Házikert

Ezekre figyeljen, ha rovarhotelt épít!

Agrofórum Online

A rovarhotel építésnek most nagy divatja van. Mi magunk is építettünk többféle rovarhotelt, méghozzá azért, mert kísérleteztünk, hogy melyik verzió lesz hatékonyabb, akár összetételben, akár egyéb szempontból. Saját tapasztalatainkat osztom meg most, mert van, ahol ellentmond a híreszteléseknek.

Évek óta tart a nagy rovarhotel-mánia az országban, hogy a hasznos rovaroknak télre házat építsen minden kertbarát. A kereskedelemben is sokfélét lehet készen kapni, de bőven rejt az internet is kincseket, hogy milyet érdemes építeni. Nagyjából a legtöbb formát és kivitelt kipróbáltuk, így van bőven tapasztalat hozzá.

Kicsi, közepes vagy nagy rovarhotel kell?

Nem mindig a méret a lényeg, ha viccesen akarom írni. De komolyan! A rovarhotelnél nem feltétlen az a fontos, hogy minél nagyobbat eszkábáljunk össze, hanem inkább azon múlik a sikeressége, hogy jó helyre tegyük és jó alapanyagokat használjunk hozzá.

A rovarok nem mindenbe bújnak bele teleléshez!

Festett, lakkozott csodák helyett fő a természetesség

Már sokszor leírtam és mondtam előadásaimban, videókban, tv-ben, hogy mindenképpen a természetesség felé kéne venni az irányt. Bár láttunk már olyat, hogy a ház faléceinek repedéseibe is beköltöztek rovarok, általában a festett és lakkozott felületeket nem szeretik, mert idegen vegyszeres szagúak, és ha tehetik, akkor a natúr és tényleg teljesen kezeletlen részekbe, növények közé vagy növénykupacokba költöznek bele.

Kettő az egyben: a rovaroknak otthonos, és dekoratív is (fotó: Pixabay)

Sok esetben a rovaroknak bőven elegendő lenne egy nagy rőzsekupac, vagy nádszálak kötegbe rakva, csak mi emberek gondolkodunk dizájnban.

Melyik rovarhotel vált be a leginkább nekünk?

Akárhányat kipróbáltunk az évek során, az egyik leginkább lakott rovarhotelünk az alábbiból áll:

Raklaplécek közé gyömöszölt szalma, száraz kolbásztök apróbbra törve, fakérgek és nádkötegek, némi őszi száraz falevél. Ezek csomókba egymásra rakva a raklap belső részébe kerültek, körbehúztuk csirkehálóval és a rövidebbik oldalában az egész építményt két karóval rögzítettük.

Bármelyik másik túlkomponált alkotást jóval kevesebb rovar kereste fel az évek során.

A másik trükk még, hogy egy nagy loncbokor védettségét is élvezi a rovarhotel, tehát ha ki is van téve a téli hidegnek, nem fúj át rajta annyira a szél, mert egyik oldaláról takarja egy lonc teljes felületében.

Kiemelt kép: Pixabay

Vadmurok a kertben: hasznos és mutatós növény

2025. április 3. 11:10

A vadmurok nemcsak a természetes élőhelyeken, hanem a kertekben is számos ökológiai és gyakorlati előnnyel jár.

Madársóska: így tartsuk kordában a kertben!

2025. április 2. 13:10

A madársóska gyors terjedése miatt könnyen elvadulhat. Fontos rendszeresen visszavágni, hogy élvezhessük előnyeit anélkül, hogy elnyomná a többi kultúrát.

Mahónia ültetése tavasszal: a sikeres telepítés lépései

2025. április 2. 11:10

A mahónia dekoratív megjelenése, illetve tél végi, kora tavaszi virágzása miatt is egyre népszerűbb örökzöld cserje a kertbarátok körében.

Így gondozzuk a tavaszi hagymásokat a kertben!

2025. április 2. 05:40

A tavaszi hagymások között is többfélét ismerünk és tulajdonságaikat tekintve is egészen eltérőek lehetnek.

Ha talaj- és növénykondicionáló készítményt használok, lehet fungiciddel permetezni?

2022. április 24. 06:36

Arra a kérdésre szeretnék választ kapni, hogy ha Amalgerolt használok, lehet-e fungiciddel permetezni?

Mit tegyünk a házikerti fák lehulló lombjával?

2023. november 16. 11:10

Mit tegyek/tehetek a gyümölcsfák, díszfák lehulló lombjával a házikertben?

Mely növényeket képes megbetegíteni a virágfertőző monília?

2023. április 26. 04:37

A meggy virágát fertőző monília az utóbbi években többféle gyümölcsfát is megfertőz. Rajtuk kívül más növényeket is képes megbetegíteni?

Jégcsapretket kezeltem acetamiprid hatóanyagú szerrel. Mennyi az élelmezés-egészségügyi várakozási idő?

2023. június 16. 04:36

Jégcsapretket vetettem másodvetésként, Mospilannal permeteztem pattanó bogár és fehér molylepke ellen. Sehol sem találom az élelmezési várakozási idejét /É.V.I./. 10 napja permeteztem meg, már lehetne szedni, de nem tudom, hogy mennyit kell várnom a biztonságos étkezési felhasználáshoz. Kérem szíves segítségüket!