli, de napsütötte füves élőhelyeken mindenütt általánosan elterjedt. Gyakran jelenik meg kertekben, mezőgazdasági területeken is.

Hamar felismerhető, mert mintázata jellegzetes, a darazsakra emlékeztető, fekete-fehér-sárga csíkozottság van rajtuk és finom szőr fedi a potrohot. Mérete a magyarországi pókfajok között jelentős, akár a 2 cm-t is eléri a testméret, plusz ehhez jön még a lábak hossza.

Darázspók
Mintázata egyedi, akár még szépnek is mondható – bár erről megoszlanak azért a vélemények…

Érdekessége, hogy képes a színváltásra. Amikor egy rovart megfog a hálójával, akkor a sárga szín el is tűnik a pókról, szinte csak fekete-fehér lesz, ezzel is álcázva magát.

A darázspóknak a hálója sem mindennapi pókháló. Jellegzetes Y vagy X mintázat figyelhető meg benne és a közepétől indulva más is kicsit a szerkezete, anyaga a hálónak. Korábban azt gondolták a kutatók, hogy ez a speciális X vagy Y minta a pókháló erősítésére szolgál, de aztán közelebbről vizsgálva kiderült, hogy ez a rész a napfényt teljesen visszaveri, még annak az ultraibolya tartományát is, így teszi láthatatlanná a hálót a rovarok számára. 

Szexuális kannibalizmus?

A leginkább a sáskáknál ismert az a jelenség, hogy a nagyméretű nőstény megeszi a hímet, de a darázspóknál sincs ez másképp. Szaporodás után a nőstények felfalják a náluk jóval kisebb termetű hímet, ha a párzás 10 másodpercnél tovább tart. A hím pók az ivarszervét ráadásul a nőstényben hagyja, ezzel biztosítva, hogy más pókkal már ne tudjon párosodni a nőstény. Ősszel a peterakás után a nőstény is elpusztul. Az állatvilág csodálatos és megannyi izgalmas érdekességet rejt magában.

A darázspókok kedvelt csemegéi a legkülönfélébb rovarok, molylepkéktől kezdve a legyekig, de a poloskák gyűjtésében is kiválóak.

Életük végéig egyre nagyobbra nőnek és hálójukat is egyre jelentősebb méretűre szövik. Így lesznek képesek egyre nagyobb rovarokat megfogni hálójukban, aminek szövedékével gyorsan körbetekerik áldozatukat, hogy az ne tudjon megszökni.

A legjobb bangiták, amiket érdemes minden kertbe ültetni

2025. május 19. 05:40

Ha megbízható, mégis látványos növényt keres, amely kevés gondozással is jól fejlődik, a bangiták között biztosan talál megfelelő fajtát.

Ne tévessze össze: így különbözik az indiai szamóca!

2025. május 18. 11:10

Első pillantásra földi epernek tűnik, valójában azonban egy dísznövény, amely gyakran összezavarja a kertbarátokat. Az indai szamóca Ázsiából származó, terjedő tövű évelő növény.

Felkopaszodott a jukka? Mit tehetünk vele?

2025. május 18. 05:40

Előfordulhat, hogy a jukka alulról felkopaszodik: levelei elsárgulnak, lehullanak. Nem kell azonnal megválni tőle - megfelelő beavatkozással megfiatalítható.

Lóhere: bosszantó gyom vagy zöld szövetséges?

2025. május 17. 13:10

Ha lóherét lát felbukkanni a kertjében, az nem feltétlenül rossz jel – sőt, bizonyos szempontból egyenesen ajándék a talajnak.

Növénytermesztési tapasztalatok 2021-ben: rovarkártevők az őszi kalászosokban - 3. rész

2021. november 30. 04:46

A szántóföldi növénytermesztés elmúlt szezonjára történő visszatekintés harmadik része következik, a kalászosok rovarkártevőivel kapcsolatban tapasztaltak összegzése. Ahogyan azt én láttam.

Poloska-csalogatás, foltszerű növényvédelem

2021. július 15. 05:32

A konvencionális és az integrált növényvédelem között van egy olyan átmeneti lehetőség, már ha szabad így fogalmazni, hogy átmeneti, ami a pontszerű növényvédelem hatékony irányvonala.

Működő tippek poloskainvázió esetén

2024. június 15. 08:10

Természetes ellenségként a legtöbb helyen megemlítik az énekes madarakat és a denevéreket.

Komoly poloskakártétel hajtatásban, avagy a zöld vándorpoloska (Nezara viridula L.) lehet a paprikahajtatás új kártevője?

2016. december 1. 18:10

A zöld vándorpoloska 2002-ben jelent meg hazánkban. A paprikahajtatásban a inváziós kártevővel kapcsolatban szerzett gyakorlati tapasztalatait osztja meg a szerző.