22℃ 14℃
július 10. Amália, Melina Engelbert, Ulrika
Növényvédelem

Rovarpusztulás: mégsem a mezőgazdaság a felelős?

Agrofórum Online

Egy új tanulmány szerint az időjárás lehet a legfőbb felelőse a rovarok pusztulásának, ugyanakkor a módszertannal szemben többen kritikát fogalmaztak meg.

És marad a kérdés: mit tehetnek a gazdálkodók a biológiai sokszínűségért, ha az időjárás megtizedeli a rovarokat?

Az időjárás okolható a rovarok pusztulásáért – erre a következtetésre jutott egy a Würzburgi Egyetemen dolgozó ökológus. A Nature című szaklapban számolt be arról, hogy sem a növényvédő szerek, sem az életterük csökkenése nem tehető elsődlegesen felelőssé a rovarok pusztulásáért. Az eredményekhez időjárási adatok elemzéséből jutott.

Vajon ez felmentést adhat a gazdáknak? Azért a válasz nem ilyen egyszerű, mindenesetre valóban nem lehet minden természeti kárért a gazdákat hibáztatni.

6 évvel ezelőtt hívták fel a figyelmet először arra, hogy jelentős mértékű rovarpusztulás tapasztalható. Később a pusztulás egyik felelősének a modern mezőgazdaságot nevezték meg: a növényvédőszer-használatot, a túlságosan homogén környezetet és a termesztés intenzívebbé válását okolták a bogarak és társaik pusztulásáért.

A würzburgi kutatók most talán leveszik a keresztet a mezőgazdaságról. A rovarok számának és az időjárási adatoknak az összehasonlításából kiderült, hogy amikor az elmúlt 27 évben kevesebb volt a rovar, az összefüggést mutatott az időjárással. A meleg, száraz tél a rovarok számának csökkenését okozza, ahogy a hűvös, csapadékos nyár is, amikor a rovarok ráadásul kevésbé aktívak.

Ennek alapján a kutatók feltételezik, hogy a klímaváltozás fontos szerepet játszik a rovarpusztulásban. Ez megmagyarázná azt is, miért csökken a rovarok által képzett biomassza igen nagy léptékben és a legkülönbözőbb élőhelyeken.

Például 2019-ben egyaránt jelentős volt a rovarbiomassza az intenzíven művelt területeken és erdőkben-mezőkön, ugyanakkor a fajszám lényegesen alacsonyabbnak bizonyult a művelt területeken. A biodiverzitás csökkenése és az éghajlatváltozás között szoros az összefüggés, azért nagyon fontos, hogy a klímaváltozást lehetőségeink szerint mérsékeljük.

Más kutatók szerint viszont hibás döntés volt közzétenni a cikket. Mert tény, hogy az időjárásnak is szerepe van a rovarok pusztulásában, de tudatosítani kell, hogy a többi ok legalább olyan jelentős. Az időjárás pedig nemcsak a rovarokra, hanem magára a mezőgazdaságra is hatással van, így nem elég az időjárással foglalkozni, hanem minden egyéb tényezőt figyelembe kell venni.

(Fotó: David Hablützel/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

EFSA: biztonságos szinten a növényvédőszer-maradékok

2025. június 16. 13:10

Az EFSA 2023-as adatai szerint az EU-ban a legtöbb élelmiszerben kimutatható maradékok szintje biztonságos.

Növényvédelmi szakmérnöki képzés a MATE Georgikon Campusán, Keszthelyen, a Balaton fővárosában

2025. május 13. 17:16

A növényvédelmi szakmérnöki szakirányú továbbképzési szak képzési helyszíne a 228 éves keszthelyi Georgikon.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Esőből is megárt a sok - hátráltatja a mezőgazdasági munkát a felázott talaj

2019. május 27. 08:46

Jelentős területeken kérdéses, hogy egyáltalán el tudják-e végezni a kezelést, hiszen a húsz fok körüli nappali hőmérséklet a sok csapadékkal robbanásszerű növekedést okoz a kukoricánál.

Az El Niño hatása a magyar mezőgazdaságra

2023. december 21. 10:10

Az El Niño hatása a mezőgazdasági ágazatban különösen 2024-ben lesz érzékelhető, mivel az árutermelések nagymértékben függnek az időjárási viszonyoktól (hőség, csapadék).

Kihozhatom már a leandert? - Mediterrán növények a kertben

2023. április 7. 05:36

Minden szezonban újra felmerül a kérdés: kivihetem már a leandert? Lássuk, hogy mikor és hogyan vihetjük ki a teleltetést követően ezt a kedvelt dísznövényt a kertbe!

Szőlő szentek, kápolnák a Balaton régióban

2019. szeptember 14. 04:36

A Balaton környékén a szőlőtermesztés már több mint 2000 éves múltra tekint vissza. Az emberek a kezdetektől próbálták megjósolni az időjárást, s így keletkeztek a különböző népszokások és rigmusok, illetve védelemért fohászkodtak Istenhez és a különböző szentekhez; tiszteletükre szakrális építményeket állítva.